Pored toga što je važno da roditelji ispune nekakve osnovne potrebe dece – potrebu za hranom, odećom, krovom nad glavom i slično, mame i tate imaju i drugi "zadatak", a to je da ispune i emocionalne potrebe dece.
Evo kojih 10 emocionalnih potreba imaju deca.

1. Bezuslovna ljubav

Deci je potrebno da znaju i osećaju da ih roditelji bezuslovno vole, čak (ili baš tada) i kada se ne ponašaju lepo ili imaju napad besa. U takvim situacijama je bezuslovna ljubav jedino što može da ih umiri i ima mnogo bolje rezultate nego da ih grdite ili kritikujete. Davanjem detetu prostora da pravi greške pomažete mu da razvija svoje sposobnosti, da uči i napreduje, a takođe mu dajete i priliku da oseti šta je bezuslovna ljubav, što je veoma važno za njegov dalji život.

2. Pažnja

Mališanima je potrebna pažnja roditelja, ali ona prava, nepodeljena pažnja, ne ona koju im pružamo dok usput radimo nešto drugo. Trenuci u kojima mame i tate posvećuju pažnju deci jako su važni za emocionalno zdravlje mališana, a studija objavljena u Žurnalu porodične psihologije je potvrdila da postoji veza između roditeljske pažnje prema deci i toga koliko su mališani srećni. Takođe, to dobro utiče i na njihovo samopouzdanje.

3. Sigurnost

Nema potrebe da objašnjavamo koliko je važno da se deca osećaju sigurno uz mamu i tatu i da znaju da su roditelji uvek tu za njih, i kada je dobro i kada je loše.

To pomaže mališanima da imaju zdrave odnose i sa drugima, ali i da razviju izražen osećaj samopoštovanja.

4. Potvrda

Koliko puta vam je dete reklo "Mama, pogledaj!", pokazujući vam nešto što je uradilo i očekujuči od vas divljenje. Nije dovoljno da u takvim trenucima kažete neko hladno "bravo", već da iskreno pohvalite dete i posmatrate kako blista od ponosa jer potvrđujete njegov trud i poručujete mu da vam mnogo znači.

Kada roditelj rečima ili nekim gestom potvrdi iskustva deteta, to je poput injekcije samopoštovanja. Takođe, na ovaj način pokazujete mališanu koliko ga volite, a ono zauzvrat ima osećaj da može da vam se obrati šta god da je u pitanju, piše parentfromheart.com.

5. Podrška

Možda vas ne zanima mnogo fudbal, ali je važno da ipak podržavate dete ako ono uživa trenirajući ovaj sport. Jako je važno da mame i tate podržavaju interesovanja mališana, o čemu govori i studija objavljena u Žurnalu Američkom udruženju psihologa, koja je utvrdila da mališani koji imaju puno podrške od strane roditelja izrastaju u psihološki i fizički zdravije osobe.

Ispunjavajući ovu emocionalnu potrebu deteta takođe ćete mu pomoći da razvija otpornost i samopouzdanje, što su veštine koje će mu i te kako trebati u životu.

6. Granice

Deci su potrebne granice da bi se bolje prilagodila okruženju. Na primer, kada vaše dete posegne za kolačima pre večere, nežno ga podsetite da se slatkiši jedu nakon obroka. To, naravno, ponekad može da izazove napade besa kod mališana, ali roditelji treba da budu dosledni i da zadrže postavljenu granicu.

Iako to nije ni najmanje lako, pruža deci čvrstu emocionalnu osnovu i zaštitu u svetu koji je ponekad previše iscrpljujuć. Osim toga, postavljanje granica decu uči strpljenju, odgovornosti, samokontroli.

7. Privrženost

Iskazivanje privrženosti je nešto što poput sunca deluje na emocionalno blagostanje mališana. Zato, iako možda ponekad niste raspoloženi za zagrljaj ili imate puno posla, ipak pokažite detetu zagrljajem ili na neki drugi način svoju privrženost. Inače, studije su pokazale da iskazivanje privrženosti utiču na osećaj sreće i emocionalne sigurnosti mališana.

8. Pripadanje

Svakome od nas je potrebno da se oseća kao da negde pripada, a ni deca nisu izuzetak. I njima je potrebno da se osećaju prihvaćeno, kao deo neke grupe ili zajednice. Studije su pokazale da osećaj pripadnosti pomaže deci da se sa više samopouzdanja suočavaju sa izazovima i da su otvoreniji za nova iskustva.

9. Uvažavanje

Niste svesni koliko veliki uticaj može da ima na dete kada mu se zahvalite što vam je u nečemu pomoglo, recimo. Uvažavanjem mališana činite pravu stvar za njegovo emocionalno blagostanje, podižete mu samopouzdanje i motivaciju.

Kada pokažete detetu da cenite njegov trud, makar i za slaganje kocki, učite ga da je lepo i važno biti zahvalan, a kada mu zahvalite što vam je u nečemu pomogao pokazujete mu magiju timskog rada i odgovornosti.

10. Empatija

Malo šta roditeljima teže pada od suočavanja sa dečjim tantrumima, posebno još ako se takvi "ispadi" dese na javnom mestu, pa odjednom svi ustreme poglede ka mami ili tati. Ali, ključno je da u takvim i mnogim drugim trenucima pokažete empatiju, da pokušate da sagledate situaciju očima svog deteta.

Nedavno istraživanje Univerziteta u Torontu pokazalo je da deca kojoj se pristupa uz empatiju mogu bolje da regulišu sopstvene emocije.

BONUS VIDEO:

Pravilo 7-7-7 za vaspitanje dece  Izvor:  Pravilo 7-7-7 za vaspitanje dece