Britanski doktor Rob Galovej rekao je za Dejli mejl da voćne sokove ne treba zameniti niskokaloričnim gaziranim pićima. Kako stručnjaci navode, oni sadrže veštačke zaslađivače i nisu efikasni u sprečavanju gojaznosti kod dece.

Doktor citira studiju kanadskih naučnika koja je pokazala da sveži voćni takođe su povetani sa povećanim rizikom od gojaznosti kod dece.

Galovej je objasnio da su istraživači analizirali dve vrste studija: kohortne studije i randomizovane kontrolisane studije koje uključuju odrasle i decu. Međutim, kohortne studije su opservacijske. To znači da naučnici nemaju mogućnost da kontrolišu procese zabeležene u naučnom radu.

Dakle, nemoguće je sa sigurnošću reći da su voćni sokovi bili uzrok povećanja telesne težine. Detaljnija analiza studije pokazala je da u starosnoj grupi dece preko 11 godina indeks telesne mase ne samo da se nije povećao, već se zapravo smanjio za 0,001 na svakih dodatnih 250 ml dnevno konzumiranog voćnog soka.

Odrasli koji su pili više od 250 ml voćnog soka dnevno imali su u proseku 0,2 kg više od onih koji nisu pili voćni sok. Studija je ovo pripisala dodatnim kalorijama sadržanim u napitku. Međutim, nisu sve vrste sokova bile u korelaciji sa povećanjem težine.

Takođe, prema dr Galoveju, pića sa veštačkim zaslađivačima mogu smanjiti kontrolu apetita i izazvati prejedanje. Ovo su potvrdile studije na pacovima. Činjenica je da konzumiranje gaziranih pića dovodi do povećanja nivoa grelina, hormona gladi. Takođe je moguće da zaslađivači i opcije dijetalnih pića podstiču ljude (uključujući decu) da ukupno konzumiraju više kalorija.

BONUS VIDEO:

Prevremeno rođena beba 1. rođendan TikTok/growingleoathome

(Yumama/T.A.S.)