Psihološkinja Robin Koslovic provela je godine u radu sa decom, pri čemu je primetila da neke reči zaista imaju neverovatnu moć – mogu da umire i pomažu u izgradnji otpornosti na neočekivane načine.
Ona tvrdi da je jedna reč od sedam slova toliko moćna da može potpuno da transformiše način na koji roditelji odgajaju decu, te da ima sjajan efekat. U pitanju je reč – kasnije.
Zašto je ova reč dobra za decu
Koslovic ističe da reč "kasnije" pomaže u izgradnji emocionalne snage, a navodi i primer. Zamislite da dete traži grickalice deset minuta pre večere. Ako mu kažete "ne", najverovatnije će imati napad besa, a ako mu dozvolite samo da biste to izbegli, šaljete poruku da strpljenje nije neophodno.
Međutim, "Baš ti se jede kolač! Sada ćemo da večeramo, pa kasnije možeš da dobiješ kolač" je rečenica uz koju će mališan lakše pristati na čekanje jer je njegova potreba primećena i prihvaćena.
Reč "kasnije" jako je moćna zbog:
- Izgrađuje toleranciju na frustraciju – deca uče da je čekanje OK i da će njihove potrebe biti ispunjene kasnije.
- Uči ih odlaganju zadovoljstva - istraživanja pokazuju da deca koja razviju ovu veštinu obično imaju bolju kontrolu impulsa i uspeh kasnije u životu.
- Ne narušava odnos između roditelja i deteta - za razliku od oštrog ne, "kasnije" deci stavlja do znanja da su saslušana i da su njihove želje važne.
- Osnažuje roditelje – ova reč pomaže roditeljima da održe granice, istovremeno pokazujući toplinu i brigu.
Kada treba da koristite ovu reč
Jedna stvar je najvažnija, a to je a kada kažete "kasnije", ne slažete dete. U suprotnom, mališan će izgubiti poverenje u vas.
Zato, ako znate da nećete imati vremena da se kasnije igrate sa detetom, nemojte da mu kažete "kasnije", poručuje psiholog za psychologytoday.com.
Za svakodnevne potrebe - dete traži kolačić pre večere: "Baš želiš taj kolačić! Sada ćemo da večeramo, a kasnije možeš da dobiješ kolač".
Kod "velikih" emocija - dete histeriše i zahteva novu igračku: "Ta igračka izgleda tako zabavno! Sada ne kupujemo igračke, ali možemo da napravimo plan koje ćemo igračke kupiti kasnije. Možemo večeras zajedno da napravimo plan".
Za podsticanje nezavisnosti - dete želi pomoć u vezivanju cipela: "Baš se trudiš da vežeš te pertle! Pokušaj još malo sam/a, a ja ću ti kasnije pokazati kako".
Da zaštitite svoju energiju - kada se osećate preopterećeno: "Volim da se igram sa tobom! Ali, sada moram da odmorim malo, pa ćemo se igrati kasnije".
Ako se pitate zašto je ova reč toliko moćna, nije stvar u samo reči, već u poverenju koje gradi. Kada deca nauče da se to što ste obećali kasnije zaista i dešava, osećaju se sigurno. Razvijaju strpljenje, emocionalnu regulaciju i veruju u vašu doslednost.
Kada ne treba da koristite reč "kasnije"
Ako dete pokazuje strah, usamljenost ili duboku tugu, "kasnije" nije dobra opcija, u tim trenucima je vaša veza sa detetom prioritet. Pokušajte sa nekom od sledećih rečenica u tim situacijama:
- "Čujem da se osećaš jako uznemireno. Tu sam za tebe".
- "Ne moraš da prolaziš kroz ovo sam/a. Hajde da sednemo da razgovaramo".
Kada je dete u nekoj nevolji, tada nije momenat za učenje strpljenju – ono najpre mora da se oseća bezbedno.
BONUS VIDEO:
Prelepa moderna grčka imena za dečake: Imaju veoma moćno značenje i ostavljaju snažan utisak
Proglašeno je najlepše ime na svetu: Zvuči prelepo na raznim jezicima, a ima i neverovatno značenje
Zašto se javlja gorušica u trudnoći? Evo kako da je ublažite i kada da se obratite lekaru
Nina je zatrudnela sa 15 godina: Za trudnoću saznala u 7. mesecu, otac deteta je krivi za sve
Zašto se javlja protein u urinu trudnica? Može da ukaže i na ozbiljno stanje koje ima ova 4 simptoma