Zašto trošiti novac na nova kolica ili krevetac kada možete kupiti polovna za upola nižu cenu? Mnogi roditelji pokušavaju ovako da uštede, ali stručnjaci ističu da ipak nije bezbedno kupovati neke stvari koje su već korišćene.

Evo kojih 8 stvari ne treba da kupujete ako su polovne:

1. Auto sedište
Čak i ako nema vidljivih nedostataka, tokom upotrebe može dobiti unutrašnje oštećenje koje bi ga sprečilo da u potpunosti izdrži udarac u sudaru. Prilikom kupovine polovnih, nemoguće je biti siguran da autosedištenije bila u udesu, a prema pravilima, nakon toga se mora poslati na odlaganje.

2. Cipele
Da li su cipele nošene samo nekoliko puta? Ovo je dovoljno da poprime oblik noge svog vlasnika. Zbog toga će sledeći vlasnik, u najboljem slučaju, doživeti nelagodnost prilikom hodanja, a u najgorem slučaju, deformisane cipele mogu dovesti do deformacije bebinog stopala. Takođe, postoji rizik od gljivica.

3. Roleri, klizaljke i snoubord
Istrošeni točkićisu manje podložni kontroli i samim tim opasniji. Pouzdanost pričvršćivanja klizaljki ili snoubord takođe se vremenom smanjuje. Drugi problem je termoformiranje, koje prodavac možda ne pominje (naročito je važno zapamtiti to ako opremate svoje dete za zimovanje). Čizme se zagrevaju u sportskim radionicama ili uobičajenim fenom za kosu kod kuće i odmah se obuvaju. Zbog toga se uklapaju u nogu i postaju besprekorno udobne, ali samo za jednog vlasnika. Iako se veruje da brendirane čizme mogu izdržati čak 2-3 termoformiranja, to im ne dodaje kvalitet, piše deti.mail.ru.

4. Zaštitne kacige
Bilo da se radi o kacigi za biciklizam, rolere ili skijanje, ona jednostavno mora biti nova. Korišćeni proizvodi mogu imati skrivena oštećenja, pukotine, istegnute trake - kao rezultat toga, oni će lošije obavljati svoju zaštitnu funkciju.

5. Kape i šalovi
Uz takvu kupovinu uključen je i rizik od dobijanja vaški. Od dlake, paraziti i njihova jaja (gnjide) mogu doći do unutrašnje površine kapice, gde mogu čekati novog hranitelja do 7 dana (gnjide - do 20). U naborima ili šavovima odeće mogu da prežive i posle pranja, jer umiru samo na temperaturama iznad 50°C.

6. Dušeci
Za samo šest meseci na njihovoj površini se formira neprijatna mešavina čestica kože, kose, znoja, pljuvačke, a na dečjim dušecima - čak i drugih neprivlačnih tečnosti. Neće biti moguće očistiti dušek od ovog kod kuće, a troškovi hemijskog čišćenja su uporedivi sa troškovima kupovinom novog dušeka.

7. Ćebad i jastuci
Korišćena posteljina će doneti kući barem grinje koje izazivaju alergije i još gore, poput vaški, pa čak i stenica. Da biste ih se rešili, redovno mašinsko pranje možda neće biti dovoljno, a troškove hemijskog čišćenja smo već spominjali.

8. Tapacirani nameštaj i plišane igračke
Veoma je primamljivo kupiti sofu ili stolicu za dečiju sobu po pola cene, ali uz njih, opet, možete kupiti razne insekte, spore gljivica i druge neprijatne komšije. Isto se, inače, odnosi i na plišane igračke .

Moguće je, samo budi oprezan
Postoji još jedna kategorija dečijih proizvoda koje možete kupiti polovnu, ali vrlo, veoma pažljivo. Ovo su stvari od kojih zavisi bezbednost bebe: kolica, krevetići, hranilice, ležaljke, ljuljaške. Uvek treba veoma pažljivo da proverite njihovo stanje, posebno u pogledu zatvarača, brava i sigurnosnih pojaseva.

Ako odlučite da kupite polovan proizvod, potražite u oglasima reči "skoro nov", "u odličnom/savršenom (ali ne i "dobrom"!) stanju", onda imate veće šanse da kupite stvar koja zaista ima korišćen kratko vreme.

Pročitajte i - 3 stvari koje niste znali o autosedištu

BONUS VIDEO:

Tata balerina i podrška ćerkici TikTok/withherownhands

(Yumama/T.A.S.)