S obzirom da tokom trudnoće dolazi do određenih promena u imunološkom sistemu, njegova glavna uloga postaje da štiti bebu koja se razvija. Zbog toga se može desiti da budete osetljiviji na viruse koji uzrokuju prehladu i grip. Savetujemo vam da svakako izbegavate duži boravak u zatvorenim prostorijama, gužve i društvo prehlađenih osoba. Ukoliko vas grip ipak „uhvati“ tu su naše preporuke kako da se izborite sa njim.

Ovlaživač vazduha

Ako otežano dišete i imate suv, nadražajni kašalj, posebno noću, nabavite ovaj uređaj.

Savet +Ako imate parno grejanje, stavite na radijatore posudice sa vodom, da bi vazduh bio svežiji, što u slučaju upale može da vam donese olakšanje. To je naročito važno ako ste astmatičar, ili imate hronični bronhitis.

Vlažan vazduh je snažan prirodni dekongestant (sredstvo za otpušavanje) - deluje tako da razređuje sekret u plućima i oslobađa disajne puteve. Kada je sluzokoža nosa vlažna, predstavlja snažnu odbranu od virusa, dok je isušena sluzokoža podložna iritacijama i infekcijama.

Čist vazduh

Boravak u dobro provetrenom prostoru je od velike važnosti za vaše i zdravlje vaše buduće bebe. Razni zagađivači vazduha, a naročito duvanski dim, štete vam i kada ste zdravi, a kamoli kada ste bolesni. Oni u velikoj meri pogoršavaju simptome prehlade, produžavajući njeno trajanje. Pored toga, moguće je da pospeše nastanak bronhitisa, koji se uglavnom javlja u toku ili neposredno nakon akutnih virusnih infekcija gornjih disajnih puteva, najčešće za vreme zimskih meseci. 

Ispiranje grla

Ako vam je grlo suvo, crveno, bolno i upaljeno, osećate grebanje ili vam je gutanje otežano, pripremite jednostavan slani rastvor: u šolji tople vode otopite jednu četvrtinu kašičice soli. Ovo sredstvo efikasno „izvlači“ sekret, smanjuje bolni otok i otklanja nadraženost. Njegovo dejstvo se objašnjava činjenicom da izaziva lučenje imunoglobulina, stvarajući tako lokalni imunitet sluzokože. Za jači efekat možete da dodate malo soka od limuna. Slani rastvor grgoljajte tokom dana po potrebi, a za dodatni, umirujući efekat umešajte kašičicu meda. Možete da grgoljate i čaj od kamilice ili belog sleza (njegove sluzi oblažu sluzokožu, stvarajući zaštitni sloj) - koji umiruje nadraženo grlo.

Ispiranje nosa

Jednostavna kombinacija soli i vode razređuje sekret u nosu i smiruje upaljeno, iritirano tkivo. Slani rastvor možete lako da pripremite. Otopite jednu četvrtinu kašičice soli u šolji vode, pa pomoću čiste kapaljke stavite nekoliko kapi rastvora u svaku nozdrvu. Pričekajte oko pet minuta pre nego što lagano izduvate nos. Ponovite po potrebi. Pored toga što vrši blagu dezinfekciju, morska so često izaziva kijanje, kojim se lakše izbacuje sadržaj iz sinusnih šupljina. Jedino se ne preporučuje u slučaju češćih krvarenja iz nosa. Čaj od belog sleza se takođe primenjuje za ispiranje nosa, jer smanjuje iritaciju i zategnutost, a povećava vlažnost sluzokože.PageBreak

Inhalacija

Veoma je efikasna za ublažavanje tegoba usled zapušenog nosa i neugodnog kašlja.

lana sobaSpecifična mikroklima „slane sobe“ (lekovita koncentracija mikročestica soli i minerala kojima je obogaćena - takav sastav soli postoji i u plodovoj vodi!) izvanredno deluje u slučaju oboljenja respiratornog trakta: kod upale grla, krajnika i sinusa, bronhitisa (čisti pluća od sluzi i šlajma), kao i alergijskih oboljenja, uključujući i astmu. Pored toga, podstiče oslobađanje organizma od stresa i okrepljuje ga

Samo pazite da para ne bude previše vruća, da se ne opečete. Možete da se inhalirate nad toplom vodom u koju ste dodali limunov sok. Virusi prehlade mrze toplu vlagu, a sok limuna deluje kao prirodni antibiotik. Čišćenje nosnih prolaza i sinusa bi trebalo da traje oko 10 do 20 minuta.

Probajte! Preko pune četiri kašike cvetova kamilice prelijte litar ključale vode, a potom nagnite lice nad posudu, glavu prekrite peškirom i udišite lekovitu paru.

Hidroterapija

Odličan je lek protiv prehlade i gripa. Topao tuš ili kupka deluju opuštajuće i hidriraju isušene disajne puteve, pružajući im trenutnu vlažnost. Para razređuje nakupljen sekret i olakšava njegovo izbacivanje, dok topla voda olakšava bol u mišićima i glavobolju, koji su česti pratioci gripa!

Napravite kupku od kamilice: u toplu vodu dodajte dve šake cvetova kamilice, pa ostanite u njoj najviše 20 minuta. Svakako, o korišćenju kupke prethodno razgovarajte sa lekarom. 

Dobra hidriranost

Unos tečnosti je veoma važan tokom trudnoće, jer pomaže da se u telu održi povećan volumen krvi (35 do 40 odsto), što je od velikog značaja za bebu.

Savet +Pored najmanje osam čaša vode dnevno, odlični su prirodni voćni sokovi - najbolje sveže ceđeni, posebno limunada, negazirana ili blago gazirana mineralna voda, biljni čajevi.

On može da se smanji zbog dehidracije, a mnogi simptomi prehlade i gripa - kao što su curenje nosa, povraćanje i groznica - mogu da uzrokuju blag do težak gubitak tečnosti. Stoga povećajte njen unos na prvi znak bolesti, jer razređuje sluz u disajnim organima i podstiče iskašljavanje. Izbegavajte gazirane napitke, čajeve sa kofeinom (crni, zeleni) i kafu. Ako imate stomačni grip, sok ili supa će vam doneti olakšanje. Ipak, ako teško zadržavate tečnost u telu i takvo stanje potraje, obavezno se obratite lekaru.

Lekoviti napici

Topao, mirisni napitak sa limunom i medom je tradicionalno sredstvo za olakšavanje simptoma bolesti. Para iz njega potpomaže otvaranje zapušenih nosnih kanala, dok med smiruje nadraženo grlo (stavite ga kada se voda malo ohladi, da se ne bi uništili vredni enzimi, koji su osetljivi na visoku temperaturu). Vitaminom C bogat limun daje podsticaj imunološkom sistemu.

U šolji tople vode pomešajte kašiku meda i dve kašičice sveže isceđenog soka od limuna (možete da dodate više meda ili limuna, po ukusu). PageBreak

Balansirana ishrana

Zdrava prenatalna ishrana igra važnu ulogu u obezbeđivanju hranljivih materija za vašu bebu koja se razvija i raste, a od posebnog je značaja u vreme gripa. Zato uključite u ishranu što više namirnica bogatih vitaminom C: citruse (pomorandže, mandarine, limun) i sokove od njih, papriku, zeleno lisnato povrće - to će da skrati dužinu trajanja simptoma. Uzimajte hranu bogatu cinkom (obogaćene žitarice, jagnjetinu, svinjetinu, jogurt) - jer je taj element važan za razvoj belih krvnih zrnaca, odnosno ćelija koje uništavaju bakterije i viruse. I gvožđe je važno (meso, pasulj, suvo voće), jer je u slučaju anemije (malokrvnosti) smanjena sposobnost tela da se bori protiv infekcija. Vaša najbolja odbrana protiv bolesti je jak imunološki sistem, a to ćete postići dobro izbalansiranom ishranom.

Pileća supa

Njena isceljujuća snaga je dobro poznata. Udisanje pare tople pileće supe je iznenađujuće efikasno kada je u pitanju ublažavanje simptoma prehlade i gripa, a naročito zapušenosti nosa, jer razređuje sluz u disajnim putevima. Unošenjem tečnosti se sprečava dehidracija, a hranljiva kombinacija sastojaka deluje okrepljujuće na organizam. Dodatak belog i crnog luka pojačava njeno lekovito dejstvo.

Redovan san

Nedavna studija je pokazala da manje od sedam sati sna skoro utrostručuje mogućnost za nastanak prehlade, pogotovo kada je reč o trudnicama. Naime, nedostatak sna remeti normalno funkcionisanje imunog sistema. Zato, spavajte dovoljno!

Blagotvorni čajevi

Beli slez
Čaj od belog sleza ublažava kašalj, odnosno pospešuje iskašljavanje. Ne kuva se, već se koren prelije prokuvanom i ohlađenom vodom, i ostavi da odstoji oko dva sata. Pije se nekoliko puta dnevno (može da se blago zagreje).

Kamilica, nana, šipak
Čajevi od kamilice i nane ublažavaju tok bolesti i skraćuju njeno trajanje. Šipak je moćna lekovita biljka, a čaj od njega obezbeđuje  puno vitamina C i mikroelemenata.

Čaj od đumbira
Odličan je lek protiv prehlade, jer sadrži desetak jedinjenja koja deluju antivirusno, a služi i za poboljšanje cirkulacije. Pored toga, ublažava mučninu, koja je čest pratilac bolesti. Kada osetite jezu, drhtavicu i druge simptome prehlade, odmah popijte šolju čaja. Kašičicu suvog korena ili dve kašičice svežeg prelijte šoljom ključale vode, pa sačekajte da se malo prohladi. Po želji dodati kašiku meda i sok od pola limuna (ublažava glavobolju).

Čaj od crnog luka
Dezinfikuje disajne puteve i smiruje suv kašalj. Dve dobro oprane glavice sa ljuskom kuvati u pola litra vode nekoliko minuta. Piti više puta na dan, po potrebi.

Tekst: Snežana Damnjanović Mitić