Celu Srbiju potresla je vest da je sedmogodišnji dečak iz sela u okolini Leskovca preminuo u Nišu, nakon što su ga lekari sa visokom temperaturom, prolivom i povraćanjem vratili kući.
Tačan uzrok smrti dečaka će se znati nakon obdukcije, a kao potencijalni uzrok se pominje sepsa.
Ova vest osim što je sve rastužila, takođe je i zabrinula roditelje jer simptome poput temperature, proliva i povraćanja mogu da izazovu brojni virusi, a pedijatar neurolog UDK Tiršova dr Aleksandar Dimitrijević je u emisiji "Jutro" na TV Prva otkrio kada simptomi virusa mogu da dovedu do fatalnog ishoda.
"U ovoj sezoni kada su i respiratorne infekcije i sam rotavirus, jako je puno dece i predškolskog i školskog uzrasta koja imaju visoku temperaturu danima. Naše ambulante su pune dece, virus gripa i influence je najdominantiji i rotavirus. Međutim, u ovoj sezoni se pokazalo da sam virus gripa nije toliko opasan, nemamo toliko teških upala pluća kao što smo ranije imali, ali ono što je bitno znati je da deca mlađeg uzrasta od dve-tri godine jesu u povećanom riziku, pogotovo kada su u pitanju ove virusne infekcije crevnog trakta sa povišenom temperaturom, zato što lako dehidriraju, lako izgube tečnost ako imaju puno tečnih stolica, povraćanja, visoka temperatura, i to zahteva hospitalizaciju".
Što se tiče slučaja dečaka koji je preminuo, dr Dimitrijević je istakao da "ne znamo da li je bila u pitanju virusna infekcija ili neka komplikacija, tako da ono što može često kod ovih infekcija crevnog trakta, upala slepog creva i početak kliničke slike može da liči na neku virusnu infekciju koja se kasnije komplikuje i može da dovede do fatalnog ishoda".
Pedijatar neurolog kaže da ove sezone virus gripa daje jako visoku temperaturu, a ono što roditelje brine u tim situacijama je fras.
"Imamo sezonu gripa sa jako visokom temperaturom koja traje danima, iako su svi parametri bakterijske infekcije negativni, često sada imamo decu koja su hospitalizovana zbog prvog febrilnog napada. To je nešto što viđamo kod nas na odeljenju, to je jedan procenat dece koji u uzrastu od šest meseci do pet godina je predisponiran da na pojavu visoke telesne temperature doživi jedan epileptični napad, koji je za roditelje najveći stres koji mogu da dožive. Roditelji su uplašeni, misle da dete umire, što u suštini nije slučaj. Ono što treba isključiti u tim slučajevima frasa je da uzrok te infekcije nije upala mozga".
Dr Dimitrijević je objasnio i od čega zavisi da li će dete doživeti fras.
"Mnogo toga ima u genetici, još uvek ne znamo, ljudski mozak poznajemo samo 10 odsto, ono što poznajemo je da otprilike dva do pet odsto dece u uzrastu između prve, druge ili treće godine doživi taj prvi febrilni napad. Najveći broj dece ima dva do tri napada do pete, šeste godine. Rizični pacijenti su oni koji imaju po više napada do pete, šeste godine i oni zahtevaju praćenje i imaju neki veći rizik da eventualo nekada u životu razviju epilepsiju".
Pedijatar neurolog je na kraju objasnio i da li još uvek važi pravilo da deci ne treba skidati lekovima temperaturu do 38 stepeni.
"Da, do 38 je neka temperatura koja je odbrambeni mehanizam tela da se bori protiv bakterija i virusa. Ono što mi preporučujemo roditeljima kod dece koja imaju dva ili više febrilnih napada da i na nekim nižim tmperaturama reaguju antipireticima, paracetamolom ili brufenom, a objašnjavamo im i kako da se ponašaju u slučaju febrilnog napada", zaključio je on.
BONUS VIDEO:
Prelepa moderna grčka imena za dečake: Imaju veoma moćno značenje i ostavljaju snažan utisak
Proglašeno je najlepše ime na svetu: Zvuči prelepo na raznim jezicima, a ima i neverovatno značenje
Zašto se javlja gorušica u trudnoći? Evo kako da je ublažite i kada da se obratite lekaru
Nina je zatrudnela sa 15 godina: Za trudnoću saznala u 7. mesecu, otac deteta je krivi za sve
Zašto se javlja protein u urinu trudnica? Može da ukaže i na ozbiljno stanje koje ima ova 4 simptoma