Skrining u drugom tromesečju trudnoće vam omogućava da vidite karakteristične abnormalnosti u strukturi srca, bubrega i mozga fetusa. Do ovog zaključka došli su izraelski lekari i naučnici, čiji je članak objavljen u časopisu Brain.

Istraživači su analizirali podatke o 659 dece - od kojih je 229 dijagnostikovano sa autizmom, a ostali su bili ili neurotipična braća i sestre bliskog uzrasta ili samo neurotipična deca koja im odgovaraju po godinama, polu i etničkoj pripadnosti.

Analiza rutinskih prenatalnih ultrazvučnih snimaka napravljenih tokom drugog tromesečja trudnoće pokazala je da 30% fetusa kod kojih je kasnije dijagnostikovan autizam ima karakteristične abnormalnosti u strukturi srca, bubrega i mozga.

Učestalost takvih fetalnih anomalija kod dece sa ASD (poremećaj iz spektra autizma) je tri puta veća nego među njihovom neurotipičnom braćom i sestrama i tri puta veća nego među neurotipičnom decom bez ASD.

Urođene abnormalnosti u razvoju unutrašnjih organa češće su kod ženskih fetusa, a što su te anomalije značajnije, to su buduće manifestacije autizma teže, otkrili su istraživači.

Ovi znaci, koji se mogu videti tokom rutinskog ultrazvuka u 20. nedelji, omogućiće lekarima da proaktivno procene šanse da nerođena beba razvije ASD, primećuju istraživači.

Već je dokazano da što se ranije postavi dijagnoza i započne lečenje, veće su šanse da dete sa ASD ima normalne socijalizacione sposobnosti. A ako se dijagnoza postavi pre rođenja, a ne sa 2-3 godine ili čak kasnije, kao što se sada dešava, ove šanse će biti još veće.

BONUS VIDEO:

Autistični dečak kod frizera TikTok/laquistaerinna

(Yumama/T.A.S.)