Dijareja se često javlja kod dece, i to iz veoma različitih razloga – ponekad je u pitanju virus, trovanje hranom, uzimanje antibiotika...

Kako objašnjava dečji gastroenterolog dr Lorin Lazar, dijareja ili proliv se javlja kada stolica upije previše vode u crevima. "Ako dete ima ređu ili tečnu stolicu tri ili više puta tokom dana, verovatno je u pitanju dijareja", kaže ona.

Ona ističe da uzroci dijareje mogu da budu neke infekcije, trovanje hranom, intolerancija na laktozu, konzumiranje previše šećera ili veštačkih zaslađivača, neki antibiotici, a lečenje zavisi najpre od vrste uzroka.

Šta može da pomogne kod dijareje

Najčešće nisu potrebni nikakvi lekovi da se zaustavi dijareja kod dece. U većini slučajeva, akutni proliv će proći kada prođe infekcija u telu.

"Dijareja je poput kašlja kada imate prehladu. Vaša creva na ovaj način pokušavaju da izbace nešto loše iz tela. Ako ih usporite uzimanje lekova protiv dijareje, zarobićete infekciju unutra", kaže dr Lazar.

Ukoliko dijareja traje duže od nekoliko dana, obratite se pedijatru kako bi se utvrdio uzrok i pronašlo rešenje.

Dečji gastroenterolog savetuje da detetu ne dajete nikakve lekove na svoju ruku, te da u nekim slučajevima pomaže probiotik, ali je važno da se konsultujete sa lekarom o davanju probiotika ukoliko je dete mlađe od tri godine.

Kućna rešenja za dijareju

Ne postoji jedna vrsta hrane ili pića koja može da zaustavi dijareju kod dece, a dr Lazar otkriva šta može da pomogne u ublažavanju simptoma:

  • Pobrinite se da dete bude hidrirano
  • Nudite mu nutritivno bogate namirnice
  • Utvrdite da li je okidač za dijareju neka hrana

"Kod dijareje, telo gubi soli i elektrolite, zato je jako važno da dete bude hidrirano. Izbegavajte sokove i druge zaslađene napitke", savetuje gastroenterolog za childrens.com.

Najbolji napici za hidrataciju mališana su voda, supa ili čorba, dečji napici za nadoknadu elektrolita.

Šta dete treba da jede kada ima dijareju

Ranije su lekari preporučivali da se detetu koje ima proliv daju banane, pirinač, kašica od jabuka i tost. Međutim, danas su preporuke drugačije.

"Ova ishrana je mnogo restriktivna i ne zaustavlja uvek proliv. Umesto toga, savetujemo da dete jede hranljive, raznovrsne namirnice, jer postoje dokazi da creva ’ozdravljaju’ kada dete jede", pojašnjava dečji gastroenterolog.

Kada su u pitanju bebe koje doje, za njih majčino mleko ostaje najbolja hrana i kada imaju dijareju.

Kod nekih mališana određena hrana može da bude okidač za dijareu. Na primer, nekim pacijentima sa sindromom nervoznih creva smetaju namirnice sa dosta masti, šećera ili začinjena hrana, kaže dr Lazar. Kod neke dece uzrok problema su gluten ili mlečni proizvodi, pa je savet da obratite pažnju da li neka hrana dovodi do dijareje kod vašeg mališana.

Neke namirnice koje sadrže vlakna mogu da pomognu kod dijareje, a neke od najboljih su: jabuke (bez kore), banane, ovas, ječam, pasulj, grašak, slatki krompir (bez kore).

Dr Lazar na kraju poručuje da ukoliko dijareja potraje duže od dva-tri dana, obavezno odvedete dete kod pedijatra. Takođe, javite se lekaru i ako je dete mlađe od šest meseci, primećujete krv u stolici deteta, primećujete znake dehidracije, dete povraća, ima visoku temperaturu koja ne spada, primećujete da mu stomak otiče ili je dete ranije imalo neke operacije abdomena.

BONUS VIDEO:

NEPROCENJIVI SAVETI GASTROENTEROLOGA: LETO, ISHRANA Kurir TV