Mnogi roditelji daju detetu da gleda pesmice, crtaće ili neke snimke na telefonu ili televizoru kako bi bolje jelo. Iako mamama i tatama ova taktika olakšava hranjenje jer se dete ne buni dok jede, nema natezanja "hajde još ovaj zalogaj" i slično, stručnjaci upozoravaju da to nikako nije dobro.

Korišćenje telefona i drugih ekrana za stolom zaista ima brojne loše efekte, a samo jedan od njih je da su deca koja ovako jedu sklonija prejedanju i gojenju jer njihov mozak ne obraća pažnju na to šta i koliko jedu, već na ekran, pa im i ne šalje signal kada je dosta hrane.

Gledanje u ekrane tokom obroka deci smanjuje i koncentraciju, oduzima im priliku da nauče da razlikuju zdravu i manje zdravu hranu, a da i ne govorimo da dovodite dete u situaciju da sutra možda neće hteti da jede bez neke dodatne zabave – koju neće uvek imati pri ruci.

Dakle, činjenica je da nikako nije dobro da dete gleda u bilo kakav ekran dok jede, ali ako se na to već naviklo i sada ne znate kako da mu date da jede bez omiljene pesmice ili crtaća, evo saveta koji mogu da vam pomognu u odvikavanju.

Dajte mu neku alternativu

Pokušajte da detetu pričate priču, bajku, pevate neke pesmice ili pričate svoja iskustva iz detinjstva. Možete i da mu govorite o tome zašto je dobra i zdrava svaka namirnica koju jede, ali naravno, mališanu to treba da predstavite na neki zanimljiv način – recimo, kako i Popaj jede spanać pa je zato jak i slično.

Pokažite mu nove načine interakcije za stolom

Ne zaboravite da su lični primer i nadzor jako važni da biste detetu usadili zdrave navike u ishrani koje će mu ostati i kada odraste, zato iskoristite obroke upravo za to.

Izbegavajte kazne

Dete će možda isprva imati tantrume kada uvedete nova pravila i shvati da više nema telefona za stolom, ali to je i sasvim očekivano ako je naviklo da uvek jede uz ekran. Izbegavajte da ga kažnjavate zbog toga i potrudite se da zadržite pozitivan stav, da budete smireni, i videćete koliko će dete lakše proći kroz ovu promenu, piše guiainfantil.com

Postavite granice za korišćenje ekrana

Postavite jasna pravila u vezi sa tim kada, gde i koliko dete može da bude izloženo ekranima, bilo da je u pitanju televizor, telefon, tablet. Objanite mu razloge za postavljanje granica jer su mnogo veće šanse da ih tako prihvati, ali i sa kojim će se posledicama suočiti ako ne bude poštovalo pravila.

Isključite internet dok jedete

Na ovaj način ćete će dete biti prinuđeno da razvija nove navike i da se ugleda na vas. Pokažite detetu da je i zabavno da jedete bez gledanja u ekrane.

Napravite zajedno listu zabavnih aktivnosti

Možete tokom obroka da razgovarate o tome šta ćete kasnije raditi ili o nekim temama koje zanimaju dete. Iskoristite to vreme i da smislite planove za vikend, da li ćete u posetu baki i deki, kod prijatelja, u parkić, pričajte o nekom sledećem putovanju...

Ohrabrite dete da provodi vreme bez telefona

Ohrabrite dete rečima da nastavi da jede i provodi vreme bez telefona: "Znam da ti nije lako, ponosna sam na tebe", "Tvoj trud je svima za primer". Svi vole pohvalu, te će to biti pravi podsticaj mališanu.

Ako jedete van kuće, ne nudite telefon ili tablet

Svakako da je u nekim situacijama jako teško - recimo, posle napornog dana, ali dan po dan i uspećete u svojoj nameri da odviknete dete od gledanja u ekran tokom obroka. Ako jedete van kuće, najbolje je da ne nosite tablet ili telefon sa sobom, kako ne biste bili u iskušenju da na ovaj način umirite dete dok jede.

Pre zabrane, smislite alternative

Pre nego što detetu zabranite da koristi ekrane za stolom, smislite neke alternative. Ako i mališana uključite u proces smišljanja na koji drugi način bi moglo da se zabavi tokom jela, lakše će se prilagoditi promenama.

Imajte na umu da je obaveza roditelja da deci objasne posledice prekomerne upotrebe ekrana, ali i da postave granice – nežno i s ljubavlju, ali da iza njih čvrsto stoje. Postavljanje granica možda se ne dopada uvek mališanima, ali to je zapravo dobro za njihovo fizičko i mentalno zdravlje i na kraju krajeva, čin je naše ljubavi prema njima.

BONUS VIDEO:

STRUČNJACI UPOZORAVAJU: Ekranitis postao velika PRETNJA, kod DECE ostavlja OŠTEĆENJA Kurir televizija