Posao roditelja je da što je više moguće osposobi dete za samostalan život, a za to je potrebno da mališani savladaju mnogo različitih veština.
Ali, koje su to najvažnije veštine koje mališani treba da znaju? Otkrivamo vam deset korisnih veština koje bi svako dete trebalo da savlada kako bi imalo srećan i ispunjen život u budućnosti.
1. Briga o svojim fizičkim potrebama
Deca treba da nauče kako da brinu o svojim fizičkim potrebama, odnosno da se sama okupaju, obuku, operu zube... To će im pomoći da osatnu zdravi i samostalni kako odrastaju.
Pored toga, važno je da dete nauči da se zdravo hrani, a u tome mogu da pomognu zajednički odlasci u prodavnicu, gde ćete zajedno birati zdrave namirnice. Od koristi može da bude i da zajednički pripremate neke zdrave obroke – pored toga što će dete učiti da se zdravo hrani, na ovaj način će savladavati i veštine pripreme hrane.
Kada je reč o fizičkom zdravlju i potrebama, dobro je od malih nogu u dete usađujete naviku da se bavi fizičkom aktvnošću, tako što ćete ga ohrabrivati da se igra napolju, da bude aktivno, ali i tako što ćete mu vi biti primer.
2. Upravljanje novcem
Jako je važno da deca nauče da cene novac, kako bi njime odgovorno raspolagali kada odrastu. To znači da dete treba da zna koliko šta košta, da uči da štedi za neke stvari koje želi da kupi i slično.
3. Rešavanje svakodnevnih problema
Mališani treba da znaju kako da reše neke osnovne probleme koji mogu da se jave u svakodnevnom životu – recimo, kada se izgube ili ih neko u školi maltretira.
Na razvoju veština potrebnih za rešavanje problema sa decom možete da radite tako što ćete igrati igre problema i rešenja, smišljajući različite scenarije i šta bi u kojim situacijama trebalo da uradite.
4. Efikasna komunikacija
Jako je važno da deca odmalena nauče da se izražavaju, tako da mogu efikasno da komuniciraju u školi, prodavnici, kod kuće, ali i na poslu kada za to stasaju. Važno je da nauče i da dobro slušaju i pokazuju empatiju prema drugima, piše twinkl.com.
Na razvoju veština komunikacije možete da radite tako što ćete sa detetom razgovarati o nekim svakodnevnim iskustvima i aktivno ga slušati kada govori. Takođe, možete da ga ohrabrujete da čita knjige jer će to poboljšati njegov vokabular i pomoći da bolje razume različite situacije.
5. Kritičko razmišljanje
Deca treba da razvijaju odmalena sposobnost kritičkog razmišljanja, kako bi bili otvorenog uma i ne bi se lako povodili za tuđim mišljenjem. To podrazumeva da mališani uče da postavljaju pitanja, analiziraju informacije i donose informisane odluke.
Možete pomoći detetu da razvije veštine kritičkog razmišljanja tako što ćete ga ohrabrivati da postavlja pitanja i pomoći mu da sve sagleda iz različitih perspektiva.
6. Organizacija
Jedna od najvažnijih životnih veština koje deca treba da nauče je kako da se dobro organizuju. Ova veština će im pomoći da uvek budu na visini zadatka i da imaju više kontrole nad svojim životom kako budu stariji.
Pomozite detetu da nauči da se organizuje tako što ćete ga ohrabrivati da vodi evidenciju o svojim obavezama. Takođe, možete da ga naučite da rukuje različitim organizacionim alatima, kao što su planeri, kalendari ili rasporedi.
7. Upravljanje stresom
Stres je neizbežan u životu, te je utoliko važnije da mališani nauče kako da se izbore sa njim. Deca treba da znaju kako da se nose sa stresnim situacijama, poput loših rezultata na testovima ili neke svađe u školi.
Pomozite detetu da nauči kako da se izbori sa stresom tako što ćete ga naučiti različitim tehnikama opuštanja, kao što je duboko disanje. Takođe, podstičite ga da bude fizički aktivno i da se zdravo hrani jer to poboljšava raspoloženje i opšte blagostanje.
8. Upostavljanje dobrih odnosa sa drugima
Čovek je društveno biće, zbog čega su mu odnosi sa drugima jako važni. Deca zato odmalena treba da uče kako da upostavljaju i održavaju dobre odnose sa drugima, za šta je potrebno da se nauče ljubaznosti, poštovanju prema drugima, opraštanju i efikasnoj komunikaciji.
Pomozite detetu da se u svemu tome bolje snađe tako što ćete mu pričati o različitim vrstama međuljudskih odnosa, poput prijateljstava, ljubavnih, porodičnih veza...
9. Bezbednost
Deca treba da uče odmalena da vode računa o svojoj bezbednosti, i fizičkoj i emocionalnoj. To podrazumeva da znaju da zaštite sebe od neznanaca, da izbegavaju rizične situacije, da kažu "ne" drogi i alkoholu...
Pomozite mališanu da se pripremi za sve to tako što ćete mu govoriti o različitim situacijama u kojima treba da bude oprezno, poput toga da ne ide nigde samo noću, da kaže osobi od poverenja ako se oseća nebezbedno zbog nečega...
Kada nauče kako da brinu o svojoj bezbednosti, možete da ih naučite i kako da postave granice i zauzmu se za sebe kada je to potrebno.
10. Neuspeh
Nema tog koji nije doživeo barem nekoliko neuspeha u životu, i upravo zato je suočavanje sa neuspehom jedna od najvažnijih veština za decu. Mališani moraju da znaju je u redu da nisu savršeni, da svi imamo pravo na greške, ali da zbog toga ne treba da odustajemo.
Možete pomoći detetu da nauči da se nosi sa neuspehom tako što ćete mu pričati o različitim vrstama ne uspeha – akademskom neuspehu, socijalnom, profesionalnom ili poslovnom... Takođe, ohrabrujte ga da postavlja realne ciljeve i da se hvata u koštac sa izazovima koji mogu da mu pomognu u unapređenju nekih veština.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.