Skeeter sindrom se dijagnostikuje kada imate jaku reakciju na ujeda komarca. Češće se javlja kod male dece i beba. Primetićete veliku površinu otoka, crvenilo i svrab ili će se mališan žaliti na bol na mestu ugriza. Takva reakcija se može razviti u roku od nekoliko sati nakon ujeda i traje nedeljama.

Malo crvenila i natečenosti se javljaju u roku od nekoliko minuta od ujeda, nakon čega će se pojaviti crveno-braon izbočina u naredna dva dana. Kvrga je obično tvrda i svrbi. Ponekad dete može da dobije male plikove ili male tamne tačke koje izgledaju kao povreda. Kontaktu sa komarcem mora da traje najmanje šest sekundi da bi došlo do ove vrste reakcije, kako prenosi webmd portal.

Uzroci

Skeeter sindrom je uzrokovan reakcijom tela na polipeptide koji se nalaze u pljuvački ženke komaraca. Polipeptidi su lanci molekula koji se nazivaju aminokiseline.

Ženka komarca treba da se hrani krvlju da bi proizvela jaja. Komarci koriste usne šupljine zvane proboscis da probuše  kožu i sisaju krv. Dok sisaju krv, oni takođe ubrizgavaju malu količinu pljuvačke u  telo jer pljuvačka sadrži supstancu koja sprečava zgrušavanje krvi. Muški komarci ne ujedaju.

Skeeter sindrom je redak, ali je kod nekih osetljivih grupa veća verovatnoća da će ga dobiti.

To su:

  • Bebe i deca, jer imaju slabiji imunitet.
  • Odrasle osobe koje ugrize vrsta komaraca sa kojoma ranije nisu dolazili u kontakt. Polipeptidi u pljuvački se mogu razlikovati od jedne do druge vrste. Možete imati Skeeterov sindrom od ujeda jedne vrste, ali nema reakciju na ugriz druge vrste.
  • Ljudi koji imaju poremećaj imunološkog sistema su skloniji. To je sistem koji štiti vaše telo od infekcija.

Ako je dete imalo nekoliko ujeda komaraca, postaje manje osetljivo na pljuvačku, tako da teške vrste reakcija poput Skeeterovog sindroma nisu česte.

BONUS VIDEO

Tata plače na putovanju bez dece TikTok/ashcasarez