Nije lako biti mama, svejedno da li ste domaćica koja ostaje kod kuće i brine o deci i porodici ili ste zaposlena majka koja svakoga dana se bori sa osećajem krivice, jer ne može sve vreme da posveti svojim mališanima, posle posla je čeka još gomila kućnih poslova, obaveza.

U istraživanju kompanije za ljudske resurse Adeko, 48 odsto majki je reklo da bi želelo da provode više vremena sa svojom decom, a jedan broj zaposlenih majki se oseća krivo što nisu mame kao što bi mogle da budu da su da ostale kod kuće sa svojom decom. Majke koje ostaju kod kuće i usmeravaju svoju energiju na podizanje porodice, umesto na karijeru – postaju sve glasnije, iako i dalje postoji veliki broj žena koje odlučuju da žongliraju svojim poslom i porodicom.

Britanska studija u "Journal of Epidemiology and Community Health" objavila je da deca majki koje ostaju kod kuće češće učestvuju u organizovanim sportovima od onih zaposlenih, verovatno zato što su njihove majke imale više vremena da ih vode na treninge.

Druge studije su otkrile da su deca majki koje su kod kuće izložena manjem broju klica i da su se manje razbolevala. Pored toga, mame koje ostaju kod kuće imaju više vremena za pripremu zdravije hrane i manje se oslanjaju na gotovu, delimično i iz finansijskih razloga.

Čulo se dosta rasprave o tome da li su porodice sa majkama koje ostaju kod kuće emocionalno zdravije, a predstavljene su i sve prednosti i mane majki koje rade. Na kraju, to zaista zavisi od individualnih okolnosti svake porodice. Svaka porodica treba da odmeri prednosti i nedostatke da li majka treba da ide na posao ili da ostane kod kuće i donese sopstvenu odluku.

BONUS VIDEO

Mama o neredu od igračaka TikTok/briknavel