Srbiju je nedavno potresla priča o devojčici koja je nestala na Ubu, a aktiviran je i sistem "Pronađi me". Srećom, priča je imala srećan kraj, pa je devojčicu pronašao pas tragač nakon što je 17 sati provela sama napolju.
Dr Dragan Bjelić iz Organizacije za traganje i spasavanje Srbije bio je prvi koji je preuzeo dete nakon pronalaska, a u emisiji "Jutro" na TV Prva je otkrio kako je to izgledalo.
"Ja sam preuzeo to dete, odradili smo neki inicijalni pregled i odmah je došao sanitet i dete smo transportovali do valjevske bolnice. Ona je bila u izuzetno pothlađenom, hipotermnom stanju, što može za dete od godinu i po dana da predstavlja ozbiljan zdravstveni problem i može da ozbiljno naruši zdravstveno stanje i da ugrozi život u određenim segmentima iz prostog razloga jer je dugo bila napolju, dugo je bila izložena niskim temperaturama, tokom noći je bila temperatura oko nule, i u minus je išla, tako da prava sreća je što smo je pronašli živu i zdravu. Lekari iz Hitne pomoći i ja smo se borili tokom transporta da je predamo živu i zdravu valjevskoj ekipi u bolnici".
Kada su pronašli devojčicu, ona je počela da plače, a dr Bjelić je objasnio zašto je to dobar znak.
"Uvek je dobro kada dete plače jer onda znamo da joj nešto smeta, da je razdragana, nije dobro kada beba ćuti, ne plače, to je neki signal koji nije dobar. Mi smo želeli da ona plače u toku transporta, ali bilo je u nekim momentima vrlo intenzivno, bila je borba u kom pravcu treba da ide njeno zbrinjavanje u samom sanitetu".
Devojčica je u međuvremenu iz Valjevske bolnice prebačena u Tiršovu u Beogradu, a prema informacijama koje su preneli mediji, u stabilnom je stanju.
Šta je hipotermija i koji su simptomi
Hipotermija je opasan pad telesne temperature ispod 35 stepeni, dok je normalna temperatura oko 37 stepeni. To je hitno medicinko stanje koje mora da se leči u bolnici.
Simptomi hipotermije:
- Drhtanje
- Bleda, hladna i suva koža, pri čemu koža i usne mogu da postanu plave ili sive boje
- Nejasan, nerazgovetan govor
- Usporeno disanje
- Umor ili konfuzija
- Beba koja ima hipotermiju može da bude:
- Hladna na dodir
- Mlitava
- Neobično tiha i pospana i može da odbija hranu
Šta raditi dok čekate pomoć
Ukoliko se nađete u situaciji da dete ili neka odrasla osoba ima hipotermiju, evo šta možete da uradite dok čekate medicinsku pomoć.
Šta treba raditi:
- Unesite osobu u prostoriju gde možete da je ugrejete što je pre moguće
- Uklonite bilo kakvu mokru odeću sa osobe, umotajte je u ćebe, vreću za spavanje ili suv peškir, obraćajući pažnju da mu i glava bude pokrivena
- Dajte joj toplo bezalkoholno piće i neku slatku hranu poput čokolade ako je osoba potpuno budna
- Potrudite se da dete ili odrasla osoba ostane budna dok ne stigne pomoć
- Vi ili neko drugi budite sve vreme uz dete dok ne stigne pomoć
Prema objavi na stranici Britanskog nacionalnog zdravstvenog sistema, postoje i stvari koje ne treba da radite kada neko ima hipotermiju:
- Ne grejte telo toplom kupkom ili flašom tople vode
- Nemojte da trljate ruke, noge, stopala ni šake
- Nemojte da dajete osobi alkoholno piće
Kao što smo pomenuli, hipotermija se leči u bolnici, gde se sve vreme motri na rad srca i po potrebi se daje kiseonik. Takođe, ponekad se daje topla tečnost direktno u vene kako bi se telo zagrejalo.
BONUS VIDEO:
Prelepa moderna grčka imena za dečake: Imaju veoma moćno značenje i ostavljaju snažan utisak
Proglašeno je najlepše ime na svetu: Zvuči prelepo na raznim jezicima, a ima i neverovatno značenje
Zašto se javlja gorušica u trudnoći? Evo kako da je ublažite i kada da se obratite lekaru
Nina je zatrudnela sa 15 godina: Za trudnoću saznala u 7. mesecu, otac deteta je krivi za sve
Zašto se javlja protein u urinu trudnica? Može da ukaže i na ozbiljno stanje koje ima ova 4 simptoma