Poslednjih meseca dana, par puta se desilo da deca i mlađa od 15 godina od 12-13 godina, posle proslava, rođendana završe na VMA, na ispiranju želuca, zbog preterane konzumacije alkohola.

“Kombinacija energetskih i alkoholnih pića a pogotovu psihoaktivnih supstanci, iz klasičnih opisa droga, samo mogu da naprave štetu, ne samo mladom organizmu. Mozak je tako koncipiran da može da adaptira neke štetne stimulanse. Međutim alkohol je u malim dozama stimulans, a u velikim depresor nervnog sistema. Ovo što samo sada svedoci, da osobe u razvojnom dobu, čiji mozak još nije završio svoj razvoj izazivaju, na ovaj način moguća oštećenja, koja su trajna i nepopravljiva, mora da nas zamisli, ne samo u stručnom smislu, nego i u sociološkom, moralnom.

Oni sa ovim promilima alkohola u krvi od čak, 2,8-3,1 mogu da završe u komi ili smrtno. Ne možemo da odgovornost prebacujemo ni na škole, vaspitanje, medije, već na porodice. Ne treba da se beži od toga, da je milje iz koga deca dolaze, a to je porodica najodgovorniji.

Mozak dece je u ovom periodu, toliko ranjiv, da može da se dese oštećenja, traume, epileptični napadi - koji mogu biti prvi ali se mogu nastaviti i na ceo život kao trajna bolest. Nema ničeg korisnog u ovoj upotrebi alkohola kod mladih, ovo je akutno pijanstvo i akutna intoskacija alkoholom ali postoji trend, da to postane toliko često da mi polako počinjemo da se navikavamo na ovakve vesti.

Naše kolege na VMA, toksikolozi kažu da ovo stvarno postaje alarmantno, i da se nije ranije toliko dešavalo. Jer da bi neko imao 2,8 promila alkohola u krvi, to znači da je za manje od sat vremena, morao da popije 0,7l alkohola jačine od 40%. To je neverovatna jačina.
Energetska pića pojačavaju dejstvo ovog alkohola, jer mozak koristi glukozu i veoma brzo mogu da uvedu u komu. Tako da u kratkom vremenu imaju značajan poremećaj moždanih funkcija, koje može da se završi poremećajem disanja, rada srca i čak smrti.

Energetska pića kod mladih u ovoj kombinaciji pospešuju gubitak kontrole, već izazvanu preteranom konzumacijom alkohola. Oni nemaju samokontrolu i počinju da piju mehanički, bez svesti koliko su popili i šta im se desilo, jer mozak polako počinje da isključuje funkcije poput opažanja, jer pokušava da održi vitalne funkcije disanja, rada srca ali i one mogu biti kompromitovane.”

Mladi koji unose ovu kombinaciju koktela, imaju češće nesanice, drhtanje ruku, jer su u stalnom stanju uzbuđenja. Kako prepoznati da ulaze u opasnost?

“Prvo im zapliće jezik, motorika im je nekontrolisana i imaju neverovatnu euforiju ili agresivnosti. Tada je najbolje ih odvesti kući. Ako se ovo omasovi, pa kao nedavno nam dođe 20 ljudi odjednom, mi u VMA nemamo kapacitet da im svima pružimo adekvatno ispiranje želuca, a to su urgentna stanja. Posle pijanstva, oni se ne sećaju šta se desilo, nemaju velika oštećenja, ali ako se ovo dogodi par puta, javljaju se i trajna oštećenja. Mladi kojima ovakvo ponašanje pređe u naviku, skloni su da razviju psihološke poremećaje teških zavisnosti”

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Koliko je važna podrška roditelja, video koji je raznežio svet TikTok/dailyhumanmotivation