Kada su mala deca u kući, roditelji drže dalje od njih, na sigurnom šibice, upaljače, sve lekove, kućnu hemiju, oštre i sitne predmete koje radoznali mališani rado stavljaju u usta. Baterije, posebno male dugmaste (veličine novčića i manje), mogu postati izvor velikih nevolja za dete. Veoma su opasne. Kada uđu u telo, baterija, po pravilu, ne izlazi prirodno i ostaje unutar gastrointestinalnog trakta, izazivajući ozbiljne probleme: oksidira, lepi se za zidove unutrašnjih organa (jednjak, želudac, creva) i korodira ih. Pored toga, toksične komponente baterije mogu da procure u krvotok. Uklanjanje baterije iz deteta zahtevalo bi operaciju, a s obzirom na prouzrokovanu štetu, više od jedne.

„Imali smo takvog pacijenta - dete od dve godine pet dana je imalo bateriju u jednjaku. Nismo uspeli da je endoskopski uklonimo – bila je suviše čvrsto usađena u jednjak, a zahvaćeni su svi slojevi organa. Bilo je neophodno izvršiti delimičnu resekciju jednjaka. Jednostavnim rečima, hirurzi su uklonili deo jednjaka u koji se zaglavila baterija i izazvala tešku opekotinu.

Još jednog pacijenta koji je progutao pljosntu bateriju roditelji su doveli u bolnicu samo dan kasnije. Gastroskopija je pokazala da sama baterija više nije u stomaku - samo opekotine od nje. Rendgen je pomogao da se „pronađe“ strano telo u tankom crevu. Dete je hospitalizovano“, rekao je endoskopist Dmitrij Grigorijev na sajtu dečje kliničke bolnice Ivano-Matreninski u Irkutsku.

Kako možete znati da li je dete progutalo bateriju?

U početku, očigledni simptomi nisu vidljivi. Dete može da nastavi da se igra mirno i normalno da diše. Ali onda počinje da oseća strano telo ako:

  • beba ima poteškoća sa gutanjem
  • počinje da kašlje kao da se guši
  • može početi da pojačano balavi
  • ponekad povraća
  • raste temperatura

Kada dete treba odvesti u bolnicu?

Najvažnije na šta pozivaju lekari je da ne oklevate ni minuta i hitno odvezete dete u bolnicu (čak i ako niste sigurni da je progutalo bateriju, morate biti sigurni da je sve u redu). U organizmu baterija počinje da oksidira u roku od dva sata, pa je potrebno dete odvesti u bolnicu u prva dva, najviše tri sata.

Šta je strogo zabranjeno ako dete proguta bateriju?

Stručnjaci upozoravaju:

  • ne čekajte da strano telo izađe samostalno
  • nemojte sami ništa da pokušavate
  • ne izazivajte povraćanje kod bebe
  • i važno je da ne dozvolite detetu da jede ili pije dok ga ne pregleda lekar.

BONUS VIDEO

Trik za izbirljivu decu TikTok/cassidyandkids