Tokom trudnoće, javljaju se promene u metabolizmu kalcijuma: povećana apsorpcija, izbacivanje urinom i otpuštanje iz kostiju. Gubitak iz kostiju se nadoknađuje posle trudnoće - ako je obezbeđen adekvatan unos, uz

Kalcijum je neophodan za rast i razvoj zdravih kostiju i zuba buduće mame i bebe, a trudnoća je period kada su potrebe za ovim mineralom povećane

odgovarajuću količinu vitamina D. Neodgovarajući unos kalcijuma tokom trudnoće je praćen povećanim krvnim pritiskom i smanjenom mineralizacijom kostiju. Posle porođaja, praćen je smanjenom koncentracijom kalcijuma u mleku majke i povećanim krvnim pritiskom kod odojčeta.

Koliko kalcijuma dnevno treba unositi?

Preporučena dnevna količina za žene od 19 do 50 godina - bilo da su trudne ili ne, iznosi 1.000 miligrama. Razlog tome su hormonske promene. Naime, estrogen utiče na pojačanu apsorpciju kalcijuma, tako da je u trudnoći prirodno povećano iskorišćavanje tog minerala. Pre trudnoće se apsorbuje oko 27 odsto kalcijuma, u šestom mesecu trudnoće oko 54 odsto, dok se na kraju trudnoće apsorbuje oko 42 odsto. To je biološki mehanizam, kojim se kompenzuje gubitak ovog minerala do čega dolazi tokom trudnoće. Dovoljne količine vitamina D su takođe nužne za dobru apsorpciju

Dnevne potrebe mlekaTrudnica treba da uzima tri serviranja mleka ili mlečnih proizvoda dnevno.Jedno serviranje podrazumeva:- 250 ml (šolja) mleka- 175 ml (tri četvrtine šolje) jogurta- 50 g tvrdog sira- tri četvrtine šolje mekog sira- trećinu šolje mleka u prahu  - šolju pudinga Tipično dnevno serviranje čini: šolja mleka, mleko sa žitaricama, mala kriška sira i manja šolja jogurta.

kalcijuma.

Zašto je važno da trudnice uzimaju dovoljno kalcijuma?

Kada trudnica ne uzima dovoljno kalcijuma iz hrane, telo uzima kalcijum iz kostiju. Vremenom, ovaj gubitak može da oslabi kosti i izazove osteoporozu, koja čini kosti lakše lomljivim. Kod žena koje ne uzimaju dovoljno kalcijuma za vreme trudnoće, postoji veća mogućnost od pojave komplikacija vezanih za preeklampsiju. To je poremećaj koji se javlja kod svake sedme trudnice, a manifestuje se visokim krvnim pritiskom i pojavom belančevina u urinu. Ukoliko se ne leči, preeklampsija može da izazove ozbiljne komplikacije. Ovaj poremećaj je najčešći u poslednjih nekoliko nedelja trudnoće, a jedino rešenje je prevremeni porođaj.

Istraživanja sugerišu da nedostatak određenih nutrijenata može delimično da bude krivac za pojavu preeklampsije. Konkretno, neadekvatan unos kalcijuma može da poveća rizik. Iako uzimanje dodatnih količina ne smanjuje značajnije rizik od preeklampsije, trudnice koje kalcijum uzimaju u dovoljnoj količini - mogu da izbegnu teže komplikacije izazvane njenom pojavom.

O čemu treba voditi računa?

Ishrana je ključni činilac pri unosu kalcijuma, jer ga tako organizam najbolje prihvata i postiže ravnotežu. Ako se tim putem dovoljno unosi, suplementacija nije potrebna (unos dodataka ovog minerala). Postoje brojni faktori koji utiču na pravilnu apsorpciju kalcijuma.

U proseku, mleko i mlečni proizvodi čine najmanje četvrtinu dnevnog unosa hrane

Ako ishrana ne sadrži dovoljno kompletnih proteina, telo neće moći da apsorbuje kalcijum. Vitamin D stimuliše izgradnju proteina koji vezuju kalcijum u digestivnom sistemu. Pored toga, telo ne može da apsorbuje kalcijum ako nema dovoljno magnezijuma i fosfora (dva dela kalcijuma, po jedan magnezijuma i fosfora). Previše magnezijuma u ishrani će uticati na "izlazak" kalcijuma iz kostiju, čineći ih mekšim. Pošto se kalcijum i magnezijum raznose po celom telu pomoću albumina (protein krvne plazme), ova dva elementa se "takmiče" oko vezivanja za albumin. Ako je nesrazmerno više kalcijuma, bubrezi ne mogu da filtriraju magnezijum, pa se kalcijum vezuje za oksalnu kiselinu i formira bubrežne kamence.

U kojim namirnicama ima najviše kalcijuma?

