Kašalj se veoma često javlja kao simptom raznih bolesti, virusa, prehlada kod dece. Može da zvuči veoma ozbiljno, ali najčešće nije znak za paniku. Štaviše, kašalj je zdrav i važan refleks koji štiti disajne organe u grlu i plućima.

Iako kašalj uglavnom nije razlog za preteranu brigu, važno je da znate da postoje različite vrste, od kojih neke mogu da se leče kod kuće, a za neke je potrebno da odete kod lekara.

Kašalj poput laveža

Ovakav kašalj je najčešće uzrokovan otokom u gornjim disajnim putevima. Uglavnom je u pitanju otečeno grlo, larinks i dušnik, što posebno deci otežava disanje jer inače imaju male disajne puteve.

Ovaj kašalj najčešće počinje iznenada, često usred noći, a kod većine dece je praćen i hrapavim zvukom prilikom udisanja, piše kidshealth.org.

Veliki kašalj

Veliki kašalj je infekcija koja je izazvana bakterijom, a ova bolest je poznata po tome što izaziva napade kašlja između kojih nema pauze da dete udahne. Kada se završi napad velikog kašlja, dete duboko udahne, pri čemu se čuje škripanje. Još neki simptomi koji se javljaju su curenje iz nosa, kijanje, blagi kašalj i malo povišena temperatura.

Veliki kašalj može da se javi bilo kada, ali je najopasniji za bebe mlađe od godinu dana. Veoma je zarazan, a vakcina protiv velikog kašlja je deo obavezne vakcinacije u Srbiji i započinje se već sa dva meseca života.

Kašalj sa pištanjem

Ako se čuje pištanje kada dete izbacuje vazduh tj. izdiše, to može da znači da su otečeni donji disajni putevi i pluća. To može da bude slučaj kod astme ili viralne infekcije bronhiolitis. Pištanje može da se čuje i kada su disajni putevi blokirani nekim predmetom, na šta posebno treba obratiti pažnju kod male dece. 

Noćni kašalj

U mnogim slučajevima se kašalj pogoršava noću. Kada, recimo, dete ima prehladu, sekret iz nosa i sinusa se sliva niz grlo i okidač je za noćni kašalj, što može da ometa san mališana.

I astma može da bude okidač za noćni kašalj jer su disajni putevi osetljiviji tokom noću.

Dnevni kašalj

Hladan vazduh ili fizička aktivnost mogu da pogoršaju kašalj tokom dana. Pobrinite se da u kući nema okidača koji bi mogli da iritiraju dete koje kašlje – osveživači, kućni ljubimci, dim...

Kašalj sa temperaturom

Dete koje kašlje, a uz to ima blago povišenu temperaturu i curenje iz nosa, najverovatnije ima prehladu. Međutim, kašalj uz temperaturu koja ide preko 39 stepeni može da ukaže i na upalu pluća, posebno ako je dete uz još i malaksalo i ubrzano diše. Ako primetite ove simptome, odmah idite kod lekara.

Kašalj sa povraćanjem

Deca se nekad toliko zakašlju da im to izazove nagon za povraćanjem i natera ih da povrate. Takođe, dete koje ima kašalj usled prehlade ili astme može da povrati ako ima puno sekreta koji se sliva do stomaka i uzrokuje mučninu. Ipak, povraćanje izazvano kašljem najčešće nije razlog za uzbunu, osim ukoliko povraćanje ne staje.

Kašalj koji dugo traje

Kašalj izazvan prehladama i različitim virusima može da potraje nekoliko nedelja, posebno ako dete ima jednu prehladu za drugom. Astma, alergije ili hronične infekcije sinusa ili disajnih puteva takođe mogu da budu uzroci dugotrajnog kašlja.

Svakako, ukoliko dete kašlje duže od tri nedelje, idite kod lekara.

Lečenje kašlja

Da li ćete odvesti dete kod lekara zavisi od mnogo faktora- koliko dugo traje kašalj, da li ima drugih simptoma i slično.

U najvećem broju slučajeva je kašalj izazvan virusom i potrebno je da prosto ide svojim tokom. Ponekad može da traje i po dve nedelje, a u zavisnosti od težine simptoma, mogu se koristiti lekovi za kašalj koji će ga ublažiti, ali neće izlečiti uzrok kašlja.

Svakako, nemojte da dajete detetu nikakve lekove na svoju ruku i imajte na umu da se lekovi protiv kašlja najčešće ne preporučuju deci mlađoj od šest godina.

Kada morate kod lekara

Uvek pozovite lekara ako dete kašlje i:

  • Ima poteškoće sa disanjem
  • Diše brže nego inače
  • Ima plavičastu boju lica, usana ili jezika
  • Ima visoku temperaturu (posebno ako dete kašlje, a nos mu nije zapušen i ne curi)
  • Ima čak i blago povišenu temperaturu a mlađe je od tri meseca
  • Mlađe je od tri meseca, a kašalj traje duže od nekoliko sati
  • Čuje se pištanje kada dete udahne nakon kašlja
  • Iskašljava krv
  • Čuje se "sviranje" kada udiše
  • Čuje se pištanje kada izbacuje vazduh
  • Malaksalo je i nervozno
  • Dehidriralo je – znakovi dehidracije uključuju pospanost, suva ili lepljiva usta, dete plače bez suza, piški ređe ili ima manje mokrih pelena

BONUS VIDEO:

Snimak bebe koja ima veliki kašalj TikTok/brianapaige16