Dovoljan je sekund nepažnje da mala deca urade nešto što ne treba – bilo potpuno slučajno ili s namerom, ali iz neznanja. Ono što posebno brine mame i tate su mala deca koja sve što im padne pod ruku stavljaju u usta, što ponekad može da bude veoma opasno, naročito kada su u pitanju sitni predmeti.
Takva situacija desila se roditeljima jedanaestomesečne devojčice, koja je progutala alkalnu bateriju, a o tom slučaju je pričala pediajtar i gastroenterolog dr Nina Ristić.
"Pre nekih godinu i po dana, žensko odojče od 11 meseci dolazi neće da jede, odbija, nije raspoloženo. Nikakav specijalan podatak roditelji ne daju, osim što u jednom trenutku majka kaže da ga je ostavila na kratko, da ima još dvoje dece, i da je možda progutala nešto", ispričala je dr Ristić u videu koji je objavljen na TikToku, nakon čega su slikali grudni koš.
"I mi slikamo grudni koš i vidimo kružnu metalnu senku u nivou gornjeg dela jednjaka. Skroz visoko u vratu, koja liči na jednu alkalnu bateriju. Ingestija alkalne baterije je urgentno stanje, ona mora da se vadi u prva dva sata zato što, ukoliko ostane u kontaktu sa sluznicom, dolazi do jedne bazne reakcije i do nekroze koja zahvata ceo zid jednjaka i može da se širi i dalje u grudni koš ili u vrat, u zavisnosti gde se baterija zaglavila. A, ovo je dete koje je više sati imalo bateriju u jednjaku", objasnila je ona.
Medicinski tim je nakon toga izvadio bateriju detetu, a zahvat je naravno izveden pod anestezijom.
"Dete se uspava, zaštiti se disajni put, znači mora da se intubira. I posle nedelju dana smo oprezni, ne krećemo još da je hranimo. Videli smo da je nekroza prisutna. Međutim, nakon toga, jedno veče majka detetu da mleko i ona kreće da povraća, da kašlje. Prekidamo unos, radimo diagnostiku i vidimo zapravo da da je napravljena jedna komunikacija između jednjaka i dušnika", pričadalje dr Ristić, dodajući da bi se to ranije lečilo operativnim putem.
"Znači, morao bi da se iseče ceo jednjak, da se podigne debelo crevo, da se napravi graft debelog creva ili želudac da se podigne. Međutim, mi smo se konsultovali sa kolegama u inostranstvu i oni su nam rekli da su doskora isto tako to rešavali operativnim putem. Međutim, ono što se sad radi jeste da se čeka, da se obezbedi da se dete hrani ispod želudca, bilo kakvog sadržaja kroz tu fistulu i da se čeka da se spontano zatvori fistula".
Kako je rekla, nakon dva meseca se upravo to desilo, fistula se spontano zatvorila, ali je taj period bio traumatičan i za roditelje i za dete.
"I dete je odlično, nikakve tegobe nema. A, jedan drugi slučaj, kada je prošlo 24 sata od ingestije baterije, nažalost došlo je do perforacije jednjaka i operacija je bila jedino rešenje", kaže doktorka, upozoravajući da su baterije veoma opasne i da je potreban veliki oprez.
"Činjenica je da je sve više igračaka koje nisu dovoljno zaštićene. To se najčešće dešava deci do treće godine života, deci koja sve istražuju i dalje oralnim putem. I najopasnije je kod njih jer se kod njih najlakše i zaglavljuju u jednjaku. Znači, veliki oprez i odmah javljanje u zdrastvenu ustanovu", poručila je na kraju.
BONUS VIDEO:
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna