Kada pokušavate da začnete bebu, prva i najvažnija stvar na koju obraćate je ovulacija. Međutim, iz različitih razloga, kod nekih žena se javlja kasna ovulacija, zbog čega je praćenje ovulacije malo teže.

Ginekolog-akušer dr Šazija Malik objasnila je sve o kasnoj ovulaciji, šta su uzroci i kada treba da potražite pomoć.

Šta je kasna ovulacija

Ovulacija je oslobađanje zrele jajne ćelije iz jajnika, koje se dešava svakog meseca u određenoj fazi menstrualnog ciklusa. Do ovulacije dolazi zbog promene nivoa određenih hormona, ali ono što treba da imate na umu je da je menstrualni ciklus svake žene drugačiji.

U proseku, ovulacija se najčešće dešava oko 14. dana ciklusa, ali to nije pravilo, odnosno može varirati kod nekih žena. Kasnom ovulacijom se smatra ovulacija koja se dešava nakon 21. dana menstrualnog ciklusa.

Simptomi kasne ovulacije

Postoje brojni simptomi ovulacije koje možete da pratite, ali stvar je u tome da kod nekih žena i ne postoje primetni znaci ovulacije, pa je teže pratiti je. To može da znači da će neke žene teže primetiti i znake kasne ovulacije – sve dok ne počnu više da istražuju o tome, što je najčešće kada pokušavaju da zatrudne.

Uzroci kasne ovulacije

Kasna ovulacija može povremeno da se javi gotovo kod svake žene, ali ako se ona javlja samo povremeno, to nije razlog za brigu. Međutim, ako stalno imate kasnu ovulaciju, na to treba da obratite pažnju.

Stres i dojenje mogu da budu uzrok kasne ovulacije, ali ova dva faktora samo privremeno utiču na menstrualni ciklus i plodnost. Ako je u pitanju neko medicinsko stanje koje uzrokuje kasnu ovulaciju, lečenje može da je vrati "u normalu" i tako poveća šanse za začeće.

Evo koji su neki od najčešćih uzroka kasne ovulacije.

Stres

Ekstreman stres može da bude uzrok kasne ovulacije jer utiče na menstrualni ciklus tako što dovodi do hormonskog disbalansa, piše motherandbaby.com.

Hipotireoza

Hipotiroidizam je zapravo nedovoljno aktivna tioridna žlezda, usled čega se ne proizvodi dovoljno hormona. uobičajeni simptomi ovog problema su umor, povećanje kilaže i osećaj bezvoljnosti. Dobra vest je da se lečenje i stavljanjem tiroidne žlezde pod kontrolu može ostvariti uspešna trudnoća, ali je važno da svog endokrinologa obavestite ukoliko pokušavate da začnete, kako bi prilagodio lekove tome.

Dojenje

Neretko se dešava da žene ne dobijaju menstruaciju sve dok doje, a razlog tome je što hormon prolaktin koji se proizvodi tokom dojenja utiče na ovulaciju i menstruaciju. To, naravno, ne znači da ne možete da zatrudnite dok dojite jer do ovulacije može da dođe povremeno, samo je teže pratiti kada se ona dešava.

Medicinska stanja poput policističnih jajnika

Sindrom policističnih jajnika je medicinsko stanje usled kojeg se u telu žene proizvodi previše testosterona, muških hormona, koji mogu da spreče jajnike da oslobode jajnu ćeliju. Naravno, postoje lekovi koji mogu da pomognu kod ovog stanja i začeća.

Gojaznost ili neuhranjenost

Gojaznost može da utiče na kasnu ili neredovnu ovulaciju, odnosno da dovede do toga da endometrijumu treba duže da zadeblja, zbog čega mogu da se jave i obilnije menstruacije. S druge strane, drastičan ili nagli gubitak kilograma može da utiče na balans hormona, a samim tim i na ovulaciju. Pothranjenost takođe može da dovede do kasne ovulacije ili čak do toga da menstruacije potpuno prestanu.

Preterana fizička aktivnost

Previše fizičke aktivnosti, a naročito preterivanje u trčanju, može da dovede do hormonskog disbalansa. Kao i u svemu, umerenost je ključna.

Neki lekovi

Određeni hormonski lekovi ili antidepresanti, kao i lekovi za epilepsiju ii neka mentalna stanja mogu da utiču na ovulaciju, zato je važno da o tome razgovarate sa lekarom ako pokušavate da ostanete u drugom stanju.

Dijabetes

Ukoliko se ne stavi pod kontrolu, dijabetes može da utiče na balans hormona, a posledično i na ovulaciju.

Perimenopauza

Veoma je uobičajeno da se nivo hormona menja u godinama pred menopauzu, pa je to ujedno i jedan od najčešćih uzroka kasne ovulacije (a samim tim i obilnijih menstruacija).

Uticaj kasne ovulacije na začeće

Kasna ovulacija može da bude prilično frustrirajuća kada pokušavate da zatrudnite, ali ohrabrujuće je znati da to ne znači nužno da do začeća neće doći kasnije tokom ciklusa. Štaviše, mnoge žene koje imaju neredovnu ili kasnu ovulaciju su uspešno zatrudnele.

Međutim, kako ovulacija u tom slučaju nije baš redovna i teško je da znate da li ste kasno ovulirali, važno je da obratite pažnju na signale koje vam telo šalje, kako biste znali kada je najbolje vreme za intimne odnose.

Kada treba da odete kod lekara

Najbolje je da potražite savet lekara ako:

  • Duži vremenski period nemate menstruaciju (tri meseca ili duže)
  • Menstruacija je postala neredovna ili obilna
  • Osećate jake bolove tokom menstruacije
  • Cilus vam traje kraće od 21 ili duže od 35 dana
  • Imate zdravstvene probleme koji mogu da utiču na plodnost (poput sindroma policističnih jajnika ili endometrioze)
  • Zabrinuti ste jer ne ostajete u drugom stanju
  • Imate talase vrućine
  • Primećujete krvarenje između menstruacije ili posle intimnog odnosa

BONUS VIDEO:

SVAKI ŠESTI PAR U SRBIJI SE BORI SA ZAČEĆEM: Šta kažu žene koje su prošle kroz proceduru vantelesne oplodnje (KURIR TELEVIZIJA) Kurir televizija