U vreme božićnih i novogodišnjih praznika mnogi roditelji fotografišu neke trenutke u porodici, naročito decu, a zatim te lepe uspomene objavljuju na društvenim mrežama, kako bi sreću podelili sa prijateljima. Svima su nam sipmpatična deca u novogodišnjim džemperima, slikana pored jelke, ili možda prilikom susreta sa Deda Mrazom, ali možda bi trebalo da razmislite dvaput pre nego što neke fotografije objavite na mrežama, pre svega zbog bezbednosti dece.

Stručnjaka za bezbednost dece u onlajn prostoru Vasilij Kiselev, osnivač Legacy Online School, ističe da deljenje prazničnih fotki na mrežama "možda deluje bezazleno, ali je neophodno da razmotrimo potencijalne posledice i rizike deljenja previše ličnih informacija na društvenim mrežama".

On je dodao da je briga o bezbednosti dece posao roditelja, pa je otkrio i koje praznične fotografije ne bi trebalo da delite, upravo radi bezbednosti mališana.

1. Fotografije koje otkrivaju lokaciju

Objavljivanje fotografija dece ispred njihove škole ili kod kuće tokom praznika možda deluje bezopasno, ali to može drugim, nepoznatim ljudima, lako da otkrije lokaciju mališana.

Izbegavajte da objavljujete fotografije koje otkrivaju detalje lokacije ili, kako savetuje Kiselev, napravite nalog na mrežama samo za deljenje fotografija dece sa bliskim prijateljima i porodicom.

"Nemojte da koristite heštagove ili geotagove koji otkrivaju lične informacije", dodaje on.

2. Fotografije sa ličnom identifikacijom

Fotografije koje otkrivaju imena na odeći ili tagovi, bilo kakve stvari sa imenom deteta, poput rančeva, ne bi trebalo da se nađu u onlajn prostoru. Takođe, ni druge slike koje otkrivaju lične informacije o vašem detetu, poput toga u koju školu ide ili gde ide na trening nisu dobre jer mogu da pomognu nepoznatim osobama da prepoznaju dete.

3. Fotografije koje narušavaju privatnost dece

Kada delite fotografije dece, vodite računa o onima koji mogu da se nađu u pozadini i tražite njihovu dozvolu da objavite fotografiju. To posebno važi za fotografije napravljene tokom božićnih ili novogodišnjih okupljanja, gde su prisutna i druga deca.
"Mnogi ljudi misle da zato što je njima u redu da dele svoj život onlajn, da svi pristaju na to. Ali, to je daleko od istine, posebno kada je u pitanju nečije dete", poručio je Kiselev za thesun.co.uk.

4. Fotografije intimnih trenutaka

Fotografije koje objavljujete onlajn trebalo bi da budu na izvestan način pripremljene, odnosno da ne budu spontane. One najlepše slike, spontane, na kojima su deca, recimo, u pidžamama, tek ustala iz kreveta i igraju se ne obraćajući pažnju na vas, ne bi trebalo da delite sa onlajn svetom.

Ti trenuci su intimni i treba da ostanu u krugu porodice.

"Obratite pažnju na odeću mališana ako planirate da objavljujete ovakve fotografije. Pobrinite se da budu prikladno obučeni za javnost, uprkos prirodnosti ili nevinosti fotografije", poručuje Kiselev.

BONUS VIDEO:

IT stručnjak o porastu sajber pedofilije: "Nema potrebe deliti slike dece kako bi ih vaši bližnji videli na mrežama, možete ih i njima direktno poslati" Kurir televizija