Stručnjaci stalno naglašavaju da je majčino mleka najbolja opcija za ishranu bebe, ali, naravno, ukoliko majka ne može ili ne želi da doji svoje dete, ima i drugih opcija.

Dojenje na početku uglavnom ne ide lako i glatko jer je potrebno vreme da se i mama i beba uhodaju, tako da je prilično fizički iscrpljujuće, ali ono o čemu se manje govori je to koliko dojilje to doživljavaju emotivno.

Mame koje su kroz to prošle, posvedočiće da dojenje sa sobom nosi i razne osećaje, od onih najlepših, do onih loših. Ali, važno je da znate da kada vam se jave intenzivne, loše emocije tokom dojenja, da je sve u redu sa vama, a ova pojava ima i stručni naziv – disforično otpuštanje mleka, tj. D-MER.

Zapravo, reč je o intenzivnim emocijama koje se javljaju u određenom delu ciklusa dojenja i stvaranja mleka, iako to većina majki pripisuje "ludovanju" hormona posle porođaja.

Kada se javi disforično otpuštanje mleka, mnoge mame, ne znajući da je to potpuno normalno, osećaju krivicu, strah, stid, zbog čega je mama po imenu Alis, koja je sasvim slučajno snimila na sopstvenom primeru kako to izgleda, i rešila da ovaj video objavi.

Naime, na snimku koji je objavila, vidi se kako se ova mama priprema za izmlazanje, a snima se dok govori o potpuno drugoj temi, zatim prekida govor i udaljava se. Tada, zapravo, nastupa disforično otpuštanje mleka, kada Alisu preplavljuju emocije, počinje da plače i izgleda veoma zamišljeno. Ova mama zatim objašnjava sve što se desilo:

"Volim dojenje, nemojte pogrešno da me shvatite, ali ovo je zaista teško. Nisam ni znala šta mi se dešava, dok nisam pročitala više o tome u jednoj Fejsbuk grupi. To se dešava na početku kada se izmlazate ili možda kada malo ubrzate, javlja se osećaj poput anksioznosti, samoprezira. Kod mene se stanje pogoršalo poslednjih nedelja, osećam se kao da ću da povratim, čim počnem da se izmlazam. Osećam se kao da ću da počnem da plačem, nekad i plačem. Traje samo oko minut, ali je veoma teško mentalno nositi se sa tim", kaže Alisa u videu.

Disforično otpuštanje mleka u dojenju  TikTok/alyssa_ice_

Šta uzrokuje disforično otpuštanje mleka

Prilikom dojenja se u telu oslobađa hormon prolatkin koji je, pored oksitocina, potreban za proizvodnju mleka. Oksitocin je zadužen za protok i opuštanje mleka iz grudi, ali ovaj hormon takođe utiče na smanjenje dopamina. Kod nekih dojilja nivo dopamina naglo padne tokom dojenja i zbog toga se javlja ovaj iznenadni, intenzivni osećaj tuge, anksioznosti ili drugih negativnih emocija.

Prema navodima na sajtu my.clevelandclinic.org, disforično otpuštanje mleka može da izazove sledeće emocije:

  • Osećaj tuge i bespomoćnosti
  • Samoprezir ili nisko samopoštovanje
  • Osećaj straha
  • Bes, tugu ili uznemirenost
  • Anksioznost ili nervozu

Nauka još uvek nema sasvim pouzdan odgovor zašto se ovo dešava nekim ženama, ali postoje neke tehnike koje mogu da pomognu dojiljama koje se susretnu sa ovim problemom. Evo šta pomaže:

  • Kontakt kože na kožu: Kada dojite, pokušajte da bebu privučete što više svojoj koži jer će to smanjiti nivo kortizola i usporiti rad srca, odnosno umiriće vas.
  • Duboko disanje: Ključno je da pokušate da se opustite kada nastupi epizoda D-MER. Duboko disanje će smanjiti stres i anksioznost – udahnite duboko kroz nos, izdahnite na usta i to ponavljajte dok se ne smirite.
  • Drugi načini za opuštanje: Pronađite ono što vama odgovara, bilo da je to masaža, slušanje muzike ili nešto slično, što će vas opustiti pre dojenja.
  • Odvucite sebi pažnju: Prilikom otpuštanja mleka gledajte TV ili radite nešto drugo što će vam odvući pažnju od dojenja.

BONUS VIDEO:

Kako da dojenje bude udobno i mami i bebi TikTok/thelatchrn

(Yumama/N. Z.)