Keleraba sadrži razne minerale, gvožđe, kalijum, fosfor, magnezijum, kalcijum, mangan i bakar. Sadrži i supstance koje su važne u zaštiti organizma kao što su sulforafan, izotiocijanat i indol-3-karbinol; i izobilje vlakana.

Keleraba obiluje vitaminima. U sirovom stanju sadrži značajne količine vitamina C, ali se on termičkom obradom lako gubi. Važni su i vitamini iz B grupe, folna i pantotenska kiselina, tiamin, piridoksin i niacin. U listovima je zastupljen u većoj količini provitamin A, odnosno beta-karoten, tako da su i listovi veoma zdravi, a najčešće se koriste za pravljenje čorbi.

U ishranu može da se uvede već od 7. meseca, a evo i dva recepta za pripremu.

Keleraba i batat (od 7. meseca)

Potrebno je:

- 1 manja keleraba

- 1 manji batat

- malo bundevinog ulja

- mrva morske soli, za kuvanje povrća (po želji)

- peršunov list (po želji)

Priprema:

Očistite i oljuštite kelerabu i batat. Isecite ih na manje komade i skuvajte u manjoj količini vode u koju ste dodali veoma malo morske soli. Kad je povrće skuvano, izvaditie ga iz vode i izgnječite u pire, ali ipak ostavite malo grublju teksturu. Na kraju dodajte malo bundevinog ulja i malo sitno seckanog peršunovog lista.

Keleraba, krompir i govedina (od 10. meseca)

Potrebno vam je:

- 1 manja keleraba

- 1 manji krompir

- 100g govedine

- mrva morske soli (po želji)

- maslinovo ulje

Priprema:

Operite i očistite kelerabu i krompir, i iseckajte na manje komade. Zajedno sa mesom skuvajte u manjoj količini vode u koju ste dodali mrvu morske soli. Kada je skuvano izblendajte ili izgnječite i prelijte sa malo maslinovog ulja.