Posao mi je fizički težak, radim u pogonu za proizvodnju, na mašinama, sa hemijom i jakim neprijatnim mirisima. Uz to podizanje tereta oko i preko 20 kg je uobičajena stvar. Radi se po 12 sati, neizmenično dnevna i noćna smena, sa kratkim pauzama i pri tom se ni u toalet ne može otići van pauze, a da ne spominjem da se sedne i odmori, to je strogo zabranjeno u pogonu. Da ne zaboravim da spomenem da mi je potrebno da do firme promenim dva autobusa (pošto je u industrijskoj zoni) i pola sata peške do autobuske stanice, kad sve saberem radni dan bi mi trajao 16 sati.
Kakve su šanse da nastavim trudničko, posle porodiljskog? Prvo bih iskoristila godišnji odmor, ali ne znam da li bih dobila otkaz tada pošto sam ponovo trudna ili da odmah otvorim bolovanje?!
Molim Vas za odgovor! Hvala unapred!
ODGOVOR
Poštovana Mirjana,
trudničko bolovanje se može otvoriti odmah na početku trudnoće, u trajanju od 30 ili više dana. Samo prvih 30 dana odobrava vaš ginekolog, nakon toga sa jasnim nalazima morate se pojaviti pred nadležnom lekarskom komisijom.
U prvih 30 dana, naknadu zarade isplaćuje poslodavac iz svojih sredstava, a ukoliko je potrebno produženje bolovanja preko tog vremena, zaposleni se upućuje lekarskoj komisiji koja će proceniti da li je potrebno dalje produženje bolovanja. Ukoliko komisija produži bolovanje preko 30 dana, poslodavac vrši obračun naknade zarade, i dostavlja ga matičnoj filijali Fonda, koja utvrđuje pravo na naknadu i njenu visinu, koju isplaćuje najkasnije u roku od 30 dana na poseban račun poslodavca (račun za bolovanja), odakle se ona isplaćuje zaposlenom. Poslodavac može iz svojih sredstava isplatiti naknadu, koja ima pravo da refundira od Fonda.
Neophodno je da ga navedeno bolovanje otvorite ako postoji bilo koji razlog zbog kojeg morate mirovati, ako je trudnoća rizična, ukoliko imate istorijat čestih pobačaja.
Zakon o radu je odredio da zaposlena za vreme trudnoće i zaposlena koja doji dete ne može da radi na poslovima koji su, po nalazu nadležnog zdravstvenog organa, štetni za njeno zdravlje i zdravlje deteta, a naročito na poslovima koji zahtevaju podizanje tereta ili na kojima postoji štetno zračenje ili izloženost ekstremnim temperaturama i vibracijama i da je poslodavac dužan da zaposlenoj iz obezbedi obavljanje drugih odgovarajućih poslova, a ako takvih poslova nema, da je uputi na plaćeno odsustvo.
Nevdenim zakonom je jasno regulisano da zaposlena za vreme trudnoće i zaposlena koja doji dete ne može da radi prekovremeno i noću, ako bi takav rad bio štetan za njeno zdravlje i zdravlje deteta, što se dokazuje nalazom nadležnog zdravstvenog organa.
Što se tiče mogućnosti da dobijete odkaz , Zakonom o radu predviđa se da bi rešenje o otkazu ugovora o radu bilo ništavo u slučaju ako bi u momentu donošenja rešenja o otkazu ugovora o radu poslodavcu bilo poznato da je zaposlena trudna, odnosno da zaposleni koristi porodiljsko odsustvo, odsustvo sa rada radi nege deteta ili odsustvo sa rada radi posebne nege deteta, ili ako bi ga zaposleni u roku od 30 dana od prijema otkaza, obavestio o postojanju ovih okolnosti i o tome dostavio potvrdu ovlašćenog lekara ili drugo nadležnog organa.
Bojana Bogojević, diplomirani pravnik
Saradnik Centra za mame
*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete strucnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici - YuMama.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna