Kada se dete razboli, mame uglavnom baš i ne brinu previše o tome da li će se razboleti i one, ali trebalo bi. I vaše zdravlje je svakako važno, a osim toga, mnogo ćete bolje brinuti o detetu ako ste zdravi.

Iako ne postoji nikakva magična zaštita koja će vas sasvim sigurno zaštiti od toga da vam dete prenese neku infekciju, postoje neki koraci koje mogu da vam pomognu u tome.

Kako deca zaraze roditelje

S ozbirom na to da se većina virusa prenosi kapljičnim putem, odnosno kroz sekret iz nosa, suzama, izmetom, sitnim kapljicama koje ostanu u vazduhu nakon kašljanja ili kijanja, jasno je da postoji mnogo prilika da se zarazite kada je dete bolesno. Ove situacije su najrizičnije u smislu prenosa infekcije sa deteta na roditelja:

  • Kada brišete detetu nosić
  • Kada se mazite
  • Ako delite pribor za jelo
  • Dok mu menjate pelenu
  • Dok mazite kućnog ljubimca
  • Ako spavate u istoj sobi

Činjenica je da mnoge od ovih navedenih aktivnosti ne možete da izbegnete dok negujete bolesno dete, ali ne škodi da znate da su to "rizične" situacije. Evo šta možete da preduzmete kako bi se smanjio rizik od infekcije.

Često perite ruke

Redovno pranje ruku je jednostavna, ali veoma efikasna strategije koja štiti od širenja infekcije. Često perite ruke, posebno pre obroka, a naučite i dete da redovno i pravilno pere svoje rukice.

Ne delite pribor za jelo sa detetom

Možda ste navikli da "maznete" ponešto iz tanjira svog mališana, ali to nije baš najbolji potez ako dete ima neku infekciju. Kada je bolesno, izbegavajte da delite tanjir, šolju, čašu, pribor za jelo jer se pljuvačkom najlakše prenesu stomačni ili respiratorni virusi.

Naučite dete da pravilno kašlje

Kada dete kašlje, sitne kapljice u vazduhu postaju kontaminirane. Rizik od prenosa infekcije može da se smanji ako naučite mališana da usta prekrije rukom, najbolje nadlakticom kada kašlje ili kija.

Očistite i dezinfikujte kuću

Neke infekcije se prošire jer klice mogu da prežive satima, ponekad i nedeljama na nekim površinama. Uobičajeno čišćenje će ukloniti veliki broj klica, ali možda ne sve, zbog čega je preporuka da dezinfikujete površine kada je bilo ko od ukućana bolestan. Pri dezinfekciji se najpre fokusirajte na radne površine i površine koje često dodirujete poput kvaka na vratima, ručkica...

Koristite ovlaživač vazduha

Ovlaživač vazduha može da ublaži simptome zapušenog nosa i bola u grlu, ali imaju i još jedan dobar efekat. Naime, virusi se lakše šire kada je vazduh suv, a kako ovlaživač sprečava isušivanje vazduha, smanjuje se i rizik od prenosa, piše goodrx.com.

Isperite detetu nosić

Ispiranje nosića slanom vodom može da pomogne da dete brže ozdravi, a potencijalno i da bude manje zarazno. Jedna studija je pokazala da ispiranje nosa smanjuje rizik od prenosa virusa u kući za oko 35 odsto. Da biste dodatno smanjili rizik od infekcije, možete da isperete i svoj nos.

Brinite o sebi

Jasno da je lakše reći nego uraditi, ali važno je da brinete i o sebi kada je dete bolesno jer će samo tako vaš imuni sistem biti dovoljno jak da se odbrani od virusa. Dakle, pokušajte da se naspavate koliko god da je to moguće, smanjite stres na minimum i pobrinite se da se zdravo hranite.

BONUS VIDEO:

Opasni virus kosi decu po vrtićima, posledice mogu biti ozbiljne! Pedijatar upozorava: Prevencija je gotovo nemoguća, posebno obratite pažnju na ove simptome Kurir televizija