Težak poremećaj u ishrani je preskakanje doručka. Najčešća opravdanja su "ne večeram uopšte jer je to zdravije", "ujutru jedem samo voće", "pojedem do 2 kg voća svaki dan", "nikada ne stignem da doručkujem", "uopšte ne jedem meso", "najslađe mi je da jedem uveče u 11" i mnoga druga.

Ipak, brz način života, jurnjava za decom i poslovne obaveze, nikako ne smeju da budu razlog da zapostavite svoje zdravlje.

PROČITAJTE I...Žene koje su na dijeti - rađaju devojčice

Evo kako vaš organizam funkcioniše ujutru: nivo hormona kortizola ujutru je veliki, u krvi je blaga hipoglikemija, a kod mnogih ljudi čak i veći pad šećera; aktiviraju se brojni hormonsko-enzimski mehanizmi koji služe u stvaranju neophodne energije za rad srca, mišića i mozga.

Ukoliko preskočite doručak, ili još gore-popijete kafu sa šećerom, time zaključate vrata vašim masnim ćelijama, tj. adipocitima, i one započinju intenzivan proces zaštite svojih postojećih rezervi neophodnih za rad organa. Telo to prepoznaje kao pretnju i odmah započinje brojne mehanizme odbrane u cilju uštede energije.

Sve što pojedete kasnije (pa makar to bio i list salate ili jabuka), višestruko se iskoristi, ostatak sačuva i uskladišti, a bazalni metabolizam se uspori.

PROČITAJTE I...Kako odabrati doručak koji odgovara detetu

Voće samo po sebi, nikako ne daje gradivne elemente organizmu. Za funkcionisanje srca i unutrašnjih organa, neophodni su proteini i masti. Voće je poželjno jesti umereno i u određeno vreme u toku dana, a to je, po zakonu fiziologije ljudskog organizma oko 17 h.

PROČITAJTE I...Musli - idealan doručak za trudnice

Za doručak idealno je kombinovati ugljene hidrate - hleb i razne cerealije, sa mastima životinjskog porekla kao što su maslac, kajmak, sir itd. Ujutru izbegavajte voće, slatkiše, kuvano meso, ribu i salate. Na primer, nije dobro za doručak pojesti jaja, šunku, paradajz i krastavac, all je dobro pojesti sve ovo uz tri, četiri integralna tosta i što manje povrća. Zapamtite da su cerealije ujutru neophodne (hleb, musli, proja, itd).

Prijatno!