O bolovima u stomaku kod dece, kao i o samoj upali i pucanju slepog creva je u emisiji "Jutro" na TV Prva govorio dečji hirurg na abdominalnom odeljenju, dr Petar Rašić.

Najpre je objasnio koji su uzroci bola u stomaku, koji je inače jedan od najčešćih simptoma koji se javljaju kod dece.

"Bol u trbuhu je jedan od najčešćih simptoma koji se javljaju kod dece, a u osnovi njegovog nastanka mogu ležati kako hiruruška, tako i nehirurška oboljenja. Hirurška su npr. upala slepog creva, uklještena kila, invaginacija ili bilo koji drugi vid crevne opstrukcije, dok među nehirurška oboljenja spadaju različite crevne i želudačne infekcije, urinarne infekcije, sindrom iritabilnog debelog creva, opstipacija, netolerancija na hranu i mnogi drugi".

Dr Rašić je objasnio i kako roditelji da znaju da je stvar ozbiljna kada se dete požali na bol u stomaku.

"U pedijatrijskoj praksi mnogo zavisi od uzrasta deteta. Ako imate povraćanje kod deteta od 15 godina, velika je verovatnoća da njemu neće biti ništa od tri povraćanja, ali ako imate bebu od 15 dana koja vam povrati tri, četiri, pet puta, ona može da upadne u veliki disbalans i zato je važno da se roditelji što pre jave lekaru. Druga stvar koja treba da se prati je dinamika bolesti odnosno da li dolazi do pogoršanja ili perzistencije stanja".

Dečji hirurg istakao je i da je uobičajeno da se određeni problemi češće javljaju kod male dece, ali da uvek postoje i izuzeci.

"Za pedijatrijsku populaciju je karakteristično da se različiti uzroci bolovi u trbuhu tj. njihova učestalost razlikuje u odnosu na starosne grupe. Kod bebe uzrasta osam meseci nećemo očekivati upalu slepog creva, dok kod pacijenta uzrasta 15 godina nećemo očekivati invaginaciju koja predstavlja jedan vid crevne opstrukcije koja se pre svega javlja kod dece mlađe od tri godine. Ipak, uvek imamo na umu da postoje preklapanja među uzrocima u ovim grupama i postoje izuzeci."

Upala slepog creva jedna je od stvari koja plaši roditelje, a dr Rašić je izneo informacije o tome koliko se često javlja ovaj problem.

"Operacija upale slepog creva je najčešća hitna operacija u dečjoj hirurgiji, tako da je ona jako česta. Ali ako u obzir uzmemo da se na teritoriji grada Beograda dnevno operiše jedno do troje dece zbog upale slepog creva, a da se broj dece koji se javljaju lekaru zbog nehirurških uzroka bolova u stomaku meri stotinama, onda to pozicionira upalu slepog creva daleko od najčešćih na listi uzroka".

On je objasnio i zašto uopšte dolazi do pucanja slepog creva.

"Uzrok upale slepog creva predstavlja opstrukcija njegovog volumena, zapravo zapušenje šupljine slepog creva što se najčešće dešava usled upadanja komada čvrste stolice u slepo crevo ili oticanja zidova slepog creva usled bujanja limfoidnog tkiva. Dete ne mora da ima temperaturu, jedan od najčešćih simptoma koji se po pravilu uvek javlja je bol, obično u donjem delu trbuha, sa desne strane, ali ima izuzetaka, može da počne kod želuca pa da se spusti. Takođe, taj bol je obično karakterističan, kontinuiran je, ne ide po tipu grčeva, vremenom postaje jači. Međutim, i tu ima uzuetak, u slučaju pucanja slepog creva prilikom oslobađanja gnoja dolazi do smanjenja napetosti i samim tim do poboljšanja tegoba, sve dok gnoj ne nadraži trbušnu maramicu i dok ne dođe do potpunog intenziviranja".

Dr Rašić je istakao da do pucanja slepog creva kod starije dece, od 13, 14, 15 godina obično dolazi nakon dan ili dva, dok kod mlađe dece, od četiri-pet godina, takva situacija može da se desi već za 10-12 sati.

Objasnio je i da li može da dođe do pucanja slepog creva, a da dete nema nikakve simptome.

"Teško da može da se desi da dođe do pucanja slepog creva, a da dete nema nikakve simptome. Ti simptomi mogu da budu zamaskirani ako roditelji daju antipiretike protiv povišene temperature ili postoje pacijenti koji nisu u stanju da verbalno opišu svoje tegobe i pacijenti sa dva-tri godine se najčešće prezentuju već sa puklim slepim crevom jer se njihove tegobe pripisuju nekim drugim stanjima i oni ne mogu da vam objasne šta ih i gde boli".

dr vladimir milivojević.jpg
Foto: Screenshot/TV Prva

Stomačne infekcije

S obzirom na to da su sada aktuelne i različite stomačne infekcije, među kojima i rotavirus, gastroenterolog ass. dr sci. med. Vladimir Milivojević je ispričao i ko je podložniji ovim infekcijama.

"Vraćamo se na taj pedijatrijski uzrast i stare, ali podložnost kao podložnost, ne možemo govoriti u situaciji kada, kao sada, imamo aktivne viruse, možemo svi biti podložni. Naravno, zavisi dosta od imuniteta, od lokalnog imuniteta i creva. Naša creva, kao i kod dece su jedan od osnovnih stubova imuniteta. U određenim okolnostima mehanizmi organizma nisu dovoljno jaki da se odbranimo od infekcije, koja postaje manifestna. Stariji su u većem riziku jer imaju neke pridružene bolesti, a kod dece brže može da dođe do dehidracije, elektrolitnog disbalansa".

Dr Milivojević dao je i savete o tome kako poboljšati zdravlje creva, a samim tim i imunitet.

"Bildovanje, jačanje creva je jedan od osnovnih mehanizama odbrane organizma. Crevna disbioza je poremećaj bakterija i drugih dobrih mikroorganizama u našim crevima, reperkutuje naše celokupno zdravlje. Probiotici su nešto što je laički jedna od najčešćih asocijacija na jačanje creva, ali danas mi imamo nešto što se zovu prebiotici, postbiotici, to su kombinacije prebiotika odnosno supstanci i materija koje služe kao hrana za dobre bakterije, i dobrih bakterija. Na konto toga da se poveća broj dobrih bakterija pravi se balans unutar creva i sprečava se da loše bakterije prave toksine i ugrožavaju organe. Najpre možemo jačati creva nekim nutrijentima i dodacima, drugo, uravnoteženo i zdravo da se hranimo i da izbegavamo toksine koji mogu da naruše zdravlje creva", zaključio je gastroenterolog.

BONUS VIDEO:

BOMBA ZA IMUNITET: Gastroenterolog dr Perišić otkrio koje su namirnice najbogatije vitaminom C Izvor: BOMBA ZA IMUNITET: Gastroenterolog dr Perišić otkrio koje su namirnice najbogatije vitaminom C