Nadležni najavljuju već tokom februara usvajanje podzakonskih akata Zakona o biomedicinski potpomognutoj oplodnji, koji će omogućiti zamrzavanje jajnih ćelija, embriona i spermatozoida o trošku države.
Stručnjaci upozoravaju da se u Srbiji svaki peti par suočava sa sterilitetom, a mnogi po pomoć odlaze u inostranstvo, najčešće u Češku i Grčku.
Iskustvo bračnog para Korikijaniti
Marijana je Srpkinja a njen suprug Grk, tako da su imali veliku pravoslavnu svadbu. U želji da osnuju porodicu, iako su analize pokazivale da je kod nje sve u redu, do trudnoće nije dolazilo.
Posle konsultacija sa lekarima u Srbiji, analize je uradio i Marijanin suprug. Dobili su savet da lečenje nastave na klinici za vantelesnu oplodnju u Solunu. Danas, Marijana Korikijaniti i njen suprug Marios imaju ćerkicu Zoi.
"Kada smo dobili rezultat da je kariotip u redu, a da je suprug nosilac gena cistične fibroze i da je zato sterilan, odmah su nam predložili da uradimo intervenciju mikro tesu, koja se kod njih uspešno radi, uspeli smo iz prve i tu je sada beba", kaže Marijana Korikijaniti iz Beograda.
Vantelesna oplodnja u inostranstvu
Iako je u Srbiji u poslednjih nekoliko godina urađeno mnogo, mnogi parovi i dalje po pomoć odlaze u inostranstvo.
"Pomerile su se godine žene za vantelesnu oplodnju, imamo sada i tri besplatna postupka, broj žena koje dolaze je veći i jako puno je urađeno na tom problemu. Odlazak u inostranstvo vezan za one stvari koje se ne rade u Srbiji ili nisu zakonski regulisane", kaže prof. dr Mima Fazlagić, ginekolog iz Udruženja "Naša Aska".
U solunskoj klinici "Embriolab", koja je među prvima uvela donaciju sperme i jajnih ćelija, godišnje imaju oko 200 parova iz Srbije. Dolaze i žene koje se odlučuju da zamrznu i jajne ćelije.
"Ako žena ima 20 godina, potpuno je zdrava, njen koeficijent plodnosti je 100, a ukoliko je potpuno zdrava i nema nikakav problem, kada napuni 40 godina, njen koeficijent plodnosti je dva, tako da je biologija zaista surova", kaže doktorka Fazlagić.
"One ili na vreme treba da ostave svoje jajne ćelije, ili će za većinu njih jedina šansa biti donirana jajna ćelija odnosno spermatozoid ili embrion. Ipak, za uspeh svih postupaka važni su i znanje embriologa i kvalitet laboratorije", kaže prof. dr Aleksija Hacaparasidu, embriolog sa Klinike "Embriolab".
U Srbiji se postupak vantelesne oplodnje o trošku države obavlja u pet državnih i 11 privatnih klinika, a prošle godine tom procesu je bilo 4.050 parova.
Inače, prva beba rođena zahvaljujući vantelesnoj oplodnji, Luisa Braun, u junu će napuniti 40 godina.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna