Bebe ne umeju da izduvaju nos, zbog čega roditelji na sve moguće načine pokušavaju da im olakšaju situacije kada im je zapušen nosić. Mame i tate ponekad pokušavaju da pomognu mališanu da izbaci sekret iz nosa ispiranjem fiziološkim rastvorom i špricem, a evo šta treba da znate o tome.

Nazalna irigacija

Nazalna irigacija odnosno ispiranje nosa nije nova praksa. Ideja je da se kod beba u tu svrhu koriste sterilni rastvori, poput fiziološkog, kako bi se isprao odnosno izbacio sekret iz nosa.

Postoji nekoliko razloga zašto bi trebalo da ispiranje nosa pomogne.

Iako su nozdrve delimično razdvojene zidom odnosno septumom, tečnost može da prođe i iza. Tako da, kada ispirate bebin nos, tečnost se penje s jedne strane, prolazi iza septuma i izlazi na drugu stranu. To bi, barem u teoriji, trebalo da pročisti začepljenje i pomogne detetu da lakše diše, piše thepediatricianmom.com.

Protok tečnosti izbaciće iz nosa sekret, alergene i sve što bi detetu moglo da ometa disanje. Takođe, mlaz koji se izbaci na špric je malo jači nego kada se prsne sprej u nos, zbog čega je i potencijalno efikasniji.

Tečnost će ovlažiti nosne kanale, a neke studije su pokazale i da ispiranje poboljšava funkcije ćelija koje uklanjaju sekret.

Međutim, pedijatar dr Krupa Plejfort ističe da su istraživanja o efikasnosti vrlo ograničena jer je teško i izazovno da se ovakve vrste studija dobro urade.

Imajući to na umu, ona ističe da je nekoliko studija pokazalo značajno ublaženje simpotma kod onih koji imaju hronične probleme (poput hroničnog sinusitisa, rinitisa ili alergija). Međutim, nema podataka koji pokazuju tako veliku efikasnost i kod akutnih problema, poput respiratornih infekcija koje dovode do začepljenja nosa.

Dobra stvar je, ističe pedijatar, to što nisu utvrđeni nikakvi značajni loši efekti, tako da u tom smislu ne možete ništa da izgubite ako probate da na ovaj način olakšate detetu.

Mere bezbednosti

Ako odlučite da pokušate da isperete nosić detetu fiziološkim rastvorom i špricem, vodite računa da sve bude bezbedno.

Stavite dete u optimalnu poziciju – nagnite ga preko lavaboa ili neke posudice sa glavom blago nagnutom napred. Ako je u pitanju malo dete, dobro mu držite glavu da se ne trznulo tako da ga povredite kada mu ubacite špric u nos.

Koristite špric odgovarajuće veličine i sa nastavkom za irigaciju. Ubacite ga u nozdrvu i pritisnite, pa isto ponovite sa druge strane. Imajte na umu da je dovoljno koristiti oko pet mililitara fiziološkog rastvora za ispiranje u prvoj godini života, a nakon godinu i po dana se može povećati na deset mililitara.

Ne zaboravite da sterilizujete špric između korišćenja.

Ispiranje nosića možete da radite jednom-dvaput dnevno, a ukoliko se to radi češće nego što bi trebalo, može da iritira nosne kanale i dovede do krvarenje u nosu.

BONUS VIDEO:

Šta treba imati pri ruci kad se dete razboli TikTok/beachgem10