Nakon 4D pregleda dobijate film na nosaču podataka u kome glavnu ulogu ima beba koja će se uskoro roditi. Što je nesumnjivo vredan suvenir za mnoge roditelje, a prilika da se vidi kako se beba kreće, osmehuje, mršti je ono što svaka buduća mama ili tata jedva čekaju. Zbog ovih zabavnih i emotivnih momenata nekad se previđa dijagnostička važnost ovog pregleda.

4D ultrazvuk – karakteristike

4D ultrazvuk je trodimenzionalni pregled koji se izvodi u sadašnjem vremenu. To znači da se beba u majčinoj utrobi posmatra u vreme pregleda. 4D ultrazvuk je mnogo precizniji od 2D ultrazvuka (dvodimenzionalna slika) pa čak i 3D (statična trodimenzionalna slika). Omogućava vam da napravite poprečne preseke i vidite bebu sa svih strana dok se kreće, što roditelji ne mogu da iskuse tokom klasičnog ultrazvuka.

Kada da ga uradite

Ultrazvučni pregledi nisu štetni, pa se mogu raditi u bilo kojoj fazi trudnoće i više puta ponavljati . Međutim, kada je reč o 4D ultrazvuku, žene koje su se već porodile i uradile test ističu da je najbolje to uraditi oko 20-30. nedelje trudnoće. Tada je dete dovoljno razvijeno da može da posmatra više detalja. Pacijenti ne rade često 4D ultrazvuk zbog činjenice da se radi o plaćenom testu.

Prednosti

Često se mogu čuti mišljenja da je 4D ultrazvuk samo nepotreban dodatak, izum imućnijih ljudi ili onih koji su preterano uzbuđeni tokom trudnoće. Međutim, to nije tačno. Zato što je 4D ultrazvuk stvoren da bi lekar mogao preciznije da proceni zdravlje nerođenog deteta.

Pregled vam omogućava da uhvatite i najsitnije anatomske detalje, a samim tim i otkrijete bolesti kao što su rascep usne ili kičme, kao i deformiteti šaka i stopala. Štaviše, prema psiholozima, izvođenje 4D ultrazvuka ima pozitivan uticaj na formiranje emocionalne veze između roditelja i deteta. Snimak omogućava da posmatrate čak i bebin osmeh i grimase.

BONUS VIDEO

Tata plače na putovanju bez dece TikTok/ashcasarez