Ukrašavanje novogodišnje jelke posebno je lepo kada u kući imate decu koja se tome raduju. Međutim, ako mališani imaju neke alergije, bilo bi dobro da obratite pažnju na to kakvu jelku unosite u kuću, jer neke mogu da pogoršaju alergije.

Kako ističe alergolog-imunolog iz Ruske dečije kliničke bolnice Pirogovskog univerziteta prof. dr Irina Kondratenko, alergije na četinare se javljaju izuzetno retko jer njihov polen leti se ne raspršuje tako aktivno i ne ulazi u respiratorni trakt, a zimi ga uopšte nema. Međutim, na ovom drveću, na kori i iglicama mogu da se nađu gljivice buđi, koje mogu da budu štetne po zdravlje.

"Jelke se seku unapred i čuvaju se u prostorima gde je velika vlaga pre nego što se prodaju. To doprinosi razmnožavanju buđi", preneo je njene reči deti.mail.ru.

U periodu koje prirodna jelka provede u kući, plesan se uvećava nekoliko puta, što je posebno opasno za one koji imaju alergiju na buđ, upozorila je dr Kondratenko.

Veštačko drvce možda se čini kao bolja alternativa u tom slučaju, ali i tu treba biti pažljiv jer se na veštačkim jelkama veoma lako sakuplja prašina. Takođe, alergijsku reakciju mogu da izazovu i neki materijali od kojih je jelka napravljena, ili hemikalije kojima se tretiraju iglice kako bi se smanjila zapaljivost.

"Esencijalna ulja koja se nalaze u smoli prirodne jelke ili mirisi veštačkih jelki mogu da iritiraju respiratorni trakt", kaže doktorka, navodeći glavne simptome takvih alergijskih reakcija: rinitis, poteškoće sa disanjem, curenje iz nosa, kijanje, kašljanje, osip na koži.

Sve to, naravno, ne znači da ne smete da imate novogodišnju jelku u kući ukoliko imate mališana sa alergijama, ali dr Kondarenko savetuje da budete obazrivi kada birate veštačko drvo. Njena preporuka je da obratite pažnju više na tehničke karakteristike nego na to da li na pakovanju piše da je "hipoalergijska". Umesto toga, gledajte materijale od kojih je napravljena i kolika je sličnost sa prirodnim drvetom.

Kada birate novogodišnju jelku a kod kuće imate malo dete, trebalo bi da uzmete u obzir i da iglice koje opadaju od prirodnog drveta mogu da dospeju u respiratorni ili digestivni trakt mališana.

"Iz tog razloga, ako kod kuće imate decu mlađu od četiri godine, bolje je da izaberete malu, veštačku jelku napravljenu od kvalitetnih materijala i da je stavite, na primer, na stočić ili neko mesto gde mališani neće moći da je dohvate", zaključila je dr Kondratenko.

BONUS VIDEO:

Bela mini novogodišnja jelka od vunice TikTok/lexi.diy