Takva mesta u bolnicama nazivaju se Neonatalna intenzivna nega. Vaša beba kojoj je potrebna posebna nega biće smeštena u aparat, poznati inkubator. On ima kontrolisane uslove okoline koji osiguravaju da vaša beba dobije odgovarajuću negu i okruženje za razvoj, kako prenosi Parents First Cry.

Šta je inkubator?

Inkubator je deo naučne opreme koja je samostalna jedinica. Jedinica je veličine standardnog krevetića i ima prozirnu plazma kupolu. Ova samostalna jedinica obezbeđuje kontrolisane uslove okoline bolesnoj ili prevremeno rođenoj bebi. Ovim bebama obezbeđuje idealne ili propisane uslove okoline, jer bebama možda nedostaje integritet kože i telesne masti i nisu u stanju da regulišu svoju telesnu temperaturu. Temperatura inkubatora može se ručno ili automatski podešavati, u skladu sa promenama telesne temperature prevremeno rođene bebe. Inkubator za prevremeno rođene bebe takođe ih štiti od alergena, infekcija, prekomerne svetlosti i zvuka, što im sve može naštetiti, jer su ove bebe izuzetno osetljive i imaju nizak imunitet. Uz kontrolu vlažnosti i posebna svetla, inkubator je takođe od pomoći u lečenju problema neonatalne žutice, koja je uobičajena kod novorođenih beba.

Vrste inkubatora za bebe

Postoji pet uobičajenih tipova bolničkih inkubatora koji se najčešće koriste na neonatologiji, za negu prevremeno rođene ili bolesne bebe.

Inkubator zatvorene kutije

Inkubator sa zatvorenim kutijama dolazi sa sistemom filtracije svežeg vazduha koji minimizira rizik od infekcija koje se prenose vazduhom i sprečava gubitak vlage iz vazduha.

Inkubator sa dvostrukim zidovima

Inkubator sa dvostrukim zidovima dolazi sa dva zida, kao što ime kaže. Dva zida su da spreče gubitak vlage i toplote iz vazduha.

Servo-kontrolni inkubator

Inkubatori sa servo kontrolom dolaze sa automatskim podešavanjima za kontrolu nivoa temperature i vlažnosti u inkubatoru.

Otvoreni inkubator

Otvoreni inkubatori su takođe poznati kao Armstrong inkubatori. Ovaj inkubator za novorođenčad je otvoren za vazduh i omogućava lak pristup.

Prenosivi inkubator

Prenosivi inkubatori, koji se nazivaju i transportni inkubatori, su inkubatori koji se koriste za transport ili premeštanje novorođenčeta iz jedne bolnice u drugu.

Zašto je bebi potreban inkubator?

Postoje različiti razlozi zbog kojih novorođenoj bebi može biti potreban inkubator. Neki uobičajeni razlozi su:

  • Prevremeni porođaj – Bebama rođenim pre termina potrebno je dodatno vreme i mnogo dodatne nege da bi razvili svoje vitalne organe, uključujući pluća.
  • Problemi sa disanjem – Neke bebe se rađaju sa plućima koja sadrže tečnost ili mekonijum, što može dovesti do nemogućnosti disanja, kao i do plućnih infekcija, pa im je stoga potreban dodatni nadzor.
    Infekcija – Dosta novorođenih beba ima nizak imunitet ili su bolesne, pa su stoga veoma podložne infekcijama. Inkubatori im pružaju zaštićeni prostor kako bi bili sigurni od klica i drugih infekcija.
  • Gestacijski dijabetes kod majke – Ako je majka imala gestacijski dijabetes, lekari drže novorođenče u inkubatoru kako bi pratili nivo šećera u krvi.
  • Žutica - Žutica kod novorođenčadi je vrlo česta. Neki inkubatori imaju posebna svetla koja pomažu u smanjenju žutice.
  • Traumatski porođaj – Ako je majka imala traumatičan porođaj, onda je i novorođenče doživelo traumu, potrebno mu je stalno praćenje i dodatna nega.
  • Mala porođajna težina - Ako je beba rođena sa malom težinom, onda joj nedostaje adekvatna telesna mast da bi se zagrejala.
  • Hirurgija – neke novorođene bebe podležu operaciji nakon rođenja. Dakle, oni se drže u inkubatoru da se oporave od operacije.

Kako rade inkubatori?

Inkubatori su dizajnirani da obezbede kontrolisano okruženje za bebe da ostanu bezbedne dok se njihovi vitalni organi ne razviju. Prevremeno rođenoj ili bolesnoj bebi potrebno je kontrolisano okruženje da bi preživela i razvijala se. Imaju podesivo okruženje, gde se temperatura, kiseonik, svetlost, zvuk i vlažnost mogu kontrolisati prema zahtevima bebe. Inkubatori štite bebe od infekcija, alergena, klica i štetnih rizika od jakog svetla i zvuka. Takođe se koriste za primenu različitih medicinskih procedura kao što su hranjenje kroz infuziju, isporuka lekova/krvi, stalno praćenje vitalnih funkcija, ventilacija i posebna svetla za lečenje žutice. Dakle, inkubator ne samo da obezbeđuje bezbedno okruženje za bebu, već i pomaže medicinskim radnicima u lečenju i praćenju bebe.

Kako se roditelji mogu povezati sa svojim detetom u inkubatoru?

Novi roditelj, čija je beba smeštena u inkubator, brine o povezivanju sa svojom bebom. Iako inkubator drži bebu podalje od roditelja, postoji mnogo načina da se roditelj poveže sa svojom bebom unutar inkubatora.

Ovi načini su:

  • Dodirivanje i držanje ruku i stopala kroz rupe u inkubatoru.
  • Razgovor sa bebom .
  • Hranjenje izceđenim mlekom.
  • Provodite što više vremena sa bebom.
  • Uspostavite kontakt očima sa bebom kada razgovarate.
  • Radite stvari više puta da biste stvorili familijarnost.

Iako niko ne može da zameni majku za novorođenče, bolesno ili prevremeno rođenu bebu, potreba da se beba čuva i pod odgovarajućom medicinskom pažnjom dovodi do upotrebe inkubatora. Iako mogu izgledati zastrašujuće, one nude savršeno kontrolisano okruženje i zaštitu za mladu bebu da napreduje i preživi.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Koliko je važna podrška roditelja, video koji je raznežio svet TikTok/dailyhumanmotivation