Tokom trudnoće, javljaju se promene u metabolizmu kalcijuma: povećana apsorpcija, izbacivanje urinom i otpuštanje iz kostiju. Gubitak iz kostiju se nadoknađuje posle trudnoće - ako je obezbeđen adekvatan unos, uz
Koliko kalcijuma dnevno treba unositi?
Preporučena dnevna količina za žene od 19 do 50 godina - bilo da su trudne ili ne, iznosi 1.000 miligrama. Razlog tome su hormonske promene. Naime, estrogen utiče na pojačanu apsorpciju kalcijuma, tako da je u trudnoći prirodno povećano iskorišćavanje tog minerala. Pre trudnoće se apsorbuje oko 27 odsto kalcijuma, u šestom mesecu trudnoće oko 54 odsto, dok se na kraju trudnoće apsorbuje oko 42 odsto. To je biološki mehanizam, kojim se kompenzuje gubitak ovog minerala do čega dolazi tokom trudnoće. Dovoljne količine vitamina D su takođe nužne za dobru apsorpciju
Zašto je važno da trudnice uzimaju dovoljno kalcijuma?
Kada trudnica ne uzima dovoljno kalcijuma iz hrane, telo uzima kalcijum iz kostiju. Vremenom, ovaj gubitak može da oslabi kosti i izazove osteoporozu, koja čini kosti lakše lomljivim. Kod žena koje ne uzimaju dovoljno kalcijuma za vreme trudnoće, postoji veća mogućnost od pojave komplikacija vezanih za preeklampsiju. To je poremećaj koji se javlja kod svake sedme trudnice, a manifestuje se visokim krvnim pritiskom i pojavom belančevina u urinu. Ukoliko se ne leči, preeklampsija može da izazove ozbiljne komplikacije. Ovaj poremećaj je najčešći u poslednjih nekoliko nedelja trudnoće, a jedino rešenje je prevremeni porođaj.
Istraživanja sugerišu da nedostatak određenih nutrijenata može delimično da bude krivac za pojavu preeklampsije. Konkretno, neadekvatan unos kalcijuma može da poveća rizik. Iako uzimanje dodatnih količina ne smanjuje značajnije rizik od preeklampsije, trudnice koje kalcijum uzimaju u dovoljnoj količini - mogu da izbegnu teže komplikacije izazvane njenom pojavom.
O čemu treba voditi računa?
Ishrana je ključni činilac pri unosu kalcijuma, jer ga tako organizam najbolje prihvata i postiže ravnotežu. Ako se tim putem dovoljno unosi, suplementacija nije potrebna (unos dodataka ovog minerala). Postoje brojni faktori koji utiču na pravilnu apsorpciju kalcijuma.
U kojim namirnicama ima najviše kalcijuma?
Najbolji izvor kalcijuma su mleko i mlečni proizvodi, i to: delimično obrano mleko, jogurt i jaki sirevi. Nemasni mlečni proizvodi, ili sa niskim procentom masti, daju istu količinu kalcijuma kao i punomasni, ali uz manji unos
Mleko i mlečni proizvodi su važan izvor proteina potrebnih za opšti razvoj fetusa. Mleko obezbeđuje i vitamine A, D, B2 i B12. Mineral magnezijum, prisutan u mleku, neophodan je za razvoj bebinog koštanog, mišićnog, krvnog i nervnog sistema. Mleko sadrži i fosfor, potreban za izgradnju mišića.
Zašto je još mleko važno u ishrani trudnica?
Važno je napomenuti da je mleko odličan izvor proteina, neophodnih za razvoj ploda. Proteini, koji su sastavljeni od aminokiselina, ulaze u sastav svake ćelije. Uključeni su u sve važne biohemijske procese u organizmu, ali se koriste i za proizvodnju energije.
Pošto organizam nije u mogućnosti da sam stvori esencijalne aminokiseline, mora da ih unese hranom. Sadrže ih namirnice životinjskog porekla: mleko,
Šta ako ste alergični na kravlje mleko?
Ako ste alergični na mleko - najbolji izvor kalcijuma, prva zamena za njega bi trebalo da budu druge vrste hrane koje sadrže ovaj element. Međutim, ukoliko ga na taj način ne unosite dovoljno, potrebno je da uzmete suplemente. S obzirom da kalcijum ometa resorpciju magnezijuma, treba dodati i magnezijum (500 miligrama magnezijuma na 1.000 miligrama kalcijuma). Inače, mleko sadrži optimalnu kombinaciju kalcijuma i magnezijuma.
Osim mleka, odlični izvori kalcijuma su i: tofu (sir od soje), konzervisani losos, badem, lešnik, ali i sok od narandže obogaćen kalcijumom. Imaju ga i: sardine, juneća džigerica, jaja, pasulj, orasi, suncokretovo seme, susam, tikvice, spanać, blitva, kupus, brokoli, karfiol, zelena salata, artičoke.
Važne preporuke
* Limitirajte mleko na najviše četiri šolje dnevno.
* Pijte isključivo pasterizovano mleko i konzumirajte mlečne proizvode od njega. Izbegavajte nekuvano mleko i sir od njega - zbog opasnosti od listerije, opasne bakterije koja može da izazove ozbiljnu bolest.
* Sigurne forme sireva: tvrdi, parmezan, ementaler, grojer, mocarela, mladi sir od kuvanog mleka.
* Izbegavajte punomasno mleko. Mleko i mlečni proizvodi sa jedan ili dva odsto masti (poluobrano) će redukovati unos kalorija i masti, a zadovoljiće potrebe u drugim nutrijentima.
* Poželjna je, dakle, varijanta sa manjim procentom masti. Ali, ne sasvim bez njih, jer su neophodne za apsorpciju liposolubilnih vitamina - A i D.
* Izlaganje mleka sunčevoj svetlosti smanjuje količinu vitamina u njemu.
* Ako ne volite ukus mleka, pomešajte ga sa voćem. Dodajte mleko u prahu u razne čorbe. Ukoliko na početku trudnoće slabije tolerišete mleko, uzmite više sira i mesa - zbog unosa proteina u organizam.
* U slučaju da je kod vas prisutan problem nepodnošenja laktoze (mlečnog šećera), pijte jogurt i jedite stare sireve, ali uzimajte male porcije.
* Trudnice vegetarijanke dodatnu količinu kalcijuma mogu da dobiju iz zelenog lisnatog povrća (kelj, brokoli, peršun), potom iz badema, lešnika, oraha, kikirikija, pistaća, ali i iz suvog grožđa, smokava i šljiva, susama, kao i iz kore limuna i pomorandže i morskih algi.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna