"Kada smo moj muž i ja počeli da radimo na našoj knjizi o zdravoj ishrani, postojali smo samo nas dvoje. Nekoliko nedelja kasnije, usvojili smo bebu Larsona a kada je napunio godinu dana počeli smo da delimo sa njim našu najveću ljubav: hranu! I bilo je lakše nego što smo očekivali. Zapravo, nekoliko praktičnih strategija su nam u velikoj meri olakšale posao.

1. Počnite dan sa pravom hranom

Doručak je jedan od najlakših obroka kada spremate za jednogodišnjaka i zahteva minimalan napor. Neki od jednostavnih obroka su organski jogurt, ovsena kaša, hleb od celog zrna žitarice namazan puterom od kikirikija, voće i jaja.

2. Olakšajte detetu konzumiranje hrane

Naš jednogodišnji sin voli da jede hranu koju može da drži u rukama i koju može sam da jede. Na primer, detetu možete dati krišku hleba, pasulj iz kozerve, komadiće banane ili paprike, pečenu šargarepu.

3. Spremite večeru za celu porodicu

Naš najvažniji savet je da kada kuvate, kuvate za celu porodicu, ne specijalno za dete. Gulaš od sočiva je naš izbor.

4. Hranu začinite po vašem ukusu i pokažite detetu koliko vam se sviđa

Naš sin je sve više zainteresovan za to šta je na našem tanjiru. Mi uvek začinimo hranu onako kako mi volimo tako da ona nije "blaga" za dete. Onda je probamo i pokažemo mu koliko nam se sviđa. Kada je on proba, ubrzo je sam posle traži.

5. Pređite na prirodne slatkiše

Mi praktikujemo zamrznut jogurt: jogurt od jagoda razlijemo na plastični pleh, nekad stavimo i komadiće voća. Kada odstoji neko vreme u zamrzivaču iseckamo na komaciće kao čokoladu i uživamo. Naš sin ovo najviše voli posle obroka.

6. Smutiji su odlični

Sve dok nisu previše kiseli ili previše slatki, idealan su izbor za vaše dete.

7. Jaja kao spas

Ako ste sve probali i dete ništa ne želi da jede, čak ni ono što vi jedete, probajte sa kajganom, deca uglavnom ovo ne odbijaju.

8. Ponudite detetu alternativu

Sva deca vole da jedu pomfrit a vi umesto pomfrita možete da napravite hrskavi pečeni krompir sa maslinovim uljem.

9. Budite kreativni

Ako spremate čorbu, u nju stavite hleb od koga ste pre toga napravili neki oblik, na primer zvezdu ili srce. To je svakom detetu privlačno a i i stariji se raduju.

10. Budite strpljivi

Kako navode stručnjaci, novu hranu deci treba nuditi oko sedam puta da bi je prihvatili. Nekad čak i više. Zato umesto da mislimo da naš sin ne voli neku hranu, radije verujemo da je nije probao dovoljan broj puta. Mi se trudimo da uvek večeramo zajedno ali ako to ne uspe, probamo sutra ponovo."