Studijom objavljenom u naučnom magazinu "Kontrola infekcija i bolnička epidemiologija" utvrđeno je da lekarske ordinacije mogu biti leglo zaraze i da nije redak slučaj da mališani dve nedelje nakon rutinskog pregleda ispolje simptome gripa. Autori istraživanja ističu da nije reč samo o deci, već da su i odrasli ukućani u većem riziku da dobiju grip nakon što dete poseti pedijatra.

Naime, lekari čitavog dana razgovaraju s decom i ona se smenjuju u njegovoj ordinaciji, zbog čega su sve površine verovatno pokrivene bacilima, a sam lekar nosilac zaraze.

"Iako nadležni pokušavaju da utiču na ovo tako što razdvajaju zdravu dece od bolesne u čekaonicama, ukoliko medicinsko osoblje ne pere ruke nakon svakog pregleda i ako potencijalni nosioci virusa ili bakterija ne nose maske, bolest, koju je bilo lako sprečiti, nastaviće da se širi", objašnjava dr Fil Polgrin, profesor interne medicine i epidemiologije na Univerziteu u Ajovi.

Ipak, rezultati ovog istraživanja ne sugerišu da bi trebalo obustaviti redovne lekarske preglede. Naučnici predlažu medicinskom osoblju da obrate više pažnje na higijenu svih prostorija u medicinskim centrima i podsećaju da je pranje ruku od velike važnosti za preventivno delovanje protiv bolesti.

Prevela: Tamara Sorak