Miom materice (uterusa) se često naziva i fibroid uterusa, a smatra se dobroćudnim tumorom glatkih mišića omotača koji čine zid materice. Može da bude pojedinačan tumor, ili da ih bude više. Miomi su, inače, najčešći benigni tumori tokom reproduktivnog perioda žene. Retko mogu da pređu u maligni tumor.

Zašto nastaju miomi?                                                              

Precizan uzrok nastanka mioma nije jasan. Danas se smatra da je ipak presudan uticaj hormona estrogena i progesterona (seksualnih hormona) na faktore rasta tkiva tumora, odnosno da su oni najverovatniji razlog njihovog rasta. Miomi se retko dijagnostikuju pre puberteta. Najčešće nastaju u vreme mogućnosti začeća žene, a smanjuju se nakon menopauze. Miomi se relativno često dijagnostikuju i u toku trudnoće. Njihova učestalost je, po nekim autorima - od 0,1 do 3,9 odsto.

Kako se dijagnostikuju miomi u trudnoći?

Ultrazvučna dijagnostika mioma, pored njihovog otkrivanja, ima značaja u proceni njihove veličine i registrovanja porasta. I danas postoje diskusije u medicinskoj literaturi da li miomi menjaju svoju veličinu u toku trudnoće. Mišljenja su oprečna, a većina izveštaja ukazuje na njihov porast u toku svih trimestara trudnoće.

Kod budućih majki, veliki porast mioma je i u prvoj i u drugoj polovini trudnoće, mada većina autora ukazuje da je porast veći u prvoj polovini. Razlog za to je povećanje nivoa hormona u toku trudnoće i povećan protok krvi kroz uterus. Njihov porast se objašnjava uvećanjem glatkih mišića i vezivnog tkiva uterusa, kao i visokog nivoa receptora za estrogen i progesteron u zidu materice. Mada za to može da bude odgovorno i oticanje mioma u toku njegovog raspadanja.

Da li se menja njihova veličina?

Iako postoje radovi koji ukazuju na njihovu nepromenjenu veličinu ili, čak, smanjenje u toku trudnoće, naše iskustvo, kao i drugih autora, ipak se ne slaže sa tom konstatacijom. Većinom, ova neslaganja mogu da se objasne primenom ultrazvučnih mašina različitih mogućnosti.

Ipak, možemo da ukažemo na dve pravilnosti. Što je indeks telesne mase - BMI (body mass index) veći pre začeća, može da se očekuje veći porast mioma u prve dve trećine trudnoće. Kod starijih trudnica, kao i kod trudnica koje su višerotke, može da se očekuje nemenjanje veličine, ili manje smanjenje mioma u prvoj polovini trudnoće.PageBreak

Da li miomi mogu da utiču na porođaj?

Najvažnije je da miomi budu ultrazvukom dijagnostikovani, i da se odredi njihov tačan položaj u odnosu na porođajne puteve i lokalizaciju posteljice. Procena njihove veličine i porasta nekad može da bude ključna u određivanju načina porođaja. Takođe, procena vaskularizacije i otpora proticanja krvi kroz miom mora da bude određena i praćena i nakon porođaja. Mada se retko dešava, ali u relativno kratkom vremenskom intervalu nakon porođaja može da dođe do izmene prirode samog mioma, kada je neophodno njegovo što ranije hirurško vađenje.

Trudnica ne može očekivati da svaki miom u toku porođaja bude odstranjen. Povećana prokrvljenost uterusa i/ili samog mioma obično sprečava doktora da u toku carskog reza izvadi miom, jer postoji mogućnost ozbiljnog krvarenja, koje može da ugrozi život trudnice. Takođe, jedan broj mioma nakon porođaja može da postane manji, „avaskularan“, i bez značaja za dalji život i druge trudnoće žene!

Da li dijagnostikovanje mioma spada u redovne preglede u trudnoći?

Tokom ultrazvučnog praćenja trudnoće, lekari obično ne obraćaju dovoljno pažnju na miome uterusa, što je pogrešno. Iako je njihova priroda obično dobroćudna, moguće je povremeno očekivati ozbiljne komplikacije u toku trudnoće.

Zato je sinonim kvalitetnog praćenja trudnoće i registrovanje mioma ultrazvukom (jednog ili više), njegovog razlikovanja od kontrakcija materice, određivanje njegove tačne lokalizacije, praćenje porasta u toku trudnoće, procena njegove prokrvljenosti, kao i nastavak njegovog praćenja i nakon završetka porođaja. Sigurno da u tome pomaže i kvalitetna ultrazvučna oprema, bez koje nema kvalitetnog praćenja trudnoće.        

Mogu li miomi da prave probleme budućoj mami?

Komplikacije koje mogu da nastanu u trudnoći su dobro poznate, a najčešće su:

1.    povećan rizik od prevremenog porođaja

2.    neadekvatna pozicija ploda

3.    odvajanje - abrupcija posteljice

4.    placenta previja (placenta položena na porođajnom putu ploda)

5.    krvarenja nakon porođaja ili zadržana posteljica

6.    carski rez

Doc. dr sci med. Tihomir Mihailović, spec. radiologije