Svi želimo da nam deca budu lepo vaspitana i odgovorna, ali da bi takva zaista i bila potrebno je puno truda od strane roditelja, kao i neka kućna pravila koja mališani treba da uče odmalena. Ova kućna pravila pomoći će da deca nauče da razumeju i poštuju granice, da razviju disciplinu i da poštuju druge.

U nastavku pročitajte 20 jednostavnih kućnih pravila koje treba da poštuje svako dete, ali i zašto je svako od njih važno.

1. Poštovanje tuđih granica

Lični prostor i poštovanje osećanja drugih su neophodni za izgradnju jakih odnosa. Razumevanje kada nekome treba dati privatnost, kucanje pre ulaska u prostoriju i izbegavanje prekidanja razgovora uči decu važnosti poštovanja i obzirnosti prema drugima.

2. Pozdravljanje ljudi

Pozdravljanje ljudi nekim pozitivnim tonom, izgovaranje "dobro jutro", "dobar dan" ili "hvala" doprinose usvajanju lepih manira i stvaranju prijatne, prijateljske atmosfere. Ove navike takođe pomažu deci da razviju socijalne veštine i pokažu zahvalnost prema drugima.

3. Održavanje zajedničkog prostora urednim

Od čistog i urednog doma svi imaju koristi. Podsticanjem dece da pospremaju posle igre, održavanjem trpezarijskog stola urednim i sređivanjem zajedničkih prostorija mališani se uče odgovornosti i obzirnosti prema drugima u domaćinstvu.

4. Odgovornost za svoje stvari

Briga o ličnim stvarima poput igračaka, knjiga i odeće uči decu odgovornosti. Kada nauče da cene i vode računa o onome što imaju, mališani postaju pažljivi prema svojim stvarima i razvijaju dobre navike organizacije i brige.

5. Pomaganje drugima

Pomaganje drugima, bilo da to podrazumeva da ponesu kese iz prodavnice, pomognu u postavljanju stola za večeru ili u nečemu pomažu bratu ili sestri, stvara osećaj timskog rada i saradnje. Pomaganje kod kuće takođe gradi naviku ljubaznosti i zahvalnosti za trud drugih.

6. Priznavanje grešaka

Greške su sastavni deo svačijeg života, ali ključno je da deca odmalena nauče da priznaju kada pogreše. Podsticanje mališana da preuzmu odgovornost za svoje postupke, bilo da se radi o slučajnom prosipanju soka ili razbijanju nečega, gradi integritet i poverenje. Greške su prilike za učenje i napredovanje.

7. Vikanje je loše

Dom treba da bude miran prostor u kojem se poštuje komunikacija. Učenje dece da izražavaju svoje emocije smireno umesto da viču pomaže im da razviju strpljenje, emocionalnu kontrolu i zdrave načine za rešavanje sukoba.

8. Udarci nisu dozvoljeni

Fizička agresija, poput udaranja ili guranja, nije prihvatljivo ponašanje. Podsticanje dece da govore o svojim osećanjima umesto da pribegavaju fizičkim reakcijama pomaže im da razviju emocionalnu inteligenciju i veštine rešavanja sukoba.

9. Stvari se vraćaju na svoje mesto

Ostavljanje stvari kojekuda izaziva nepotrebnu frustraciju, zato je važno da deca odmalena uče da vraćaju stvari na svoje mesto – igračke, knjige, daljinske upravljače... Na taj način se održava urednost i osećaj odgovornosti, ali i olakšava život svim ukućanima.

10. Ništa se ne uzima bez pitanja

Mališani treba na vreme da nauče da ne mogu da uzimaju tuđe stvari, a da prethodno ne pitaju osobu kojoj te stvari pripadaju da li mogu da je pozajme. Na taj način se gradi poverenje, ali i sprečavaju svađe i nesporazumi, piše Times of India.

11. Granice u korišćenju telefona

Postavljanje granica u korišćenju ekrana obezbeđuje ravnotežu između digitalnih aktivnosti i interakcija u stvarnom životu. Ograničavanje upotrebe telefona tokom zajedničkog porodičnog vremena, obroka i učenja podstiče zdravije odnose i bolju koncentraciju.

12. Sve ima posledice

Deca će donositi bolje odluke ako odmalena shvate da svaki izbor ima i svoje posledice, bilo pozitivne ili negativne. Na taj način se uče da budu odgovorni za svoje postupke i da promisle pre nego što nešto odluče, urade.

13. Zahvalnost za sve

Učenje zahvalnosti pomaže da mališani izgrade pozitivan način razmišljanja i da cene ono što imaju umesto da uvek žele više. Izgovaranje "hvala" i radovanje malim stvarima stvaraju osećaj zadovoljstva i poniznosti.

14. Izvinjenje posle greške

Priznavanje grešaka i izvinjenje kada je potrebno gradi odgovornost i jača odnose sa drugima. Iskreno izvinjenje uči decu poniznosti i pomaže im da nauče da na zdrav način rešavaju sukoba.

15. Poštovanje i ljubav prema prirodi i životinjama

Brižni odnos prema životinjama i životnoj sredini neguje empatiju i odgovornost kod dece. Zato je dobro da dete ponekad nahrani kućnog ljubimca, da zalije bilje i da nauče gde se baca smeće jer na taj način razvija poštovanjem prema svim živim bićima i prirodi.

16. Redovno pranje ruku

Jako je važno da deca odmalena uče da se ruke peru pre i posle jela, kao i nakon upotrebe toaleta. Dobra higijena je važna za zdravlje jer se na ovaj način sprečava širenje mikroorganizama.

17. Vreme za porodicu je važno

Provođenje kvalitetnog zajedničkog vremena pomaže u izgradnji jakih porodičnih veza. Bilo da se radi o zajedničkom obroku, igranju društvenih igara ili prosto zajedničkim razgovorima, ovi trenuci stvaraju trajna sećanja i jačaju odnose.

18. Nema laganja

Iskrenost je važna za izgradnju poverenja. Kada deca nauče da budu iskrena, čak i u malim stvarima, razvijaju snažne moralne vrednosti i integritet, što će im koristiti u svim oblastima života.

19. Slušanje kad drugi pričaju

Kada deca uče da pažljivo slušaju druge dok govore, na taj način se uče strpljenju i poštovanju. Aktivno slušanje pomaže deci da razviju veštine komunikacije i pokazuje da cene tuđe misli i osećanja.

20. Sport je važan, ali pobeda nije najvažnija

Od ključne je važnosti da deca nauče da se ponašaju i u pobedi i u porazu, a posebno kako da dostojanstveno podnesu poraz. Sportskih duh je važna životna veština koja pomaže mališanima da se suočavaju sa izazovima i da grade samopouzdanje.

BONUS VIDEO:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Remaining Time 0:00
 
Stream Type LIVE
Stream Type LIVE
Pravilo 7-7-7 za vaspitanje dece  Izvor:  Pravilo 7-7-7 za vaspitanje dece