Ultrazvučni pregledi u trudnoći se rade redovno, najčešće jednom mesečno, a po proceni lekara i češće, kako bi se pratio razvoj bebe u maminom stomaku. Na ovaj način se može odrediti i pol bebe.

Može li se na ultrazvuku pogrešno videti pol bebe

Pored praćenja rasta i razvoja ploda tokom trudnoće, ultrazvukom se prati i stanje placente, gde je ona smeštena i slično. U 90 odsto slučajeva, ultrazvukom se može i tačno utvrditi pol bebe, dok u deset odsto slučajeva ti rezultati mogu biti pogrešni, piše wday.ru.

Greške se češće javljaju u identifikovanju muškog nego ženskog pola, a optimalni period za određivanje pola bebe na ovaj način je drugo tromesečje trudnoće.

Zašto se greši u određivanju pola ultrazvukom

Nekoliko faktora utiče na pouzdanost određivanja pola bebe ultrazvukom.

Rana trudnoća – u ranoj trudnoći je nemoguće tačno odrediti pol bebe jer se genitalije još uvek nisu formirale potpuno i teško ih je videti. Stručnjaci ističu da se pol bebe na ultrazvuku ne može videti pre 15. nedelje trudnoće, a idealno je između 18. i 22. nedelje.

Pozicija bebe – beba u stomaku može biti okrenuta tako da se ne može videti pol, odnosno ne mogu se videti genitalije. Takođe, može se desiti da lekar od placente pomisli da je u pitanju polni organ dečaka, a da zapravo trudnica nosi devojčicu.

Kasna trudnoćau trećem tromesečju trudnoće beba je već porasla i zauzela celu matericu, ima manje mesta za kretanje i zbog toga je slika ultrazvuka manje jasna.

Patologije u razvoju genitalija – nažalost, i to se dešava, da se bebine genitalije ne razvijaju kako bi trebalo.

Iskustvo lekara – svaki ginekolog ima dovoljno sposobnosti da pročita ultrazvuk i utvrdi pol bebe (kada je trudnoća dovoljno odmakla da se to može videti), ali svakako da iskustvo doktora može biti od pomoći u tačnom utvrđivanju pola.

Kvalitet opreme – pored iskustva lekara i ispunjavanja svih drugih uslova, najpre starosti trudnoće, i dobar kvalitet opreme koja se koristi za ultrazvučni pregled povećava šanse za precizno utvrđivanje pola bebe.

Koliko često ultrazvuk greši

Stručnjaci kažu da su greške moguće u oko pet odsto slučajeva. Najmanje grešaka se dešava kada se koristi 3D i 4D tehnologija za ultrazvučni pregled, dok su šanse za grešku nešto veće kod 2D ultrazvuka.

BONUS VIDEO:

Urnebesna greška na ultrazvuku tiktok/@effyy299

(Yumama/N. Z.)