Suočavanje sa sekundarnom neplodnošću može biti frustrirajuće jer žena ili par znaju da je nekada bilo moguće dobiti bebu. Baš kao i sa primarnom neplodnošću, različiti faktori utiču na neuspeh da po drugi put da dobijete dete, što je često čak još teže iskušenje.

Ponekad fizički problemi kao što su ožiljci ili oštećenje jajovoda mogu blokirati jajne ćelije, da putuje do materice. Isto tako, ožiljci endometrijuma mogu oštetiti reproduktivne organe i smanjiti šanse za ovulaciju. Za muškarce, kvalitet spe**e može opasti tokom vremena. Kod oba partnera, starost takođe može biti značajan problem koji uzrokuje smanjenu plodnost.

Način života koji utiče na plodnost

Ponekad sekundarna neplodnost može biti posledica načina života ili zdravstvenih problema. Na primer, žene koje doje često ne ovuliraju jer dojenje šalje signal telu da prestane da oslobađa jajašca. Lako rešenje za ovaj scenario bi bio prestanak laktacije. Slično tome, problemi kao što su povećanje telesne težine, promena izbora hrane ili čak uzimanje lekova na recept mogu odložiti ili uticati na plodnost. Nelečena infekcija ili hronično stanje poput dijabetesa ili bolesti štitne žlezde takođe može negativno uticati na plodnost.

Kada da tražite pomoć

Znati kada tražiti stručnu pomoć za sekundarnu neplodnost često zavisi od starosti pacijenta. Za žene od 35 godina i mlađe, godinu dana bezuspešnih pokušaja je dovoljno da zakažete pregled kod specijaliste za plodnost koji će tražiti fizičke ili druge razloge koji bi mogli da odlažu trudnoću. Za žene i parove starije od 35 godina, uobičajena je preporuka pre nego što zakažu pregled kod specijaliste, su uporni pokušaji tokom 6 meseci bez uspeha.

Lečenje

Za većinu osoba koje traže pomoć za lečenje sekundarne neplodnosti obično uključuje iste opcije na koje bi bile ponuđeni u primarnoj neplodnosti. Nakon provere osnovnih zdravstvenih ili problema sa plodnošću, starost je važna i za davanje daljih preporuka. Ženama se mogu dati stimulansi ovulacije, ohrabrenja da pokušaju intrauterinu oplodnju (IUI) ili pokušaju in vitro oplodnje (VTO) da bi zatrudnele.

Ako fizički problemi poput blokade ili oštećenja sprečavaju kretanje jajnih ćelija ili spe**e, specijalista može da preporuči korektivne operacije. Dijagnoza sekundarne neplodnosti ne znači da osoba ne može da ima dete. Međutim, intervencije su nekad neophodne da bi se pomoglo ženi da ponovo zatrudni.

BONUS VIDEO

Deca upijaju navike roditelja, a pre svega one loše - Da li je efektinija kazna ili nagrada? Obratite pažnju na negativne promene kod dece i zatražite pomoć! Kurir televizija