Kada kupujete sapun za ruke za celu porodicu, verovatno uzimate u obzir nekoliko faktora – cenu, boju, brend, sastojke, miris... Da li bi trebalo da obraćate pažnju i na to da li kupujete antibakterijski sapun ili to ne igra važnu ulogu?

Redovno i temeljno pranje ruku jako je važno, u sezoni virusa još više, ali pre nego što odlučite da kupite običan ili antibakterijski sapun za ruke, evo šta treba da znate.

Prema američkoj Upravi za hranu i lekove, za sada još uvek ne postoje nikakvi dokazi da su antibakterijski sapuni bolji za pranje ruku od običnih sapuna, barem ne kada je reč o sprečavanju širenja bolesti. Kada su u pitanju neke druge stvari, važno je da znate nekoliko informacija.

Šta je antibakterijski sapun

Poznat je još pod nazivima antiseptički ili antimikrobni sapun, a sadrži hemikalije koje se ne nalaze u običnim sapunima. Cilj dodavanja ovih sastojaka je da se smanje ili spreče bakterijske infekcije.

Voda, u kombinaciji sa običnim sapunom, omekšava skoro sve površinske klice i uklanja patogene sa kože, ali ih ne ubija i ne zaustavlja njihovo razmnožavanje.

Antibakterijski sapun, s druge strane, može da sadrži hemikalije triklosan ili triklokarban, koje se ne nalaze u običnom sapunu. Ovaj sastojak se dodaje kako bi se sprečilo razmnožavanje bakterija. Za sada, međutim, neka dokaza da pomaže u sprečavanju infekcija, piše webmd.com.

Uzimaju sve to u ozbir, korišćenje antibakterijskih sapuna možda je preporučljivo u bolničkom okruženju, ali na poslu ili kod kuće neće napraviti neku razliku. Osim toga, ono što mnogi ne znaju je da antibakterijski sapun mora da se zadrži na koži dva minuta da bi imao efekta na bakterije na površini.

Da li je antibakterijski sapun bolji od običnog?

Prednost antibakterijskih sapuna je u tome što ubijaju neke potencijalno opasne bakterije, ali mana je, s druge strane, što ubijaju i zdrave bakterije na koži. Te dodatne hemikalije u ovim sapunima uklanjaju prirodna ulja i isušuju kožu, a osim toga, antibakterijski sapuni mogu da daju i lažni osećaj čistoće ruku, usled čega odrasli i deca onda ređe peru ruke.

Običan sapun uglavnom je sasvim dovoljan u vanbolničkim uslovima, odnosno kod kuće, a od vrste sapuna koju koristite verovatno je mnogo važnije da se dečje rukice temeljno operu.

Tečni ili čvrsti sapun

Za ruke je bolje koristiti tečni sapun jer je jednostavnije, ali i zato što su manje šanse za širenje bakterija sa jedne na drugu osobu ukoliko sapun koristi više ljudi, kao što obično jeste slučaj u kući sa više članova.

Opasnosti antibakterijskih sapuna

Neki naučnici smatraju da korišćenje antibakterijskih sapuna može da dovede do stvaranja bakterija otpornih na antibiotike. Neke laboratorijske studije su pokazale da hemikalija triklosan doprinosi bakterijama koje su otporne na antibiotike, što bi moglo da ima posledice na lečenje bakterijskih infekcija u budućnosti.

Pravilno pranje ruku

Verovali ili ne, čak 95 odsto odraslih ljudi ne pere ruke dobro, a zamislite koliki je onda taj broj među decom. Evo koji su koraci važni za temeljno pranje ruku:

  • Pokvasite ruke toplom ili hladnom vodom
  • Nanesite sapun na dlan
  • Trljajte dlanove, nadlanice, kožu između prstiju i ispod noktiju barem 20 sekundi
  • Nemojte previše grubo da trljate ruke kako biste izbegli pojavu malih ranica kroz koje mogu da uđu bakterije
  • Temeljno isperite
  • Obrišite ruke čistim peškirom
  • Povremeno nanesite kremu za hidrataciju kako biste sprečili isušivanje kože i stvaranje malih pukotina na koži

BONUS VIDEO:

SVI MISLE DA JE OVA BOLEST ISKORENJENA, A VREBA NA SVAKOM KORAKU! Simtom je svrab, ali češanje pogoršava stvar HIGIJENA PRESUDNA! Kurir televizija