U sklopu tretmana artikulacije važan deo čine vežbe oralne praksije koje jačaju mišiće govornih organa. Vežbe se sprovode na različite načine i postoji čitav niz aktivnosti kojima možemo stimulisati razvoj oralne praksije i jačati mišiće ove regije.
Kroz ovu aktivnost vežbamo duvanje kroz slamčicu na zabavan način. Pravi se lako i sa malo materijala. Svrha ovih vežbi je da dete uvlači i duva vazdušnu struju što često predstavlja problem.
Foto: Logopedsko edukativni centar Čabarkapa
Ova vežba je korisna jer je primenljiva u svakodnevnom životu, na primer, kada dete pije sok na slamčicu. Da bi dete uspelo to da izvede, potrebni su jači i precizniji pokreti govorne regije jer je udisanje vazduha kroz slamčicu komplikovana aktivnost.
Foto: Logopedsko edukativni centar Čabarkapa
Ovom aktivnošću dete mora da kontroliše udah, izdah i dužinu zadržavanja daha. Slamčicom podiže sličicu, zadržava dah i prenosi je do odgovarajuće kutije.
Možete koristiti boje kao kategoriju, kao i životinje (domaće i divlje), brojeve, voće i povrće, ukuse... Mogućnosti su brojne i mogu se prilagoditi potrebama i uzrastu svakog deteta.
Foto: Logopedsko edukativni centar Čabarkapa
Druga aktivnost su gusenice koje se pokreću kada dete duva u njih, možete se takmičiti ko će pre stići do cilja kako bi deci bilo što zanimljivije.
Može li beba u stomaku da čuje? Ovo pitanje zanima sve buduće mame, a odgovor će vas iznenaditi
Ovo je najtužnije srpsko ime: Roditelji ga i danas daju deci, a ne znaju za bolno značenje
Koji simptomi su normalni u trudnoći, a koji znak za uzbunu? Babica nam otkriva šta ne smete da ignorišete
Rijana trudna treći put za 3 godine: Šta se dešava sa telom kad imate više trudnoća zaredom?
Mapa najpopularnijih imena u svetu: Evo koja dva su omiljeni izbor za dečake i devojčice u Srbiji