Francuski akušer-ginekolog, koji je 20 godina vodio porodilište jedne bolnice u predgrađu Pariza, napisao je 12 knjiga i osnivač je Centra za istraživanje primarnog zdravlja, Mišel Oden, koji je već postao legenda, ima drugačije mišljenje o porođaju od najčešćih praksi u porodilištima. Napisao je mnogo članaka i knjiga na ovu temu, koje su postale osnova njegove akušerske prakse još 70-ih godina prošlog veka. Predvideo je bazene za relaksaciju tokom porođaja, sobe sa mirnim okruženjem u kojima bi žene mogle da se porađaju kao kod kuće. Kao rezultat svega ovoga smanjen je broj medicinskih intervencija na porođaju i carskih rezova.
Šta je suštinski novo otkrio Mišel Oden na porođaju?
Neokorteks je razvijeni deo moždane kore koji je odgovoran za inteligenciju. A upravo njen rad tokom porođaja može da spreči da porođaj prođe brzo i lako. Drugim rečima, prema Odenu, inteligencija – ono što čoveka čini čovekom – može postati prepreka normalnom porođaju .
Kako se ovo dešava?
Dr Odin kaže, "Nemojte misliti da kada se žena porodi, njen mozak treba da se isključi. Ne, tokom porođaja mozak intenzivno radi: hipotalamus, hipofiza, pinealna žlezda - odnosno donji delovi mozga, arhaični, uobičajeni i svim drugim sisarima, ovi delovi su odgovorni za instinkte.
Upravo zahvaljujući njima u krv se puštaju hormoni oksitocin, adrenalin i drugi. Ali postoje određeni faktori koji su sada univerzalno prisutni tokom porođaja kod žena i koji aktiviraju drugi deo mozga – neokorteks. On počinje da radi - i inhibira hipotalamus, hipofizu i epifizu - čime usporava ceo proces porođaja!
Na osnovu toga, da bismo sebi olakšali porođaj, moramo „isključiti“ svoj intelekt i na neko vreme se prepustiti vlasti nagona. A to je moguće samo ako se stvore određeni uslovi za porodilju, isključujući faktore koji izazivaju aktivaciju neokorteksa".
Privatnost
Ako posmatrate životinje, onda se, po pravilu, ženka obično, osetivši približavanje porođaja, udaljava od većine i povlači. To su činili i naši stari preci. „Odsecanjem“ sebe od spoljašnjeg sveta, shvatajući da je ne posmatraju, žena može da se opusti – što pomaže da porođaj prođe brže i lakše.
Istraživači su proučavali uticaj ljudskog mozga na osećaj posmatranja - i došli su do zaključka da što nam je osoba koja nas posmatra bliža, to je naš cerebralni korteks više aktiviran. Ista stvar se dešava i porodilji kada oko nje stoji desetak lekara, kada je stalno na opservaciji.
Kako se osećamo kada se nađemo na nišanu desetina očiju? Naprežemo se, ne znamo kako da se postavimo, koji položaj da izaberemo – a žena tokom porođaja više nije zaokupljena opuštenošću i razmišljanjima o detetu koje će roditi, već o tome kako izgleda spolja. Osim toga, samoća pretpostavlja sigurnost - nije uzalud što životinje često imaju slučajeve kada nekoliko članova čopora čuva ženku tokom porođaja, osiguravajući njenu zaštitu. Žena to može osetiti u naručju voljenog muža.
Tišina
Naučno je dokazano da aktivni rad neokorteksa podstiče ljudski govor. Sisari se, zbog svoje fiziologije, pridržavaju ovog uslova. Žena, koja je u običnom porodilištu, izložena je ogromnom verbalnom toku: savetuju je kako da se ponaša, postavljaju joj pitanja o njenom stanju, što podrazumeva detaljne odgovore.
Naravno, da bi odgovorila, žena mora da aktivira svoj neokorteks - koji, kao što je već pomenuto, inhibira porođaj. Ovaj faktor nije teško otkloniti – dovoljno je da je žena sa mužem ili drugom osobom u koju veruje – i sva pitanja bi bila upućena njemu. Još je bolje ako se razgovor odvija u drugoj prostoriji, a ne u onoj u kojoj je porodilja.
Prigušeno svetlo
Svako jako svetlo povećava aktivnost moždane kore. Zbog toga bi bilo bolje da se porođaj odvija sa prigušenim ili potpuno isključenim svetlima - tako će se porodilja koncentrisati na proces i neće je ometati spoljni svet. U savremenim porodilištima, to je, naravno, teško postići - ali bar u prenatalnom odeljenju treba da se trudite da izbegavate jako svetlo.
Uloga majke
Sigurno se sećate babica koje su porađale žene u davna vremena. One su za porodilje simbolizovale majku, majku kao najbližu osobu kojoj možete verovati, koja će vas zaštititi, uz koju ćete se osećati sigurno. Na kraju krajeva, kada se osećamo da smo u opasnosti, nivo adrenalina u krvi se povećava, što može da inhibirati porođaj.
Nije uzalud što se i sada u Japanu mnoge žene useljavaju u majčinu kuću kada im se bliži termin. Sada je tu ulogu preuzela babica, koja je prisutna na porođaju zajedno sa lekarom, a takođe priprema porodilju za porođaj. Istina, nedavno je učešće babice na porođaju takođe izbledelo u drugi plan - njeno mesto je zauzeo lekar.
Sloboda da sledite svoje instinkte
Tokom porođaja, morate slušati svoja osećanja i zauzeti udobne položaje, ponašati se kako želite. Životinje se, na primer, porađaju u potpuno različitim položajima, u zavisnosti od udobnosti.
Mišel Oden piše da žene takođe treba da budu slobodne da biraju svoje poze i ponašanje:
- mogu da stanu na sve četiri
- sede široko razmaknutih ruku i kolena
- idu pod tuš
- idi u kupatilo
- pokriju se ćebetom
Jednom rečju, žena ne treba da razmišlja o tome kako izgleda, već da zaboravi na sve i da se porodi. U takvim slučajevima, nivo neokorteksa je na nuli - i porođaj je lakši.
Kao što vidite, uslove za lak porođaj, prema Mišelu Odenu, nije nimalo teško ispuniti. Druga stvar je da je u većini modernih porodilišta gotovo nemoguće ispuniti ove uslove. Ali nemojte biti razočarani - na kraju krajeva, gore navedeno gledište je samo jedno od mnogih različitih o olakšavanju porođaja.
BONUS VIDEO
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna