Ne prođe dan na Klinici za dečju hirurgiju i ortopediju Kliničkog centra u Nišu a da lekari ne zbrinu jedno dete koje je zadobilo teške opekotine lica ili tela usled posipanja vrelom kafom ili čajem, prenosi "Blic". Kada počne svinjokolj, topljenje masti i priprema zimnice, situacija je još gora.

Ove povrede najčešće dobijaju deca u mlađem uzrastu koju su roditelji u nepažnji slučajno polili vrelim napitkom, ili su pak mališani iskoristili trenutak roditeljske nesmotrenosti da se uhvate za šoljicu, ugaze u šerpu ili na sebe prospu ključali sadržaj iz posude.

Direktorka Klinike za dečju hirurgiju i ortopediju prof. dr Anđelka Slavković kaže da uglavnom propust naprave novopečeni roditelji koji previde činjenicu da su za nastanak teških opekotina dovoljne svega dve sekunde!

"Vrela tečnost kafe ili čaja ima temperaturu od oko 95 stepeni Celzijusa, što znači da su dovoljne samo dve sekunde da takva tečnost dođe u kontakt sa površinom tela i da napravi velike opekotine! Imali smo nedavno na Klinici dete staro dve godine koje je opečeno i po licu i po telu. I takva situacija je cele godine. Vi praktično nemate period tokom koga je to karakteristično, cele godine se pije kafa i drži se dete u isto vreme. To ne sme da se radi, to ne može da se radi jer je opasno! Dovoljne su samo dve sekunde da dođe do teških opekotina trećeg stepena. To su strašne opekotine lica i grudnog koša koje ostavljaju i velike ožiljke jer se radi o maloj deci", objašnjava prof. dr Slavković.

opekotine-deca-nepaznja-roditelji-kafa-caj-klinicki-centar-nis-doktortka

Foto: Shutterstock

Lekari zapažaju da se opekotine kože od kafe dešavaju cele godine, ali da broj malih pacijenata naročito poraste u jesen kada krene spremanje zimnice, svinjokolj i topljenje masti.

"Deca se puštaju bez kontrole, upadaju u te lonce sa vrelom tečnošću koje dovode do teških opekotina. Ja ne mogu da shvatim da i posle toliko pričanja i upozoravanja, stalno se dešavaju iste stvari. To je sve nedostatak jedne preventivne obuke roditelja u primarnom zdravstvu. Trebalo bi da postoje centri za edukaciju roditelja u primarnom zdravstvu, kao što je to slučaj na Zapadu, gde se roditelji upozoravaju na to šta je sve opasno u kući", kaže prof. dr Slavković.

Dr Slavković kaže da greške prave uglavnom mladi roditelji koji nemaju iskustva u tome.

Pročitajte i:

Zapratite nas i na Isntagramu!

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Uživajte u roditeljstvu! (@yumama.rs)