Fizičko kažnjavanje dece je tema o kojoj stalno diskutuju mnogi stručnjaci, roditelji i celo društvo, a ovih dana društvenim mrežama kruži snimak dece iz 80-ih godina koji su govorili da od roditelja svakodnevno dobijaju batine, dok neki ponavljaju samouvereno da su to "zaslužili".

Na snimku iz 1981. godine su učenici trećeg razreda osnovne škole u Beogradu i pričaju o batinama kao disciplinskoj meri. Nakon što je snimak šerovan, postao je ubrzo viralan, pa je tako podeljen više od 2.000 puta, a ispod su se nizale na hiljade komentara.

"Ja dobijam batine prutom i puno su jake"; "Mene tuče mama i tuče me gde god stigne."; "Tuče me neki put tata sa kaišem, neki put sa rukom. A i često me mama tuče sa onom kutlačom drvenom kojom kuva ručak. I onda ona se polomi i onda mora da kupi novu"; "Ja ne volim batine, ali batine su korisne za decu" - samo su neke od izjava iz video snimka.

Komentari su bili podeljeni, i dok su jedni govorili kako su ih roditelji fizički kažnjavali i "sada im ništa ne fali", neki su pisali da su bili na "pogrešnom putu", ali da ih je strogo vaspitanje spasilo, većina komentara je bila negativna. Mnogi smatraju da je ovo nedopustivo, pitaju se sa kakvim traumama se ova deca danas suočavaju, da li i oni tuku svoju decu danas...

Dok su komentari razni, mišljenje struke je jasno i jednoglasno - fizičko kažnjavanje je pogrešan metod u vaspitavanju dece.

"Ja sam pristalica toga da batina nije izašla iz raja, a pročitala sam da je batina bila dobra, ostala bi tamo. Ono što ja, kao i sve moje kolege, najviše vidimo jeste da svaki čovek koji kasnije u životu potraži stručnu psihološku pomoć ima problema jer je bio fizički ili na drugi način kažnjavan kao dete", rekla je jednom prilikom psiholog Ljiljana Jagodić u emisiji 150 minuta na Prvoj TV.

"Učili su nas da vas vaspitavaju tako što dobijete batine i tako što vas kazne. Danas često čujemo da je nekad bilo više poštovanja, a ja smatram da je to bio strah koji smo osećali. Čini mi se da ne treba da poštujem svog roditelja zato što ga se plašim nego zato što tu postoje druge vrednosti", istakla je Gordana Plemić iz "Udruženja Roditelja".

Poznati dr Fil Mekgro je objasnio šta se događa kada roditelj koristi fizičko kažnjavanje kada je dete besno, nervozno i samo agresivno - "Suočavate se s nasilnim, fizičkim sukobljavanjem, a pokušavate da ga zaustavite time što pokazujete da ste veći i jači. Spuštate se na njegov nivo. Jedina razlika je u tome što ste veći. Tako stvarate još više besa."

Pročitajte i - 3 pitanja koja roditelji sebi moraju da postave pre nego što pomisle da udare dete

Teodora Andrić Sekulić

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

BONUS VIDEO:

"AKO KAŽEM DETETU DA JE NEPOPRAVLJIV, SLEDI MI SUSPENZIJA" Apel profesora: Radimo po metodi iz 20. veka POTREBNA JE HITNA PROMENA! Kurir televizija