Dobro je znati da faktori rizika otkriveni 12 meseci nakon porođaja kod porodilja koje nisu uspele da se otarase kilograma nakupljenih tokom trudnoće, nise aktuelni tri meseca nakon porođaja. Ove žene imaju veću tendenciju za povišen krvni pritisak i to može da dovede do srčanih problema ali su sklone i dijabetesu.

Dr Ravi Retnakaran navodi da se većina žena ne vraća odmah na težinu pre trudnoće, a tipičan obrazac koji je primetio je da 80% njih nije izgubilo težinu u prva tri meseca.

Trenutak kada treba da se obrati pažnja na težinu

„Primetio sam da je ovaj period između 3 i 12 meseci vreme kada treba da se misli o dobijenim kilogramima, jer je to birtno za dugoročno metaboličko i vaskularno zdravlje. Nakon studije, između 3 i 12 meseci nakon porođaja, 75% žena je izgubilo težinu. 25% onih koji nisu izgubile na težini ili se čak ugojile imale su veći rizik, sa većim šansama za razvoj dijabetesa i srčanih bolesti tokom života, otkrili su istraživači.

Kako lakše smršati

Fizička aktivnost je igrala važnu ulogu u gubitku težine, otkrili su istraživači, pri čemu je visok nivo fizičke aktivnosti povezan sa gubitkom težine.

„Važno je da majke brinu o sebi, a ne samo o bebi, zdravo se hrane i fizički budu aktivne. Sa novom bebom sigurno ćete imati naporan život, pa nemojte da žurite da počnete sa dijetama. Umesto toga, postepeno se vraćajte u formu uvođenjem fizičke aktivnosti u svoju dnevnu rutinu, na primer šetnjom ili nekim vama prijatnim vežbama, dok ne poželite da odete na trening, fitnes ili nešto slično“, objasnio je Talbot.

BONUS VIDEO

Život sa 16 dece TikTok/kennadee_haddock