Koliko puta ste se našli u situaciji da ponavljate detetu da nešto ne radi – da se ne penje, ne udara brata ili bilo šta slično, a ono uporno radi baš to? Takve situacije poznate su gotovo svakom roditelju, a mnoge mame i tate ne znaju kako da se nose sa tim.
Sasvim je logično da ćete se iznervirati kada detetu pet puta kažete da ne radi nešto, a ono nastavi po starom, možda ćete čak i pomisliti da je bezobrazno, da se inati sa vama i slično.

Ali, pre nego što postanete očajni jer ne znate više šta da radite da bi dete počelo da vas sluša, imamo rešenje.

Zapravo je potrebno da napravite samo jednu malu promenu i videćete ogromnu razliku!

Stručnjaci kažu da je razlog zašto deca odbijaju da poslušaju ono što im roditelji govore često u načinu na koji mame i tate to rade. Činjenica je da kada želite da dete prestane nešto da radi, govorite mu: stop, prestani, ne itd. To, međutim, nije baš najefikasniji način komunikacije jer ovakav, negativan jezik, ostavlja deci dva pitanja:

  • Šta ne treba da radim?
  • Šta treba da radim umesto toga?

Možda vam to zvuči pomalo preterano ili naivno, ali za malu decu je to previše komplikovano.

Kako da vas dete posluša

Da bi vas mališan poslušao, dovoljno je samo da malo promeni način na koji mu se obraćate kada želilte da prestane nešto da radi. Tako, umesto da mu kažete "prestani" ili "ne radi to" kada dete skače po krevetu, recimo, bolje je da mu odmah kažete šta treba da radi – "sedi dole".

Što deca više slušaju šta ne treba da rade, sve su manje šanse da će se tome povinovati. Umesto toga, mališani gube motivaciju da naprave neke bolje izbore ako im iznova govorite šta rade pogrešno, piše parentfromheart.com.

Dakle, kada dete radi nešto što ne želite da radi, najbolje je da im misli i energiju preusmerite na ono što mogu da rade. I to je primenjivo u mnogim situacijama...

Recimo, kada se deca međusobno svađaju, možete da im kažete da je zabranjeno korišćenje ružnih reči ili udaranje, alil da mogu da kažu zbog čega su uznemireni, ljuti i zašto. Ako dete hoće da piše makerima po zidu, možete da mu kažete da je pisanje markerima dozvoljno po papiru.

Vaspitavanje dece na ovaj način sigurno jeste teže i izazovnije za roditelje – lakše je da im prosto kažete da nešto ne mogu ili da prestanu nešto rade, ali su zapravo mnogo veće šanse da vas mališan posluša i sarađuje ako se vodite ovim težim načinom.

BONUS VIDEO:

Pravilo 7-7-7 za vaspitanje dece  Izvor:  Pravilo 7-7-7 za vaspitanje dece