Izvor: Blic
Uprkos tome što se krivica onih koji ne daju izdržavanje za svoju decu lako dokazuje, sama sudska presuda ne garantuje samohranom roditelju da će dobiti novac.
Za krivično delo neplaćanje alimentacije zaprećena je zatvorska kazna do dve godine, međutim, prema poslednjim podacima Zavoda za statistiku, tek 48 osoba je osuđeno na kaznu zatvora od njih 700 koje su proglašene krivim.
"Sud se rukovodi time da treba zaštititi dete. Izricanjem zatvorske kazne se ne rešava problem jer tuženog kada ode u zatvor onemogućavaš da plati bilo šta! Zato se češće pribegava davanju uslova", objašnjava sudija i portparol Prvog osnovnog suda Ivana Ramić.
Dragan Vulević iz Ministarstva za rad i socijalnu politiku objašnjava da dugovi ne moraju da se naplate samo preko plate. "Tuženi odgovara i svojom imovinom, a umesto njega, ukoliko nema sredstava, mogu da se utuže baba i deda. Ove mogućnosti se, međutim, ne koriste", kaže on.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna