Ako ste prvi put bez problema začeli bebu, verovatno ste očekivali da će i drugi put biti tako. Međutim, kod mnogih parova to ne bude slučaj zbog sekundarne neplodnosti.

Sekundarni sterilitet je nemogućnost začeća ili iznošenja trudnoće nakon što je žena već iza sebe imala porođaj. Javlja se relativno često i čini čak polovinu slučajeva neplodnosti.

Štaviše, više parova ima problem sa sekundarnim nego sa primarnim sterilitetom, a posebno se često javlja kod žena koje u kasnim tridesetim ili četrdesetim godinama pokušavaju da začnu bebu, piše whattoexpect.com.

Uzroci sekundarnog steriliteta

Ponekad su problemi sa zatrudnjivanjem drugi put povezani sa komplikacijama koje su se javile u prethodnoj trudnoći ili na samom porođaju, poput ožiljaka na materici ili oštećenja jajovoda. Međutim, najčešće je sekundarna neplodnost izazvana istim uzrocima kao i primarna, te su u tom smislu najčešći razlog starost žene i problemi sa ovulacijom.

Pre nego što potražite stručnu pomoć – mada je nekad zaista bolje ne čekati dugo na to – evo i šta možete da pokušate sami da preduzmete.

Pripremite se

Zastanite na trenutak i razmislite da li su vam ciklusi i dalje regularni ili je bilo nekih promena koje bi mogle da utiču na šanse za začeće. Na primer, razmislite o tome da li možete da utvrdite kada imate ovulaciju jer to može značajno da poveća šanse da opet ugledate dve crtice na testu.

Pazite na ishranu

Ukoliko su se vaše navike u ishrani promenile nakon prve trudnoće, posebno ako su se pogoršale, pokušajte da tu napravite izmene. Na primer, ako unosite više kofeina nego ranije, imajte na umu da to nije baš dobro za plodnost.

Takođe, dobijanje ili gubitak kilaže nakon prethodnog porođaja može da utiče na plodnost, zato se potrudite da imate zdravu kilažu.

Obratite pažnju na navike

Na primer, ako ste nakon prethodnog porođaja ponovo počeli da pušite, možda je vreme da se opet rešite te nezdrave navike. Osim toga, iako je razumljivo da verovatno ne spavate dovoljno ako imate malo dete, znajte da i manjak sna može negativno da utiče na hormone, a samim tim i na plodnost.

Proverite zdravlje

Razmislite o tome da li uzimate neke lekove koji mogu da utiču na plodnost ili se možda nakon prethodnog porođaja pogoršalo neko hronično stanje ili bolest koju imate. Sve to može da ima uticaja na plodnost, ali dobra vest je da ponekad male promene, poput promene leka koji uzimate, mogu da budu dovoljne da se situacija promeni.

Kada treba da odete kod lekara

Ako ste mlađi od 35 godina, sasvim je normalno da prođe i šest meseci do godinu dana bez začeća. Međutim, ako do trudnoće ne dođe ni posle godinu dana pokušavanja, obratite se lekaru.

Ukoliko ste stariji od 35 godina, stručnjaci savetuju da se lekaru obratite već posle šest meseci neuspešnih pokušaja trudnoće, a možete čak i posle tri meseca.

Ako ste stariji od 40 godina, najbolje je da o svojim šansama za trudnoću porazgovarate sa svojim lekarom, a isto važi i ako vam je partner stariji od 40 godina jer između 35 i 40 odsto problema sa plodnošću zapravo potiče od muškaraca – starost utiče na kvalitet s*ermatozoida.

BONUS VIDEO:

SVAKI ŠESTI PAR U SRBIJI SE BORI SA ZAČEĆEM: Šta kažu žene koje su prošle kroz proceduru vantelesne oplodnje (KURIR TELEVIZIJA) Kurir televizija