Potrebno je, važno i lepo da se roditelji ponekad igraju sa svojom decom, ali je jednako bitno i da mališani nauče da se zabave sami.

Samostalna igra nije važna samo zbog toga da bi mama i tata imali koji trenutak da se odmore, već i zato što kroz takvu igru dete uči važne životne lekcije. Na primer, samostalna igra pomaže mališanima da nauče da se oslanjaju na sebe, da budu kreativni – posebno ako nema nikoga okolo ko bi im rekao čega da se igraju i kako. Takođe, to pomaže deci da budu prilagodljivi i uživaju u različitim situacijama i okruženjima, uključujući i samoću.

Pročitajte još razloga zašto je dobro i važno da se deca igraju sama.

Uče da se sami zabave

Deca koja se igraju samostalno uče kako da zabave sebe, što znači da se ne oslanjaju na druge da ih usreće. Kako rastu, oni shvataju da ne moraju baš svakog trenutka da imaju nekoga pored sebe, a to će im pomoći da budu zadovoljniji i da imaju više samopouzdanja, piše parents.com.

Razvijaju maštu

Čak i ako vam deluje da je vaše dete već sada neviđeno maštovito, samo posmatrajte koliko će tek biti ako ga pustite da se igra samo. Kada se mališani igraju samostalno, oni najednom postaju superheroji, princeze, razne životinje i izmišljaju razne situacije koje inače ne bi kada bi se igrali sa drugima.

Razvija se socijalna nezavisnost

Samostalna igra kod dece razvija jak osećaj nezavisnosti, što je sjajno jer će mališani naučiti da ne moraju uvek da imaju nekoga pored sebe, niti da budu u nekoj grupi. Socijalna nezavisnost će im pomoći da se osećaju prijatno u svakoj situaciji.

Imajte na umu da samostalna igra ne podstiče dete da bude stidljivo i da se povlači od drugih, već ga priprema za sve moguće situacije – na primer, da se igra samo pre podne, a popodne u parkiću sa drugarima i slično.

Umiruje ih

Igranje napolju deci daje energiju, igra sa drugarima im obezbeđuje dosta interakcije, a samostalna igra ga uči smirenosti. Prosto, raspoloženje deteta kada se igra samo je nešto zaista potpuno drugačije i mnogi će se tada veoma mirno zabavljati sa svojim igračkama.

Uči ih da se sami umire

Naravno da je deci potrebno da znaju da mogu da računaju na mamu i tatu kada im je to potrebno, ali samostalna igra ih takođe uči i da se sami umire. Oni i dalje znaju da su roditelji tu za njih, ali uče kako da sami reše problem. Osim toga, na ovaj način uče da bolje razumeju svoje emocije, a vremenom i da bolje komuniciraju svoja osećanja.

Priprema ih za školu

Deca predškolskog uzrasta se uglavnom najviše igraju sa roditeljima, ali kada se malo povučete i pokažete detetu kako da se samo zabavi, ono će postepeno razumeti da vi nećete uvek fizički biti pored njega.

S obzirom na to da definitivno nećete moći da sedite u školskoj klupi sa svojim mališanom, to je ujedno i sjajan način da se ono polako priprema za školu i razdvajanje. Kada nauči da se samo igra, ono će se osećati manje usamljeno kada niste tu.

Kako da podstaknete dete da se igra samo

Neka deca prosto prihvate samostalnu igru i ne prave veliku dramu kada im roditelji kažu da treba malo da se igraju sama. Međutim, ima i onih kojima se ta ideja uopšte ne sviđa, pa je potrebno da ih mame i tate malo ohrabre u tome. Evo kako to možete da uradite:

1. Pripremite im "scenu" – pre nego što ohrabrite dete da se igra samo, pripremite mu neke opcije. Na primer, pripremite mu kocke za slaganje, napravite neku improvizovanu kućicu ili izvadite na sto razne bojice, tempere, voštane, papiriće za seckanje...

2. Ne terajte ih da idu u drugu sobu – deca žele da budu u blizini osoba koje vole, zato nemojte da im kažete "idite da se igrate". Umesto toga, pustite ih da se igraju u vašoj blizini jer bi slanje u drugu sobu moglo da im deluje kao kazna, a ne kao prilika da se zabave.

3. Pružite im primer – ako želite da se dete igra samo, neka vidi da i vi neke stvari radite sami, bilo da je to čitanje knjige, bavljenje nekim hobijem...

BONUS VIDEO:

Mama pokazala kako se dete igra u blatu TikTok/ cleidianeolivei19