Najbolji izvor kalcijuma su mleko i mlečni proizvodi, i to: delimično obrano mleko, jogurt i jaki sirevi. Nemasni mlečni proizvodi, ili sa niskim procentom masti, daju istu količinu kalcijuma kao i punomasni, ali uz manji unos

Fermentisani mlečni proizvodi: jogurt, kiselo mleko, kisela pavlaka i sir ne sadrže mlečni šećer (laktozu), ali zato sadrže korisne bakterije - koje potpomažu uspostavljanje ravnoteže u crevima

kalorija. Jedino što obrano mleko (bez masti), koje je "tankog" ukusa, nema vitamine A i D.

Mleko i mlečni proizvodi su važan izvor proteina potrebnih za opšti razvoj fetusa. Mleko obezbeđuje i vitamine A, D, B2 i B12. Mineral magnezijum, prisutan u mleku, neophodan je za razvoj bebinog koštanog, mišićnog, krvnog i nervnog sistema. Mleko sadrži i fosfor, potreban za izgradnju mišića.

Zašto je još mleko važno u ishrani trudnica?

Važno je napomenuti da je mleko odličan izvor proteina, neophodnih za razvoj ploda. Proteini, koji su sastavljeni od aminokiselina, ulaze u sastav svake ćelije. Uključeni su u sve važne biohemijske procese u organizmu, ali se koriste i za proizvodnju energije.

Pošto organizam nije u mogućnosti da sam stvori esencijalne aminokiseline, mora da ih unese hranom. Sadrže ih namirnice životinjskog porekla: mleko,

Recept za užinu bogatu kalcijumomIzblendirati:- šolju mleka - pola šolje jogurta- 1 bananu- kašičicu meda

meso i jaja. Trudnicama je potrebno 74 grama proteina (belančevina) svakog dana. Najbolja i najjeftinija proteinska nadoknada je u hrani. Malo je verovatno da će vam biti potrebni ekstra proteini u tabletama ili prahu. U svakom slučaju, morate da povedete računa koliko belančevina unosite. Naime, njihov višak može da ometa normalan razvoj i nanese štetu bebi. Sa druge strane, premalo proteina ometa rast placente i njenu funkciju, ograničava rast bebe, ugrožava normalan razvoj mozga i, uopšte, predstavlja veliki rizik po plod.

Šta ako ste alergični na kravlje mleko?

Ako ste alergični na mleko - najbolji izvor kalcijuma, prva zamena za njega bi trebalo da budu druge vrste hrane koje sadrže ovaj element. Međutim, ukoliko ga na taj način ne unosite dovoljno, potrebno je da uzmete suplemente. S obzirom da kalcijum ometa resorpciju magnezijuma, treba dodati i magnezijum (500 miligrama magnezijuma na 1.000 miligrama kalcijuma). Inače, mleko sadrži optimalnu kombinaciju kalcijuma i magnezijuma.

Osim mleka, odlični izvori kalcijuma su i: tofu (sir od soje), konzervisani losos, badem, lešnik, ali i sok od narandže obogaćen kalcijumom. Imaju ga i: sardine, juneća džigerica, jaja, pasulj, orasi, suncokretovo seme, susam, tikvice, spanać, blitva, kupus, brokoli, karfiol, zelena salata, artičoke.

Važne preporuke

* Limitirajte mleko na najviše četiri šolje dnevno.

* Pijte isključivo pasterizovano mleko i konzumirajte mlečne proizvode od njega. Izbegavajte nekuvano mleko i sir od njega - zbog opasnosti od listerije, opasne bakterije koja može da izazove ozbiljnu bolest.

* Sigurne forme sireva: tvrdi, parmezan, ementaler, grojer, mocarela, mladi sir od kuvanog mleka.

* Izbegavajte punomasno mleko. Mleko i mlečni proizvodi sa jedan  ili dva odsto masti (poluobrano) će redukovati unos kalorija i masti, a zadovoljiće potrebe u drugim nutrijentima.

* Poželjna je, dakle, varijanta sa manjim procentom masti. Ali, ne sasvim bez njih, jer su neophodne za apsorpciju liposolubilnih vitamina - A i D.
* Izlaganje mleka sunčevoj svetlosti smanjuje količinu vitamina u njemu.

* Ako ne volite ukus mleka, pomešajte ga sa voćem. Dodajte mleko u prahu u razne čorbe. Ukoliko na početku trudnoće slabije tolerišete mleko, uzmite više sira i mesa - zbog unosa proteina u organizam.

* U slučaju da je kod vas prisutan problem nepodnošenja laktoze (mlečnog šećera), pijte jogurt i jedite stare sireve, ali uzimajte male porcije.

* Trudnice vegetarijanke dodatnu količinu kalcijuma mogu da dobiju iz zelenog lisnatog povrća (kelj, brokoli, peršun), potom iz badema, lešnika, oraha, kikirikija, pistaća, ali i iz suvog grožđa, smokava i šljiva, susama, kao i iz kore limuna i pomorandže i morskih algi.

Prim. dr med Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista