Još
Ostalo

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prirodni lekovi protiv prehlade u trudnoći

Ojačajte otpornost organizma i ublažite simptome bolesti na potpuno prirodan način, bezbedan i za vas i za vašu bebu!

  Izvor: Foto: Shutterstock


S obzirom da tokom trudnoće dolazi do određenih promena u imunološkom sistemu, njegova glavna uloga postaje da štiti bebu koja se razvija. Zbog toga se može desiti da budete osetljiviji na viruse koji uzrokuju prehladu i grip. Savetujemo vam da svakako izbegavate duži boravak u zatvorenim prostorijama, gužve i društvo prehlađenih osoba. Ukoliko vas grip ipak „uhvati“ tu su naše preporuke kako da se izborite sa njim.

Ovlaživač vazduha

Ako otežano dišete i imate suv, nadražajni kašalj, posebno noću, nabavite ovaj uređaj.

Savet +Ako imate parno grejanje, stavite na radijatore posudice sa vodom, da bi vazduh bio svežiji, što u slučaju upale može da vam donese olakšanje. To je naročito važno ako ste astmatičar, ili imate hronični bronhitis.

Vlažan vazduh je snažan prirodni dekongestant (sredstvo za otpušavanje) - deluje tako da razređuje sekret u plućima i oslobađa disajne puteve. Kada je sluzokoža nosa vlažna, predstavlja snažnu odbranu od virusa, dok je isušena sluzokoža podložna iritacijama i infekcijama.

Čist vazduh

Boravak u dobro provetrenom prostoru je od velike važnosti za vaše i zdravlje vaše buduće bebe. Razni zagađivači vazduha, a naročito duvanski dim, štete vam i kada ste zdravi, a kamoli kada ste bolesni. Oni u velikoj meri pogoršavaju simptome prehlade, produžavajući njeno trajanje. Pored toga, moguće je da pospeše nastanak bronhitisa, koji se uglavnom javlja u toku ili neposredno nakon akutnih virusnih infekcija gornjih disajnih puteva, najčešće za vreme zimskih meseci. 

Ispiranje grla

Ako vam je grlo suvo, crveno, bolno i upaljeno, osećate grebanje ili vam je gutanje otežano, pripremite jednostavan slani rastvor: u šolji tople vode otopite jednu četvrtinu kašičice soli. Ovo sredstvo efikasno „izvlači“ sekret, smanjuje bolni otok i otklanja nadraženost. Njegovo dejstvo se objašnjava činjenicom da izaziva lučenje imunoglobulina, stvarajući tako lokalni imunitet sluzokože. Za jači efekat možete da dodate malo soka od limuna. Slani rastvor grgoljajte tokom dana po potrebi, a za dodatni, umirujući efekat umešajte kašičicu meda. Možete da grgoljate i čaj od kamilice ili belog sleza (njegove sluzi oblažu sluzokožu, stvarajući zaštitni sloj) - koji umiruje nadraženo grlo.

Povezane vesti

Ispiranje nosa

Jednostavna kombinacija soli i vode razređuje sekret u nosu i smiruje upaljeno, iritirano tkivo. Slani rastvor možete lako da pripremite. Otopite jednu četvrtinu kašičice soli u šolji vode, pa pomoću čiste kapaljke stavite nekoliko kapi rastvora u svaku nozdrvu. Pričekajte oko pet minuta pre nego što lagano izduvate nos. Ponovite po potrebi. Pored toga što vrši blagu dezinfekciju, morska so često izaziva kijanje, kojim se lakše izbacuje sadržaj iz sinusnih šupljina. Jedino se ne preporučuje u slučaju češćih krvarenja iz nosa. Čaj od belog sleza se takođe primenjuje za ispiranje nosa, jer smanjuje iritaciju i zategnutost, a povećava vlažnost sluzokože.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Vesti

Porodica