Prvi dani sa bebom i uopšte odgajanje deteta, teži su ako oko sebe nemate babe, dede, tetke, koji mogu da vam pomognu. Međutim, ako ste u toj situaciji, ne očajavate jer, iako nije lako, možete da uspete sami sve što treba. Naravno, na početku je malo teže, ali kako vreme prolazi i polako se uhodavate, postaje lakše.

I neki mali trikovi mogu da pomognu da vam bude lakše, a mi vam donosimo nekoliko saveta koji će vam olakšati.

Spavajte kada beba spava

Nedostatak sna je glavni problem sa kojim se suočavaju novopečene mame, a jedini način da se koliko-toliko izborite sa tim je da spavate kada beba spava. Da, svima je jasno da nijedna mama neće spavati doslovno uvek kada dete spava, ali iskoristite poneku bebinu dremku da i vi malo odmorite. Prihvatite činjenicu da je san važan i da ćete imati mnogo više energije za sve ako barem malo odmorite.

Ne zaboravite hobije

Gledajte da slobodno vreme ne koristite za skrolovanje po društvenim mrežama gde će vam savršene Instagram mame "bacati u oči" svoje savršene živote. To nije realnost i nema potrebe da na sebe stavljate taj pritisak. Umesto toga, u slobodno vreme čitajte knjige, gledajte filmove, slušajte muziku, plešite, radite šta god vam prija i čini da se dobro osećate.

Ne preuzimajte previše na sebe

Potrudite se da postavite realne ciljeve i imajte na umu da ne može kuća uvek da vam bude čista, veš opeglan, plus da izvedete bebu u šetnju i spremite tri obroka dnevno. Dan ima samo 24 sata, od kojih ćete veći deo vremena posvetiti bebi i to je sasvim normalno. Isplanirajte onoliko obaveza koliko možete da obavite i gledajte da olakšate sebi kako god možete.

Potražite pomoć

Ne pokušavajte da baš sve uradite sami. Dogovorite se sa partnerom kako možete da podelite neke kućne obaveze ili obaveze oko bebe. Takođe, kada vam dolaze u posetu bliski prijatelji, ne libite se da zatražite od njih neku malu pomoć – na primer, da vam usput kupe u prodavnici neke namirnice i slično.

Radite sve sa detetom

Ono što može da vam olakša su razne nosiljke i marame za bebe – ali vodite računa da bebu postavite pravilno u njih – jer su vam ruke slobodne, a beba uz vas, i tako možete da obavite neke kućne poslove zajedno. Naravno, ne treba da kuvate ili peglate sa detetom u naručju jer biste mogli da opečete mališana, ali brisanje prašine, usisavanje ili odlazak do prodavnice po namirnice možete da obavite i na ovaj način.

Stičite nove prijatelje

Socijalna izolacija je veliki izazov za novopečene mame, koje pored svih obaveza oko deteta nemaju mnogo vremena za druženje. Ali, potrudite se da upoznate druge mame u šetnji, u parkiću, komšiluku... Osim što će vam prijati da sa nekim možete da razgovarate, moći ćete i da pomognete jedna drugoj kada zatreba.

Ne zapostavljajte partnera

Kada beba stigne u porodici, tate se često osećaju nekako izolovano. Pokušajte da ne dođe do toga, pustite i partenra da komunicira sa bebom, da učestvuje u njenom odgajanju i da ima prilike da se poveže sa detetom. Pored toga, gledajte da nađete barem 15 minuta dnevno samo za vas dvoje, to će vam prijati, pa ćete biti raspoloženiji i energičniji, piše detstrana.ru.

Ne zaboravite – ovo je privremeno

Na sreću ili nažalost, deca brzo rastu. U kontekstu toga da vam je teško i imate puno obaveza oko bebe, a nemate pomoć okoline, to je dobra vest jer će vam uskoro postati lakše, ako dete postaje veće i samostalnije. Dakle, kada vam u nekim trenucima bude teško – a svi imamo takvih trenutaka, podsetite sebe da će i to proći, da je samo privremeno.

BONUS VIDEO:

Mame moraju da brinu o sebi Izvor: Mame moraju da brinu o sebi