Da li polno prenosive infekcije mogu izazvati neplodnost? Kada se to desi, to je obično zato što hronična infekcija nije lečena tokom dužeg vremenskog perioda.

Neplodnost uzrokovana polno prenosivim infekcijama je ređa kod muškaraca nego kod žena. Ovo je delimično zato što infekcije polno prenosivim infekcijama kod muškaraca češće izazivaju simptome. Stoga je veća verovatnoća da će na vreme biti prepoznata i lečena.

Polno prenosive bolesti mogu izazvati neplodnost i kod žena i kod muškaraca. Kod žena, nelečena infekcija može izazvati upalu i ožiljke u jajovodima i drugim reproduktivnim organima. To otežava spermatozoidima da dođu do jajne ćelije. Ožiljci u jajovodima takođe mogu dovesti do vanmaterične trudnoće.

Kod muškaraca, epididimis i uretra mogu biti oštećeni nelečenom infekcijom, što dovodi do problema sa plodnošću. Epididimis je duga cev koja transportuje spermu iz testisa. Uretra je cev koja transportuje urin i spermu iz tela.

Koje polno prenosive bolesti su povezane sa neplodnošću:

1. Hlamidija
Hlamidija zarazi više od 1,7 miliona Amerikanaca svake godine. Opsežni podaci pokazuju da nelečena hlamidija može dovesti do neplodnosti kod žena. Do 70% žena sa hlamidijom nema nikakve simptome. Ako se ne leči, čak i klamidija koja nema simptome može na kraju dovesti do inflamatorne bolesti karlice, što je jedan od vodećih uzroka neplodnosti koji se može sprečiti.

Zapaljenjska bolest male karlice izaziva veliku količinu upale ili otoka u jajovodima. Kako zapaljenska bolest napreduje, ožiljno tkivo se može formirati unutar i izvan jajovoda. Ovo ožiljno tkivo može blokirati cevi tako da oplođeno jaje ne može da putuje do materice. Ovo je poznato kao jajovodna neplodnost jer problemi potiču iz jajovoda. Istraživanja sugerišu da su infekcije hlamidijom odgovorne za skoro polovinu svih slučajeva tubalne neplodnosti u razvijenom svetu.

2. Gonoreja
Gonoreja može dovesti do neplodnosti na isti način kao i hlamidija. Kao i hlamidija, gonoreja može ostati neotkrivena tokom dužeg vremenskog perioda. Većina žena sa gonorejom nema simptome. Gonoreja često uzrokuje oštećenje jajovoda. Negde između 10% i 20% žena sa nelečenom gonorejom će razviti upalu karlice, piše verywellhealth. Gonoreja takođe može izazvati probleme sa zdravljem sperme kod muškaraca.

3. Mikoplazma
Žene sa upalom male karlice koje nemaju ni gonoreju ni hlamidiju mogu imati mikoplazmu. Infekcija ovom polno prenosivom bakterijom može biti češća od gonoreje. Infekcije mikoplazmama su takođe povezane sa neplodnošću kod žena, iako ne tako često kao hlamidija ili gonoreja. Takođe postoje neki dokazi koji ukazuju na to da mikoplazma može dovesti do smanjene plodnosti kod muškaraca.

4. Ureaplazma
Uglavnom nema simptoma prisutnosti ureaplazme, ali ove bakterije mogu postati uzročnici infekcije u slučaju oslabljenja imuno sistema. S obzirom da infekcije ureaplazmom obično prolaze bez simptoma, vremenom mogu dovesti do problema sa sterilitetom, uključujući bolest jajovoda (tube uterine) i ponavljanje spontanih pobačaja kod žena. Infekcija jajovoda ureaplazmom se moze završiti suzavanjem jajovoda, čineći ga poptuno nefunkcionalnim. Kod muskaraca utiče na smanjenu pokretljivost i brojnost spermatozoida.

Napomena: Ukoliko osećate bilo kakve simptome infekcije neophodno je da idete kod lekara. Takođe, čak iako simptoma nema, važno je da redovno idete na preventivne preglede.

BONUS VIDEO:

Sterilitet - sve češći problem u Srbiji!? Kurir TV

(Yumama/T.A.S.)