Koliko god da se pripremate za ulogu roditelja, zapravo nikad ne možete da budete sasvim spremni za sve ono što vas očekuje otkad prvi put uzmete svoju bebu u naručje.
Tek kada dođete sa bebom kući, shvatite koliko imate strahova za koje ranije niste ni znali. Evo koje strahove najčešće imaju roditelji u prvoj godini života bebe.
1. Izvođenje bebe iz kuće
Bebe praktično nemaju imunitet u prvim mesecima života i zaista treba biti pažljivi, ne treba da ih vodite u neke prostore gde je gužva i slično. S druge strane, bebi je potreban svež vazduh, a i vama je potrebno da malo promenite okruženje, zato je dobro da svakodnevno idete u šetnje – iako su one na početku veoma kratke.
Stručnjaci savetuju da svakako ne vodite bebu u gužvu barem u prva tri meseca života, a posebno tokom zime ili sezone prehlada i gripa. Kada idete negde u posetu ili imate goste, uverite se da su svi koji dolaze u kontakt sa bebom zdravi i da su dobro oprali ruke. Ako su u blizini mlađa deca (braća i sestre, članovi šire porodice ili prijatelji), objasnite im da bebu samo gledaju, a da je ne diraju.
2. Stavljanje bebe na stomak
Mnogi novopečeni roditelji se plaše da bebu stave na stomak jer smatraju da joj je nelagodno i da joj se to neće dopasti. Međutim, bebe većinu vremena provode na leđima, tako da njima i te kako prija da malo promene položaj i perspektivu iz koje posmatraju okolinu.
Stručnjaci savetuju i da beba barem oko 20 minuta dnevno (počinje se od nekoliko minuta dnevno, pa se postepeno produžava) provede na stomaku da bi razvila vratne i leđne mišiće. Pored toga, ležanje na stomaku takođe opušta bebin vrat i smanjuje rizik od plagiocefalije (zaravnjene glave).
Ako beba ne voli da leži na stomaku, stavljajte je u ovaj položaj češće, na kraće vremenske periode. Da bi joj bilo zanimljivije, stavite okolo šarene igračke i budite pored nje da je zabavite, piše sfatulparintilor.ro.
3. Buka tokom spavanja
Mnogi roditelji hodaju na prstima dok beba spava, kako je ne bi probudili. Međutim, nema potrebe za tim jer uobičajeni, svakodnevni zvuci neće probuiti bebu, s obzirom na to da su to zvuci na koje je navikla još dok je bila u maminom stomaku.
Naravno, ne treba da pojačavate muziku dok beba spava, ali nema razloga ni da bude tiho kao u biblioteci.
4. Tata brine o bebi
Mnoge mame ne usuđuju se u prvim mesecima da ostave bebu sa tatom, čak ni na kratko. Međutim, važno je da date i partneru priliku da se poveže sa bebom, da nauči da je umiri, nahrani, presvuče jer ćete u suprotnom biti u situaciji da jedino vi možete da umirite dete, a ne možete baš svaki sekund biti uz bebu.
5. Hranjenje na dojku i flašicu
Strah da će se beba navići na flašicu i da posle neće hteti dojku je donekle opravdan. Međutim, stručnjaci kažu da ako ste barem četiri nedelje dojili bebu, nakon toga je povremeno hranjenje na flašicu (bilo dohranom ili majčinim mlekom) neće "zbuniti".
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.